Wiadomości z Rudy Śląskiej

Polska Grupa Górnicza udostępniła w Internecie mapę wstrząsów górniczych swych kopalń

  • Dodano: 2021-02-24 09:15, aktualizacja: 2021-02-24 10:32

Dane o wstrząsach górniczych, znane dotąd specjalistom kopalnianych stacji i sieci sejsmologicznych, Polska Grupa Górnicza S.A. postanowiła udostępnić mieszkańcom regionu. Na stronie internetowej spółki pojawiła się mapa wstrząsów generowanych podziemną eksploatacją zakładów górniczych PGG S.A.

Mapę o aktywności sejsmicznej kopalń znajdziemy w "Strefie korporacyjnej" portalu pgg.pl pod zakładką "Pozostała działalność" – "Likwidacja szkód górniczych". Obok wizualizacji wstrząsów na mapie w zakładce zamieszczono też wiele pożytecznych informacji, np. instrukcje prawne i praktyczne w przypadku wystąpienia szkód górniczych czy formularze wniosków o naprawienie takich szkód (do pobrania). Zadbano też o przystępne kompendium wiedzy sejsmologicznej, które pomoże zrozumieć, czym różni się wstrząs górniczy od trzęsienia ziemi, czym jest energia, a czym siła lub intensywność wstrząsu, jakimi jednostkami należy je opisywać, w jaki sposób dokonuje się ich pomiarów.


Drgania powierzchni ziemi są nieodłącznym skutkiem eksploatacji górniczej

Każdego tygodnia odnotowuje się tysiące wstrząsów pod ziemią, choć większość jest nieodczuwalna. W skrajnych przypadkach tzw. wysokoenergetyczne zdarzenia sejsmiczne wzbudzają niepokój mieszkańców, niektóre mogą doprowadzić do szkód w zabudowie na powierzchni terenu.

- Ich naprawienie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy górniczego, a Polska Grupa Górnicza S.A. w poczuciu odpowiedzialności społecznej chce wyjść naprzeciw wszelkim obawom i transparentnie traktuje problemy sejsmiczności górniczej - czytamy na stronie PGG.


Mapa o aktywności sejsmicznej kopalń

Na mapie, pokazano wstrząsy o energii równej i większej od 1x10 do potęgi 6 dżula, czyli tzw. "szóstki" i "siódemki", które wystąpiły w ciągu ostatniego miesiąca. Reprezentują je okręgi o proporcjonalnej wielkości z informacją o dacie i godzinie rejestracji drgań. Niebawem można będzie wydrukować raport o każdym ze wstrząsów w pliku PDF.

- W menu mapy po prawej stronie użytkownik może wybrać własne ustawienia i wyświetlić nie tylko granice obszarów górniczych kopalń, ale też np. granice złóż węgla, a nawet obrys działek z ewidencji gruntów, lokalizację i charakterystykę pomiarowych stanowisk akcelorometrycznych kopalń jak i stanowisk prędkościowych i przyspieszeniowych Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach  - czytamy na stronie PGG.

Projekt jest prowadzony przez Biuro Gospodarki Złożem i Ekologii, Biuro Zagrożeń Naturalnych oraz Zakład Informatyki i Telekomunikacji PGG S.A.

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj »

  • Wjk

    Ruda się zapada. Zniszczone wszystko. Ściany pękają bloki się zapadają..

  • kwiatowe

    Moze by tak pokazali mape osiadan terenu, to mozna by bylo uniknac tego co sie stalo na Borowkowej i zaraz prawdopodobnie stanie na Mazurskiej.

  • Padre

    Sie buduje na bagnach a potem zdziwienie że chałupa siada.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.