Wiadomości z Rudy Śląskiej

Masz szambo? Musisz zgłosić je w Urzędzie Miasta!

 • Dodano: 2024-04-05 10:00

Właściciele nieruchomości, którzy do odprowadzania ścieków wykorzystują zbiorniki bezodpływowe (szamba) lub przydomowe oczyszczalnie ścieków, zobowiązani są poinformować o tym do 30 kwietnia br. Urząd Miasta, wypełniając w tym celu specjalną ankietę.

Obowiązek zgłoszenia zbiorników bezodpływowych

- Obowiązek ten to efekt zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakazuje gminom prowadzenie elektronicznych ewidencji takich zbiorników i urządzeń. Z kolei na właścicieli nieruchomości nakłada obowiązek zgłoszenia takiego zbiornika do ewidencji – informuje wiceprezydent Jacek Morek.

Procedura zgłoszenia polega na wypełnieniu specjalnej ankiety dotyczącej sposobu gromadzenia i odprowadzania ścieków oraz podstawowych parametrów zbiornika. Wypełnioną ankietę wraz z niezbędnymi załącznikami (kopią umowy na odbiór nieczystości ciekłych zawartej z uprawnionym podmiotem, kopią rachunków lub faktur za wywóz ścieków za 2023 rok oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych) należy dostarczyć do magistratu. Ankieta wraz z dodatkowymi informacjami dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej, można ja także pobrać w Biurze Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Miasta.

Dokumenty można doręczyć:

 • osobiście do Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Ruda Śląska,
 • listownie na adres: Urząd Miasta Ruda Śląska, Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, plac Jana Pawła II 6, 41-709 Ruda Śląska,
 • przez ePUAP na adres skrytki: /umrudasl/pisma

W przypadku niedopełnienia obowiązku informacyjnego przez właścicieli nieruchomości miasto będzie przeprowadzać kontrole nieruchomości w terenie. Wykrycie nieprawidłowości przy takiej kontroli, w tym m.in. stwierdzony brak potwierdzeń opłat za usługi wywozu nieczystości czy ważnej umowy na takie usługi, może skutkować poważnymi konsekwencjami. W grę wchodzą tu mandaty karne, a nawet postępowania administracyjne.

Więcej informacji udziela Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Ruda Śląska: tel.: 32 244 90 00 (wew. 4060) lub 32 244 90 37.

Komentarze (5)    dodaj »

 • ja

  Brawo, w końcu się wezmą za oszustów którzy mają dziurawe szamba. Znam rodzinę 7 osób, szambo wywożone ostatnio 8 lat temu.

 • boluś

  Trza zgłosić URZĄD ! To tyż niyzłe SZAMBO !

 • As

  Rozumiem, że w ogródkach działkowych również. Czy oni dalej mogą zanieczyszczać glebę?

 • Michał

  Magistrze , a teraz wyjaśnij jak mają na działkach opróżnić szambo.

 • Kacper Ololo

  Coś tu śmierdzi, pewnie zaraz za guano karzą nam płacić!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również