Wiadomości z Rudy Śląskiej

Maturzyści zatańczyli poloneza na rynku w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2024-02-13 13:45

Rudzcy maturzyści już po raz ósmy spotkali się na placu Jana Pawła II, żeby wspólnie zatańczyć poloneza. Maturzystów poprowadził prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk oraz inicjatorka wydarzenia i nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka - Mariola Mańka–Sgodzaj.

- Polonez na rynku to już tradycja. Cieszę się, że młodzi ludzie chętnie włączają się w tę akcję i dobrze się bawią – mówi Michał Pierończyk, prezydent miasta Ruda Śląska. - Matura to ważny moment w życiu młodego człowieka, a towarzyszące jej wydarzenia z pewnością zostają na długo w pamięci – dodaje.

Rudzcy maturzyści już po raz ósmy spotkali się na rynku

Po odtańczeniu poloneza do muzyki z filmu „Pan Tadeusz” uczniowie zaśpiewali wspólnie hit Czerwonych Gitar „Już za rok matura” i odtańczyli wspólny taniec „Belgijka”.

Od tego wydarzenia do matury pozostaną 84 dni. Maturzyści będą zmagać się z egzaminem dojrzałości od 7 do 25 maja. W tym roku w szkołach ponadpodstawowych w Rudzie Śląskiej w klasach maturalnych uczy się w sumie 627 maturzystów, 314 osób w liceach i 313 osób w technikach.


Zobaczcie, jak uczniowie tańczyli w ubiegłych latach:


Polonez – polski taniec narodowy, dawniej nazywany tańcem dworskim

Przypomnijmy, że pierwsze wzmianki o tańcu w rodzaju poloneza pochodzą z drugiej połowy XVI wieku, a od połowy XVII wieku zyskał on miano tańca narodowego. Jego pierwowzorem był taniec pieszy pochodzenia ludowego, który z biegiem czasu stał się znany wśród wszystkich warstw społecznych i otrzymał nazwę „taniec polski”. Nazywany był również „chodzonym”, „pieszym” czy „powolnym”. Nazwa polonez pojawiła się dopiero w latach trzydziestych XVIII wieku, zapożyczona z języka francuskiego – polonaise. Polonez jest tańcem uroczystym, charakteryzującym się posuwistością i dostojnym nastrojem. Tańczony jest podczas ważnych uroczystości, najczęściej na rozpoczęcie dla podkreślenia podniosłego charakteru.

Komentarze (7)    dodaj »

 • Absolwentka

  Czy maturzyści z Morcinka mogli w tym roku tańczyć z partnerami spoza szkół?

 • boluś

  Moge WADZUNIA Szkoła Tańca założy ?skoro tak dobrze IM idzie ? Bo zaRządzać NIY PORADZOM !

 • zniesmaczona

  Jaki zbieg okoliczności. Z panią prezydent znowu syn pani pracującej w UM, Paweł M. Czy są też inni chłopcy w Rudzie Śl.? Czy Paweł musi być zawsze na pierwszym planie?

 • Haha

  Zol ci scisko?

 • ehs

  super :) nawet w rmf o tym mowili :)

 • lora

  tegoroczni maturzyści: Pierończyk i Krzysteczko bez komentarza

 • Ciotka

  To jest skandal ! ani jednej tęczowej flagi a do tego tańczą dziewczyny z chłopakami, fuj.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również