Przygotowania do wprowadzenia jednego biletu na wszystkie środki transportu w Metropolii w końcu zmierzają do mety. Po wielu miesiącach rozmów władze województwa i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpisały wiążące dokumenty. Dziś poinformował o tym marszałek.
W tej chwili jesteśmy już na etapie końcowym, czyli przygotowaliśmy nasz system ŚKUP do tego, aby mógł sprzedawać te bilety. Potrzebne były jeszcze porozumienia, które obecnie zostały przyjęte zarówno przez zarząd województwa, jak i przez Metropolię. Te porozumienia są dwojakie. Z jednej strony wprowadzamy ofertę na Metrobilet, czyli tańszych biletów dla mieszkańców, którzy będą mogli podróżować Kolejami Śląskimi, jak i tramwajami, trolejbusami i autobusami Zarządu Transportu Metropolitalnego – mówi Grzegorz Kwitek, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Metrobilet w Metropolii: Od kiedy wspólny bilet na wszystkie miasta?
Wprowadzenie Metrobiletu oznacza większe wydatki na transport. Jak mówi Michał Woś, członek zarządu woj. śląskiego, jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
Dopracowywaliśmy szczegóły podziału nie tyle zysków, co podziału kosztów. Trzeba pamiętać, że transport publiczny to jest ta forma zadania publicznego, która wymaga ciągłego dofinansowywania. W taki sposób przeprowadzaliśmy rozmowy, żeby żadna ze stron nie czuła się w sposób niesprawiedliwy dotknięta, czy nadmiernie obciążona – mówi Michał Woś, członek zarządu woj. śląskiego.
Na kolej, autobus i tramwaj. Ile będzie kosztował Metrobilet?
Nie wiadomo ile dokładnie obydwie strony do Metrobiletu dopłacą, ale wiadomo ile zapłacą za niego pasażerowie. Bilet miesięczny na wszystkie środki transportu ma być dostępny na początku czerwca we wszystkich kanałach sprzedaży, ale wersji papierowej nie będzie. Ceny zaczynają się od 119 zł, a za podróżowanie po całej Metropolii trzeba będzie zapłacić 229 zł miesięcznie.