Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miejska Olimpiada dla Osób z Niepełnosprawnością

  • Dodano: 2018-09-12 12:30

XVIII Miejska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych ściągnęła na teren letniego basenu kilkuset uczestników! Podczas konkurencji uśmiech nie schodził z ich twarzy ani na chwilę.

Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych — pokazują to, co roku na rudzkiej olimpiadzie. Mowa o osobach niepełnosprawnych. Dzieci, młodzież, dorośli, wszyscy razem walczyli dziś o medale przy ul. Ratowników.

- Celem tej imprezy jest upowszechnienie sportu i podnoszenie sprawności fizycznej wśród osób niepełnosprawnych oraz umożliwienie im udziału w imprezie sportowo-rekreacyjnej — mówi Aleksandra Poloczek dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. – Każdy uczestnik naszej olimpiady jest zwycięzcą. Powinniśmy się wszyscy uczyć od tych ludzi tolerancji ponad granicami porozumienia, zaangażowania i radości z najmniejszych rzeczy. Każda taka impreza, nas ludzi, którzy dla nich to organizują, uczy bardzo wiele. To jest reakcja wiązana. Oni się cieszą, a my mamy dzień doedukowania w człowieczeństwie – dodała.

Wydarzenie miało się odbyć tydzień temu, ale ze względu na niekorzystne warunki pogodowe zostało przeniesione na dzisiaj. Uroczyste otwarcie imprezy odbyło się dziś przed godziną 10:00. Podczas ceremonii nastąpiło odczytanie Apelu Olimpijskiego, zapalenie znicza, odegranie hymnu oraz wciągnięcie flagi olimpijskiej na maszt. Później uczestnicy rozpoczęli wspólną zabawę. Mogli wziąć udział w dziesięciu konkurencjach: biegu sprinterskim na 30 m, pchnięciu kulą, skoku w dal z miejsca, łowieniu nagród wędką, rzutach do kosza, mini hokeju, rzutach obręczami do celu, rzutach piłką ręczną do bramki unihokeja, rzutach piłką lekarską oraz w biegu z przeszkodami.

Każdy zawodnik startujący w olimpiadzie otrzyma dyplom uczestnictwa, pamiątkowy medal i koszulkę.

- Na każdych zawodach zawsze jest podium. Stają na nim osoby, które zajęły 1, 2 i 3 miejsce. U nas jest inaczej. Widać to na koszulkach uczestników. Widnieje na nich podium, które ma same pierwsze miejsca. Tutaj każdy jest sobie równy, nie ma podziałów — mówiła Aleksandra Poloczek.

W poprzednich latach udział w olimpiadzie brało co roku około 300 osób. Olimpiada nie ma ograniczeń wiekowych i może w niej wziąć udział każda osoba z niepełnosprawnością. W ostatnich latach najmłodsi uczestnicy mieli około roku, a najstarsi prawie 80 lat.

Miejska Olimpiada dla Osób z Niepełnosprawnością

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również