Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miejskie żłobki i przedszkola w Rudzie Śląskiej nie wznowią funkcjonowania od 6 maja!

 • Dodano: 2020-04-29 18:00

Miejskie żłobki i przedszkola w Rudzie Śląskiej nie wznowią funkcjonowania od 6 maja. Jak mówi prezydent Grażyna Dziedzic "w tym terminie nie da się zorganizować dzieciom opieki w taki sposób, by była ona w pełni bezpieczna".

- Miejskie żłobki i przedszkola w Rudzie Śląskiej nie wznowią funkcjonowania od 6 maja. W tym terminie nie da się zorganizować dzieciom opieki w taki sposób, by była ona w pełni bezpieczna. Jest to także niemożliwe ze względów organizacyjnych, bo musimy skontaktować się z wszystkimi rodzicami i zebrać informacje, ilu z nich będzie chciało posłać swoje pociechy do tych placówek. Dopiero wtedy będziemy mogli zacząć tworzyć mniejsze grupy - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

- Zapewnienie dzieciom bezpiecznej opieki w żłobkach i przedszkolach od 6 maja jest praktycznie niemożliwe. Rząd dał samorządom na to zbyt mało czasu. Dlatego podjęliśmy decyzję, że placówki te pozostaną jeszcze zamknięte - napisała wiceprezydent Anna Krzysteczko. - Szczegółowo analizujemy dokumenty, które pojawiają się co jakiś czas na stronach ministerialnych. Niestety, są one na dużym poziomie ogólności. Musimy mieć natomiast pewność, że otwierając żłobek czy przedszkole nie zwiększymy ryzyka zakażenia najmłodszych - dodała.

Pewne jest to, że w pierwszej kolejności ze żłobka i przedszkola będą mogły skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Miasto będzie musiało także wziąć pod uwagę rządowe wytyczne, by pierwszeństwo miały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

O szczegółowej dacie wznowienia działalności miejskich żłobków i przedszkoli władze miast poinformują już wkrótce.

- Teraz będziemy kontaktować się z rodzicami. Musimy zebrać deklaracje, ilu z nich chce posłać dziecko do żłobków i przedszkoli. Gdy będziemy mieć pełne dane, będziemy mogli podjąć dalsze decyzje. O szczegółach niezwłocznie Państwa poinformujemy - napisała wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Warto przypomnieć, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego, a także placówki nie są wstanie zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Zobacz także

Komentarze (68)    dodaj komentarz »

 • Zdegustowany

  Dziwne, że dyrektorzy centrów handlowych wiedzą jak przygotować się na ich otwarcie, a władze miast potrzebują wytycznych i czasu żeby pootwierać swoje placówki. Nawet 3 tygodnie na biblioteki!!! Centralna bije rekord- zamknięta od października!

 • Hipp

  To jakaś kpina, niedługo nie będzie już potrzeby otwierania przedszkoli, bo jaśnie państwo nauczycielstwo wakacje sobie zrobią. Właśnie, czy ktoś może w cudownym mieście Ruda Śląska pomyślał w końcu że skoro przedszkola są już dwa miesiące zamknięte, to najwyższa pora dostosować się do stanowiska MEN że są to jednostki nieferyjne i zlikwidować patologię w postaci zamkniętych przedszkoli i jakiś dziwnych dyżurów w lipcu i sierpniu ?!

 • azza

  A czy to "jaśnie państwo nauczycielstwo" jaśnie pani matko lub jaśnie panie ojcze ponosi winę winę za epidemię koronawirusa w Polsce i na świecie? Skąd w tobie ten pogardliwy ton? Nie boisz się oddawać swoich dzieci pod opiekę osób, które tak nisko cenisz? Mało tego, najchętniej byś to robił cały rok.

 • Hipp

  Stąd pogardliwy ton że ci ludzie wiecznie mają wolne, a teraz dodatkowo wysyłają jakieś badziewiaste pracę domowe, czym zwalają swoją robotę na kogoś innego, jedynie po to by nie stracić na wypłacie, a na co poświęcają aż około 1-2 godzin tygodniowo.

 • Wściekła

  Na szkolenia 2-3 dziennie, przygotowanie planów, edukacje zdalną, wypełniania papierów rozwijanie swojej kreatywności i wiedzy oraz na kontakt z rodzicami. Mogę zapewnić ze czasu teraz w czasie epidemi nie poświęcam na leżeniu w łóżku tylko rozwijam się i dodatkowo doksztalcam i na pewno nie jest to dla mnie przyjemne wole w 100% prace z dzieckiem A co do wakacji to też mam swoje dzieci z którymi chce spędzić wakacje nie w mieszkaniu w którym po części jesteśmy uwięzieni jak ryby w akwarium. Bo naszym dzieciom NAUCZYCIELI też się należy czas spędzony z RODZICAMI w czasie wakacji. I proszę nie patrzeć na Czkubek swojego nosa bo każdy jest człowiekiem i każdemu szacunek się należy.

 • Tak powinno być

  To twój obowiązek uczyć i wychowywac frustracie

 • azza

  A jak sobie wyobrażasz pracę zdalną z przedszkolakami? Może coś konstruktywnego zaproponujesz? Mnie też zdumiało, kiedy na stronie MEN pojawiły się takie dyrektywy dla nauczycielek w przedszkolu, ale jakaś podstawa programowa jest, którą państwo nakazuje realizować. Panie w przedszkolu, o ile sobie przypominam, mają 35 dni urlopu (to nawet o 3 dni mniej niż urzędnicy mianowani), więc nie rozpisuj się o wiecznym wolnym.

 • Hipp

  A co do propozycji to mam owszem: jeżeli mają robić coś bez sensu i moim kosztem, to lepiej niech nie robią nic, przynajmniej nie będą udawać.

 • azza

  Napisz w tej sprawie petycję do ministra. A tak na marginesie, spotkały cię z powodu niewykonania tych zadań jakieś przykrości? Wyciągnięto w stosunku do ciebie lub twojego dziecka jakieś konsekwencje. W ogóle w przedszkolu jest coś takiego, jak oceny lub uwagi?

 • Hipp

  Wysyłanie mi na maila raz w tygodniu kilku kolorowanek nie jest raczej realizacją podstawy programowej. Zresztą to co zamieścił MEN nie było żadną dyrektywą, a zwyczajnym zaleceniem, a to chyba jednak różnica. Owa publikacja zawiera również takowe zdanie: "Istotną rolę w tworzeniu warunków do edukacji przedszkolnej w domu, odgrywa współdziałanie nauczycieli z rodzicami." Czy wysłanie mi owego maila to już to współdziałanie ? Czy współdziałanie jest dopiero wtedy gdy zapieprzam owe bzdury wydrukować (za własne pieniądze, nie wysyłającej) ? Dlaczego nie można niby odbierać tych materiałów wydrukowanych w przedszkolu ? Nie ma tam nikogo ? Swoją drogą nikt mnie nigdy nie pytał o pozwolenie na wykorzystanie adresu mailowego i co ? Nic, ponad prawem znowu... Tak samo widać że opublikowali listy przyjętych do przedszkoli z imienia i nazwiska, w tym niektóre przedszkola dzieci wymagających opieki specjalne. To zwykła kpina. Wiem że MEN zezwolił, co natychmiast wykorzystali, ale opinia MEN na temat neferyjnosci przedszkoli już nikogo nie interesuje, bo taka jest niewygodna. Zresztą miasto samo w sobie jest dziwne, rząd każe wysłać dane do wyborów to im nie pasuje, ale na publikację danych dzieci które się dostały do przedszkola już zezwala. Paranoja...

 • azza

  Pytanie, kto udostępnił placówce twój adres mailowy? Czyżbyś to był ty sam? Nie sadzę, że ci ktoś go wykradł. Skoro podałeś, to nie rozumiem zdziwienia, ze przedszkole przesyła na ten adres wiadomości.

 • zerówka

  My mamy maile każdego dnia z przedszkola, zagadnienia programowe i dla chętnych, każdego dnia jest coś do druku. W teczce ,,chomikuje" się prace dziecka to tzw. [...]ochron dla nauczyciela. Paranoja to mało powiedziane. Hipp ma rację, no ale musimy jakoś przetrwać ten trudny czas.

 • azza

  Obawiam się, że gdyby przedszkolanki nic nie przesyłały, mielibyście pretensje, że dzieci niczego się nie uczą. Mam wrażenie, że na tym forum pojawili się tzw. poszukiwacze dziury w całym.

 • ...

  To złe masz wrażenie, nadgorliwość nie jest wyjściem z tej sytuacji.

 • azza

  Nie pasuje, to nie robisz. Chyba cię nikt do tego nie zmusza i nie stosuje żadnych kar za brak zaangażowania. Ale weź też pod uwagę, że są i dzieci, i rodzice zainteresowani pracą w czasie zawieszenia zajęć w przedszkolu i oni z chęcią wykonują takie zadania. Pomyśl również o dzieciach zdolnych, które szybko potrafią się uporać z takim wyzwaniem.

 • dlp

  A może pora sobie uświadomić, że pracownicy, nawet placówek nieferyjnych, mają prawo do urlopu i kiedyś go muszą wybrać. Druga sprawa, jeśli pracuje i mama i tata, to jest ich wybór, podobnie jak branie kredytów, kupowanie wypasionych mieszkań, samochodów, wyjazdy na egzotyczne wczasy. Piszę to jako osoba z pokolenia, które nie miało żadnych przywilejów z racji posiadania dzieci, gdzie Dda każdego było oczywiste, że moje dziecko, to moja sprawa i moje problemy.

 • Hipp

  Wszyscy mają prawo do urlopu, niestety większość ma go 26 dni, a nie 100 i jakoś innych zakładów się z tego powodu nie zamyka. Jak taki jesteś pamiętliwy, to pewnie pamiętasz też że wtedy część przedszkoli pracowała 24/7 przez cały rok, nie jak teraz księżniczki 6-17 i to chyba na kilka zmian bo wiecznie którejś ram nie ma, co ciężko pogodzić z pracą... Tak że chyba jednak coś ciężko z tą pamięcią.

 • dlp

  Apropos przedszkoli 24/7, tak pamiętam, tylko wtedy nazywano je domami dziecka.

 • Hipp

  Bzdura kompletna

 • dlp

  Dlaczego piszesz o 100 dniach? Pracownicy obsługi mają 26 dni, a przedszkolanki 35. Co do innych zakładów (intuicja mi podpowiada, że chodzi głównie o urzędy), papierki możesz odłożyć do szuflady, a biuro zamknąć. Nikt nawet nie zauważy i nie odczuje nieobecności takiego pracownika. Jak sobie to wyobrażasz z dziećmi w przedszkolu?

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.