Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy Rudy Śląskiej mobilizują się, by pomóc pogorzelcom. Trwa wielka zbiórka rzeczy

 • Dodano: 2020-01-27 12:45, aktualizacja: 2020-01-28 11:24

Mieszkańcy Rudy Śląskiej wspólnymi siłami chcą pomóc 23 osobom, które straciły dach nad głową w ubiegłotygodniowym pożarze. Trwa wielka zbiórka ubrań, przyborów szkolnych, środków higienicznych i jedzenia.

Przypomnijmy, że tragiczny w skutkach pożar wybuchł nad ranem 20 stycznia na poddaszu kamienicy w Rudzie Śląskiej przy ulicy Krasińskiego. Strażacy ewakuowali z płonącego budynku 23 osoby, w tym 6 dzieci. Żadnemu z lokatorów nic się nie stało. Zniszczeniu uległ jednak dach trzykondygnacyjnego budynku. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Rudzie Śląskiej zdecydował, że budynek zostanie wyłączony z użytkowania. Na tę chwilę nie wiadomo kiedy mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich mieszkań. Mieszkańcy budynku w pożarze stracili cały dobytek. Pomóc postanowili im mieszkańcy Rudy Śląskiej.

Kilka dni temu na facebook'owej grupie "Radzi Rudzie" pojawił się post informujący o zbiórce rzeczy dla osób, które ucierpiały w pożarze. Ubrania, buty, artykuły szkolne, środki higieniczne i jedzenie - tego wszystkiego potrzebują pogorzelcy.

- Na Rudzian zawsze można liczyć. Akcję zainicjowały dziewczyny z Nakła Śląskiego, skontaktowały się ze mną i od piątku działamy razem. Akcja jest bardzo dobrze zorganizowana. Już wczoraj do rodzin z dziećmi w wieku szkolnym dotarły ubrania, artykuły szkolne, plecaki - mówi Elżbieta Żurek, jedna z organizatorek zbiórki. - Jest wiele cudownych osób, którzy chcą pomagać. Przykłady? Sporo jest ich właśnie na grupie Radzi Rudzie. Część rzeczy odbieraliśmy w prywatnych domach darczyńców, część została nam dostarczona.

Rudzianie chętnie włączyli się w akcję. Pomagają wszyscy nawet mali mieszkańcy Rudy Śląskiej.

- Cudowne są reakcje ludzi, nawet podczas przypadkowych spotkań na ulicy, gdy przepakowujemy rzeczy. Wczoraj podszedł do nas mały chłopak i zapytał co robimy, a potem spytał czego jeszcze potrzeba? Za kilka minut przyszedł z rzeczami dla dzieci z pożaru. Byliśmy wszyscy w szoku. Brawa dla tego chłopaka i jego rodziców - mówi Elżbieta Żurek. - Pani Agnieszka na forum zadeklarowała kupno plecaków dla dzieci, następnego dnia przyjechała z plecakami, kurtką dla 7 latka. Takich reakcji jest masę. Rano podjechała mama z synem. Byli w sklepie kupili wyprawki dla chłopaków - zeszyty, pióra, długopisy, itd. Mama twierdzi, że syn wybierał bo jest rówieśnikiem tych chłopaków. I co jest cudowne? Ludzie uśmiechają się do siebie, chcą pomagać. Piękne jest to, że tyle dobra tworzy się wokół tej akcji - dodała.

Na grupie facebookowej "Radzi Rudzie" na bieżąco aktualizowane są informacje dot. najpotrzebniejszych rzeczy. Aktualnie są to:

 • buty damskie rozm. 39-40,
 • ubrania męskie L-XL,
 • buty męskie rozm. 42-43 oraz 45,
 • ubrania dziecięce dla dwóch dziewczynek rozmiar XS-S,
 • buty dziewczęce rozm. 37-38,
 • ubrania dla chłopca 10-letniego - 140 cm, buty 34-35,
 • ubrania dla chłopca 12-letniego - 152 cm, buty 36-37,
 • środki higieniczne,
 • jedzenie.

Dary można przynosić od poniedziałku do piątku do Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Adama Mickiewicza w Rudzie.

Pogorzelców można wesprzeć również poprzez zbiórkę internetową. Wystarczy kliknąć TUTAJ. Organizatorki zrzutki chcą zebrać 100 tys. zł. Pieniądze zostaną przekazane na remonty oraz zakup najpotrzebniejszych rzeczy.

Remonty mieszkań, ubrania, buty, artykuły szkolne, kosmetyczne, jedzenie... Potrzeb jest wiele dla wielu. Stąd kwota naszej zbiórki. Pomagamy 23 pokrzywdzonym Osobom, które dość już doświadczyły. Czas dać im mnóstwo nadziei! Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie zbiórki. Zapewniamy, że każda jedna złotówka znajdzie swoje przeznaczenie. Rozliczymy się z każdego grosza - czytamy na stronie zrzutki. - Bez Waszej pomocy traumy tych Ludzi zwyciężą, a przepłakanych z niemocy nocy będzie więcej i więcej. Prosimy Was - ukochajcie z nami tych Ludzi. Wasza Miłość uczyni Im cuda, po prostu. (pisownia oryginalna)

Poszkodowanym osobom pomaga także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Część mieszkańców, która wyraziła chęć zamieszkania w lokalu zastępczym, otrzymała tymczasowe lokum. Obecnie pracownicy MOPS-u przeprowadzają wywiady środowiskowe z lokatorami spalonej kamienicy, aby ustalić jakiej pomocy potrzebują.

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj »

 • Kasia z Bykowiny

  Do mnie dzisiaj Pani przyjeżdża mam trzy wielkie torby ubrań itp a to nie koniec, nawet syn który w tym roku skończy 10 lat oddał ubrania, jak to stwierdził że PO CO MAJA LEŻEĆ W SZAFIE NIECH SKORZYSTA INNY CHŁOPIEC Z NICH,

 • olo

  jedni się mobilizują i pomagają a drudzy koniecznie chcą się do tego włączyć i na fejsie pouczają tych już pomagających jak pomagać i domagają współpracy :)

 • rudzianka

  Pomóc może każdy, wystarczy chcieć.„Nie słowa lecz czyny” prawda??Brawa dla wszystkich, którzy dołożyli choć małą cegiełkę do tej akcji.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.