Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy Rudy Śląskiej "Świecą Przykładem"!

  • Dodano: 2022-12-04 09:30, aktualizacja: 2022-12-05 13:25

Rudzcy policjanci wraz ze strażakami OSP Ruda Śląska, Strażą Miejską i redaktorem Radia Express przeprowadzili wczoraj wieczorem wspólne działania „Świeć Przykładem”. Było ono skierowane do niechronionych uczestników ruchu drogowego. W dzielnicach Halemba, Kochłowice i Wirek zachęcali do tego, aby w porze wieczorowo-nocnej korzystać z solidnych elementów odblaskowych i przestrzegać przepisów kodeksu drogowego.

Noś odblaski - Świeć Przykładem!

Policjanci, Strażnicy miejscy i strażacy z OSP Ruda Śląska wraz z przedstawicielami mediów spotkali się w czwartkowy wieczór, aby popularyzować noszenie odblasków przez pieszych w ramach akcji „Świeć Przykładem”. Celem działań było uświadomienie mieszkańcom, jak ważne jest być widocznym, szczególnie po zmroku. Jeżeli w okresie jesienno-zimowym pieszy ubrany jest w ciemne kolory, to kierowca zobaczy go dopiero z odległości około 15 metrów, ale już wyposażonego w element odblaskowy, może zobaczyć z odległości nawet 150 metrów! Niby niepozorny element odblaskowy, a aż dziesięciokrotnie poprawia bezpieczeństwo pieszych.

Policjanci zachęcają zatem wszystkich, aby na drodze świecili przykładem

Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej. Mundurowi i redaktorzy Radia Express przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje tego przepis - a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie, nawet w centrach miast. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z przodu i z tyłu.

Policja przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy o tym zwłaszcza teraz gdy szybko zapoda zmrok, a warunki atmosferyczne znacznie ograniczają widoczność.

Mieszkańcy Rudy Śląskiej "Świecą Przykładem"!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również