Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy zdecydowali. Janasa będzie przejezdna na całej długości!

 • Dodano: 2017-08-14 15:30, aktualizacja: 2017-08-18 13:02

Ulica Wincentego Janasa będzie przejezdna na całej długości! Tak zdecydowali mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych.

W głosowaniu wzięło udział 246 osób. Tylko nieliczni opowiedzieli się za ograniczeniem ruchu i budową w tym miejscu deptaka. Za tą opcją było tylko ok. 17% głosujących. Natomiast prawie 83% ankietowanych chciało zachować przejezdność ulicy.

Ulica Janasa zostanie zmodernizowana zgodnie z wolą mieszkańców. Dwie zaprezentowane im koncepcje w jasny sposób przedstawiają zakres planowanych robót. Skoro rudzianie chcą, by ulica była przejezdna, to taka też będzie – zapowiada prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Przypomnijmy, że konsultacje społeczne trwały od 28 czerwca do 4 sierpnia br. Przygotowana w tym celu ankieta dla mieszkańców zawierała pytanie dotyczące wyboru jednego z dwóch wariantów organizacji ruchu. Pierwszy z nich zakładał całkowitą przejezdność drogi, drugi - budowę deptaku na długości od ul. Smołki do ul. Wolności. Wypełnioną ankietę można było zostawić w Urzędzie Miasta, siedzibie Rejonu Eksploatacji Budynków nr 1 MPGM TBS Sp. z o.o. lub wysłać na adres magistratu tradycyjnie bądź pocztą mailową.

W głosowaniu udział wzięło 246 osób, z czego przeważająca większość rudzian, bo aż 195 osób, opowiedziała się za tym, by droga ta była przejezdna. Teraz przyszedł czas na zlecenie wykonania odpowiedniej dokumentacji projektowej.

Projekt stosunkowo nie będzie odbiegał od wybranej koncepcji. Planuje się przebudowę jezdni, chodników, kanalizacji sanitarnej, oświetlenia ulicy oraz budowę kanalizacji deszczowej – tłumaczy Bartosz Wójcik z Wydziału Dróg i Mostów UM.

Kwestią, która obecnie sprawia największy problem mieszkańcom ul. Janasa, jest ograniczona liczba parkingów w tym rejonie. Dlatego też w ramach przyszłej modernizacji miałoby tam powstać 76 miejsc postojowych. Część z nich uformowana zostanie w formie zatok wzdłuż całej ulicy Janasa, z możliwością parkowania równoległego lub skośnego. Ponadto parking na 20 miejsc powstanie też przy ul. Smołki. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykonanie części chodników z żółtawej kostki o podwyższonym standardzie, imitującej staromiejski bruk. Zabieg ten, wraz z montażem stylizowanych lamp ulicznych, pomoże zachować zabytkowy charakter tej części dzielnicy.

Dokumentacja projektowa ma powstać do końca lutego 2018 roku. Po tym czasie, w ramach możliwości finansowych, projekt wprowadzany będzie w życie – podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk. – By inwestycja przyniosła jak najlepsze efekty, ważne jest zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron. Teraz jest czas na to, by właściciele nieruchomości mogli uporządkować sprawy związane z działaniem sieci sanitarno-kanalizacyjnej czy energetycznej na swoim terenie. Mamy też nadzieję, że do czasu realizacji projektu wygląd elewacji budynków znajdujących się przy ulicy Janasa ulegnie poprawie – dodaje.

Ulica Wincentego Janasa była niegdyś główną ulicą handlową w Rudzie. Swoją aktualną nazwę po raz pierwszy otrzymała w 1922 r. Pierwotnie nazywała się Schulstr., następnie od roku 1910 r. Heinitzstr. (do 1922 r. tworzyła jedną z ulicą Bankową). W latach 1939 – 1945 patronem ulicy był Paul von Beneckendorff und Hindenburg, jednak po II wojnie światowej zwrócono się ponownie ku dzisiejszemu patronowi.

Pokaż na mapie

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • as

  Szkoda tylko, że podczas zimy Janasa czy Bankową nie da się przejść bo dymu tyle, że można się udusić i z tym miasto nic nie robi. Z resztą Ruda 1 od dawna coraz bardziej niszczeje a jedynie co jest nowego to markety

 • bronka

  Nowe markety? Nawet i tego nie ma haha plac zabaw przy w Parku Kozioła to jakaś kpina kpina tez jest ryneczek w Rudzie 1 za przystankiem Ruda Dworzec PKP okropny badziewzero fajnych miejsc

 • Joseph

  To teroz Janasa bydzie Super tak jak Lepiar Adria

 • Marcin

  Ja to się dziwię że ludzie wolą hałas samochodowy aniżeli spokój na deptaku. No chyba że była obawa o zrobienie Mariackiej bis.

 • Monika

  Wole hałas na janasa niz wieczny korek na Starowiejskiej jakby Janasa była nieprzejezdna to w godzinach szczytu ba Starowiejskiej by sie stało i stało do skrzyżowania gorzej niz w tej chwili.

 • bronka

  A na ulicy obok hałas taki×2

 • Ruda

  Może w końcu włodarze miasta przypomną sobie o dzielnicy Ruda, jaka jest zaniedbana. Nic tylko pustostany ( Galeria Rudy Śląskiej, Stara Piecownia, na ul.Powstańców budynek który ostatnio prawie się zawalił, ale dalej nie dokonana rozbiórka,...) zaniedbane parki ( Gorgol,...). Ale co z tego przecież w Rudzie będzie spalarnia !!!!

 • Walo mózg

  A kto pozwolił na zburzenie starej piecowni i zabytków, które tam były?? Jakie pustostany?? Chętnie bym się dowiedział.

 • Lll

  Ogólnie spoko, tylko że wymienione budynki nie należą do miasta. to co ma miasto zrobić z tym?? Macie budżet obywatelski to budujcie. Macie super drogi, miejsca pracy w pobliżu, nie jest zle.

 • Qwerty

  Bez nowego przejścia dla pieszych przez tory na stare osiedle ul. Janasa dalej będzie się staczać i nic tu nie pomoże odrestaurowanie.

 • Jas

  Sluszna decyzja. Czekam na planowany remont tej zacnej (niegdyś) ulicy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.