Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mini park linowy z tyrolką gotowy, a prace przy Piekaroku trwają

 • Dodano: 2018-11-08 08:15, aktualizacja: 2018-11-08 06:50

Trwają prace związane z  zagospodarowaniem terenu przy zabytkowym piecu chlebowym w dzielnicy Ruda. Powstanie tam miejsce do grillowania, ławeczki, stoliki, miniscena i elementy placu zabaw. To projekt mieszkańców, wybrany do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Zakończenie inwestycji planowane jest w drugiej połowie grudnia. Natomiast do użytkowania oddana została już inna inwestycja obywatelska - mini park linowy z tyrolką i trampolinami w dzielnicy Wirek.

To wyjątkowe miejsce w naszym mieście, a teraz jeszcze bardziej będzie sprzyjać spotkaniom podczas wypieku chleba w piekaroku. Cieszę się, że udało się nam uratować ten obiekt. Piekarok to świadek tamtych czasów. Dziękuję mieszkańcom, że dbają o swoje korzenie i tradycje – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic. - Piekarok i przyległy mu teren chcemy włączyć w obszar parku kulturowego, który planujemy stworzyć w dzielnicy Ruda – dodaje.

Spotkania przy piekaroku przy ul. Bujoczka 24 w dzielnicy Ruda stały się już tradycją. Kilka razy w roku rudzki magistrat wspólnie z piekarnią „Jakubiec” organizuje imprezy, na których można częstować się świeżym chlebem, wypiekanym tradycyjną metodą. Degustacji towarzyszą koncerty, prelekcje czy warsztaty związane z pielęgnowaniem śląskich tradycji.

W okolicy zabytkowego pieca chlebowego zostanie wybudowany podest przeznaczony na występy i miejsce do grillowania. Zostaną tam ustawione ławeczki, stoliki i elementy placu zabaw. Inwestycja kosztować będzie niecałe 165 tys. zł i zrealizowana zostanie z pieniędzy budżetu obywatelskiego.

Piekarok przy ul. Bujoczka powstał około 1900 roku. Chleb wypiekano w nim do lat 50. ubiegłego wieku. Składa się z przedsionka i pieca. Swojego czasu został zagospodarowany na pomieszczenie dla królików. Swoją dawną funkcję spełnia ponownie od 2013 roku, kiedy to został odrestaurowany. Jest jedynym zachowanym tego typu obiektem w regionie. Piekaroki były nieodłącznym elementem XIX-wiecznych familoków. Z czasem ulegały zniszczeniu lub wykorzystywano je do innych celów niż piekarnicze.

Z kolei w dzielnicy Wirek ukończono już inwestycję przeprowadzoną w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 rok. W pobliżu Rudzkiego Miasteczka Ruchu Drogowego przy ul. Kolberga powstał mini park linowy z tyrolką i trampolinami. Koszt zadania to blisko 200 tys. zł. W ramach przedsięwzięcia zniwelowany został teren, na nim zamontowano trampoliny okrągłe, urządzenie wielofunkcyjne ze zjeżdżalnią, mini park linowy, tyrolkę oraz trampolinę dla niepełnosprawnych. Całości dopełniły kosze na śmieci oraz ławki. Przestrzeń wokół urządzeń została obsiana trawą. Miasteczko i tyrolka znajdują się w bliskim sąsiedztwie toru modelarskiego. Cały teren tych dwóch inwestycji to ponad 8 tys. m2.

Komentarze (11)    dodaj »

 • TakaJa

  Fajnie zagospodarowane miejsce tylko szlo by odrodzić i coś zrobić z tym błotem do okola placu zabaw bo trochę deszczu i jest masakra.

 • Grażka

  Fajnie, że coś się dzieje. Oby zapał i cykliczność inwestycji nie spadła po nowym roku.Proponuję zobaczyć jak kapitalnie zagodospodarowany został teren przy SP16 na ul. Katowickiej. Tak powinny wyglądać tereny rekultywowane, ładne oświetlenie, dużo ławek, koszy na śmieci, aż chce się przyyjść.PS. z nadzieją czekam na wybieg dla psów z prawdziwego zdarzenia, jakie są we wszystkich miastach ościennych.

 • babcia

  Nowy Plac zabaw przy ul.Bujoczka też chyba nie bardzo wyszedł.Mało urządzeń ,trochę błota.Może by coś jeszcze zrobić

 • Matka trójki dzieci

  Super że takie miejsca powstają tylko szkoda że na Halembie 1 niema ani jednego naprawdę dużego i fajnego placu zabaw gdzie można iść z dzieciakami dlaczego mimo iż jest tyle miejsca które możnaby było zagospodarować dla dzieci takiego miejsca niema??Może wkoncu coś Pani Prezydent z tym zrobi??

 • Mieszkaniec

  Co do zagospodarowania terenu przy ulicy Kolberga wszystko pięknie i ładnie,nareszcie coś tam powstało bo i tereny do wykorzystania ogromne,i w końcu nieco oświetlenia bo panowały tam egipskie ciemności.Tylko szkoda ze nikt nie pomyślał by ten nowo powstały plac zabaw ogrodzić bo nie od dziś wiadomo że w pobliskim lesie mieszkają dziki które w ubiegłym tygodniu przeorały cały teren na placu zabaw.

 • Uczeń zsp2

  Spotkanie na temat smrodu w ZSP2 , rząd miasta ma wszystko gdzieś odpowiedź na temat co zrobią? ,,Nie ma pieniędzy" , Gdy 1 dziewczyna powiedziała, że pogorszyła jej się alergia? Co mamy zrobić? ,,Nie do nas kierować te pytania"

 • tt

  ważne tylko że nowa stara władza "COŚ" robi. i tak będzie przez następne 5 lat

 • MieszkankaWirku

  Proponuję się przejść na nowo wybudowany plac zabaw na wirku gdzie po de[...]h trampoliny się już zapadają i jest jedne wielkie błoto!

 • Zenobiusz

  Kochłowice jak zwykle zapomniane. Plac zabaw na totalnym z@dupiu albo boiska obok szkół które, że tak powiem z automatu powinny być robione przez miasto. Jedyna szansa, że Rafał Wypiór który został radnym coś zacznie z tym robić.

 • czytelnik

  on przecież był chyba pomysłodawcą tego placu zabaw na zadupiu :-) - tzn. na końcówce ul. oświęcimskiej w kierunku wirku

 • Zenobiusz

  I co w związku z tym?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również