Wiadomości z Rudy Śląskiej

Minister Tobiszowski odpowiada Grzegorzowi Schetynie w sprawie wycofania węgla z użycia

 • Dodano: 2019-04-29 14:30

"Schetyna i spółka chce zwiększenia ubóstwa energetycznego w Polsce" – mówił w Zabrzu wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski odpowiadając szefowi PO, Grzegorzowi Schetynie na jego wypowiedź, w której zapowiedział likwidację węgla jako źródła energii do domów i mieszkań w przeciągu najbliższych 10 lat.

- Wypowiedź przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny o likwidacji węgla jako paliwa do domów i mieszkań w ciągu najbliższych 10 lat jest bardzo niebezpieczna – stwierdził wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska podkreśliła z kolei, że "Schetyna i spółka chce zwiększenia ubóstwa energetycznego w Polsce”.

- Dzięki wsparciu Unii zwalczymy smog i zlikwidujemy węgiel jako paliwo do domów i mieszkań w ciągu najbliższej dekady – zapewniał Schetyna na konwencji regionalnej Koalicji Europejskiej w Poznaniu.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski i europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska powiedzieli na briefingu w Zabrzu, że są zdumieni wypowiedzią lidera PO.

– Po co Platforma popierała ustawę o jakości paliw, która to spowodowała, że nasze kopalnie przekwalifikowały zakłady przeróbcze na to, aby lepszy węgiel był w obrocie paliwowym na rynku – pytał Tobiszowski. – Wdrożyliśmy już program kotłów nowej generacji, zatwierdzony w Brukseli, który mówi, że węgiel na nowych technologiach, w nowoczesnych kotłach będzie spalany ekologicznie. Jak widać Platformie znowu przeszkadza węgiel kamienny w naszym obszarze w Polsce, a nie przeszkadza spalanie śmieci, które są głównym powodem zanieczyszczeń w okresach zimowych – dodał.

Wiceminister energii przypomniał dobre wyniki finansowe sektora węglowego w Polsce.

– Dzisiaj, kiedy pokazujemy, że umiemy zarządzać w sektorze wydobywczym, wdrażamy nowe technologie, wdrażamy innowacyjność, kiedy pokazujemy, że wykorzystujemy metan w produkcji, wykorzystujemy przemysłowo gaz z koksowni, wdrażamy technologię wykorzystania hałd pod fotowoltaikę, to nagle się okazuje, że PO ponownie wskazuje, że węgiel kamienny i kopalnie im przeszkadzają. Jest to bardzo niebezpieczna wypowiedź – podkreślił Tobiszowski.

Wiceszef resortu energii przypomniał także, że "w latach 2014-2015, za rządów PO-PSL, w Polsce mieliśmy wręcz upadłość sektora wydobywczego”. Dodał, że obecnie sytuacja znacznie się poprawiła.

– Dziś Grzegorz Schetyna w sposób bardzo jasny pokazał, czego tak naprawdę chce. Schetyna i spółka chce zwiększenia ubóstwa energetycznego w Polsce. Ten problem jest diagnozowany już w Unii Europejskiej – powiedziała Wiśniewska.

Jak zaznaczyła, ten problem dotyka 50 proc. gospodarstw domowych w UE.

– To są te domostwa, których właścicieli nie stać na opłacenie rachunków za ciepłą wodę i energię. Ten problem występuje również w Polsce, gdzie 1,3 mln gospodarstw domowych dotyka ubóstwo energetyczne. W tych domostwach mieszka ponad 4,6 mln Polaków, których już dziś nie stać na opłacenie rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną – dodała.

Podkreśliła, że PiS stanowczo mówi "nie" powiększaniu ubóstwa energetycznego.

– My zauważamy, że restrykcyjna polityka klimatyczna prowadzi do ubóstwa energetycznego, proponujemy nowoczesne technologie węglowe, mówimy o tym, że należy wspierać ciepłownictwo systemowe i nowoczesne elektrociepłownie mogą nam dać czyste powietrze – powiedziała Jadwiga Wiśniewska. – Naszą ambicją jest, by jakość powietrza w Polsce była coraz lepsza, ale musimy to robić w sposób rozsądny i racjonalny. Nie chcemy, żeby Polacy mieszkali w zimnych, nieogrzanych domach, bo nie będzie ich stać na zapłacenie rachunków za ogrzewanie. To proponuje Grzegorz Schetyna i jego spółka – wskazała europosłanka PiS.

W 2018 roku zysk górnictwa węgla kamiennego wyniósł 1,25 mld zł. Rok wcześniej sektor węglowy wypracował prawie 2,9 mld zł zysku. Zeszłoroczny zysk był mniejszy, jednak o ponad 1 mld zł wzrosły wydatki na inwestycje w kopalniach.


 

Prowadzący siedzi w baranie. Gość niespodzianka! TOP 5 Silesia Flesz


Źródło: TVS / PAP / TVP Info

Zobacz także

Komentarze (41)    dodaj komentarz »

 • Marek Tertel

  "Sukcesy" Tobiszowskiego dla polskiego górnictwa można porównać do "sukcesów" Zalewskiej dla polskiej edukacji. Następne porównanie, to próba ucieczki od odpowiedzialności za obecny stan rzeczy oraz konsekwencji na przyszłość wspomnianych wybitnych, uczciwych i moralnych polityków pis do Brukseli.

 • ...

  Tobiszewski ma rację, teraz gorole mogą minusować.

 • Bobra zmiana

  Jak sa zyski to prosze oddac zalegly dlug podatnikom a nie gornikom(wyplacane zyski)! Chyba juz nie pamietamy w jakim to kryzysie byla Kompania Weglowa

 • Zosia

  Co za baran z tego Schetyny.

 • no comments

  Że co? Za to że, prawdę gada...

 • Tyle w temacie

  A jak tam się ma spółka Polskie Huty Stali? Bo Grzegorz chciał taki twór utworzyć na wzór PGG. Jakoś cicho.

 • Andrzej

  Znacie taką spółkę Wegkokoks, faktycznym właścicielami ludzie z PiS (rada nadzorcza zarząd plus spółki córki). Ta spółka ma dwie kopalnie Bobrek i Piekary, ma cieplownie Mikołaj, ma sieć dystrybucji co w Rudzie. Czy mogło by być tak: buduje nowoczesną elektrociepłownie - węgiel z Piekar, sieć cieplownicza do każdego domu i domku? Mogło by być? Mogło. Nie będzie bo Pan poseł chce być eoroposlem, a w Wegkokoksie tylko jemu się kłania ją wpas.

 • Arturek

  dość już z tą polityką, kasą, zyskami! Co nam z kasy jak zdrowia nie będzie przez ten smog? kto się będzie wzbogacał a kto na tym ucierpi? Nie bójmy się zmian! Są nam potrzebne, nie pozwalajmy by nasi rodzice i nasze dzieci najbardziej cierpieli na tych ich przepychankach i sami pomału odchodźmy od węgla. ja zmieniłem starego kopciucha na ekologiczny kocioł EEI PELLETS od kostrzewy i naprawdę sezon grzewczy nie różnił się kolosalnie od poprzednich a dzieciak z astmą mniej kaszlał w domu! Zacznijmy od swoich podwórek bo jak widać dla tych na stołkach na górze my się wcale nie liczymy.

 • rak

  Smog był jeszcze większy w poprzednich latach a ludzie zdrowsi byli niż dziś. To nie smog nas zabija ale chemia dosypywana do żywności.

 • QQ

  Żywność to jedno. Tu mamy przynajmniej jakiś tam wybór kupując te z lepszym składem. Przy smogu wyboru dużego nie mamy, no chyba że się przeprowadzimy. W Polsce co rok umiera ok 40 tys. ludzi tylko z powodu SMOGu. Mało ? Dla zobrazowania, w 3 lata nie ma np takiej całej Rudy.

 • Ratatuj

  Tobiszowiski rozpoczął kampanie od pokazania się jako ojciec zwyrodniały, o ile młodzi zapomną to starsze osoby z Rudy tematem żyją! Jak to Ojciec, Polak, Patriota i takie żale na córkę?! Ale ok to są sprawy rodzinne, które Grzegorz sam wrzucił przez Fakt do naszych domów, taka strategia. Potwierdził tylko pogłoski, że kawał z Niego ....Co do węgla kamiennego, doprawdy nie wiem co tu ratować skoro zdecydowana większość węgla pochodzi z importu z Rosji!!!! UE ma dość ratowania kopalń a My, ludzie mamy dość wysokich cen energii elektrycznej!!! PiS może i dobrze zaczął, ale ostatni czas to podwyżki cen prądu, paliwa, jedzenia, śmieci, ileż można? Kaczyński mówi tak europejskim zarobkom, nie europejskim cenom?! Ludzie z PiS przejedźcie się po Polsce, zajrzyjcie do sklepów, na stację paliw i wyciągnijcie wnisoki!!! Chleb cena jak w Niemczech, Paliwo tam nawet taniej, o ubraniach nie wspomnę!!!! Prąd miał nie zdrożeć o 10%, zdrożał o 20%!!!!! Śmieci? Ministerialne rozporządzenia czujemy najbardziej My mieszkańcy!!!! PiS zawiódł!!! Pod opakowaniem 500+ jest program 500- na opłaty!!!!

 • antyPO

  Głupoty wypisujesz, śmieszy mnie ta twoja wypowiedź.

 • antyburak

  A jakieś konkrety? Masz coś konkretnego, co możesz wnieść do dyskusji, czy tym się tylko różnisz od Sasina, Sellina, Dworczyka, Kalety i innych tego typu, że dzięki formie "wypowiedzi", jaką wybrałeś, po prostu nie trzeba cię oglądać?

 • Rynce mi łopadły do kostek

  Panie, a wiela i kaj pan mosz tych "nowoczesnych elektrociepłowni" w planach na Ślonsku, i do kedy powstanom? U nos tyż coś bydzie takigo? Jak jo bych boł panym i bych ukuloł tako ustawa antysmogowa jak pan ze tym pana szefym o aparycji szefa PGRu, kero niy łobejmuje żodnego ślonskigo miasta, bo łone wg ty ustawy som za wielke, to jo by sie już wcale niy łodzywoł o czystym lufcie! No chopie złoty, socjolog po KULu z podyplomowkom ze "zarzondzaniu i marketingu" sie robi głównym energetykym kraju. Na Barbórka sie w mundur przeblyko i fanzoli ze swoim szefym o stawianiu nowyj gruby, a pora miesiyncy niyskorzij nowe elektrociepłownie stawio… No niy idzie! Wy tam dejcie yno pozor co we ty Brukseli niy bydziecie wyglonadać jak tyn Manuel co u Fawlty'ego robioł (we "Hotel Zacisze"), co sie dycki pytoł: "que?". No niy moga!!!

  • Rynce mi łopadły do kostek
   2019-04-29 23:07
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Marek

  Czyli lobby węglowe i na siłę wciskanie ludziom węgla do domów trwa w najlepsze. Palenie weglem w domu było dobre w 19 wieku a nie w 21, w dobie gazu, energii elekrycznej i OZE. Panie Tobiszewski nie jest panu wstyd takie rzeczy wygadywać. Dalej trując nas weglem. Tylko całkowity zakaz uzywania wegla w domach pomoże w walce o czyste powietrze.

 • ...

  To sie pol czym chcesz bogaty gorolu.

 • lolek

  I do tego wszystko się sprowadza w myśleniu takich jak ty : gorol=bogaty, hanys=biedny. A nie lepiej pomyśleć o tym by być bogatym hanysem ?

 • antyburak

  Mało tego, on do tego stereotypu wnosi jeszcze: hanys=głupi i do tego koniecznie soroń.

 • Niepozdrawiam

  Tobiszowski, gdzie byłeś jak Kopalnie Pokoj rownali z ziemia?

 • Zg

  Niech najlepiej poruszą temat smogu elektronicznego ,tzw.5g co zabija nieświadomych ludzi a co do węgla palono go setki lat i palić go będą,po prostu głupia gadanina na ten temat.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.