Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Rudzie Śląskiej, działający w szkolnym klubie filmowym, przygotowali krótki film na temat najstarszego zachowanego na Górnym Śląsku osiedla robotniczego – kolonii Ficinus.
Młodzież przybliża mieszkańcom historię kolonii Ficinus
Opiekunem zespołu jest nauczyciel techniki i muzyki – Jacek Milej, a scenariusz opracował Przemysław Noparlik, historyk zajmujący się przeszłością miasta. Ekipa filmowa otrzymała również wsparcie z powietrza ze strony Marka Kawęckiego, który wykonał zdjęcia przy użyciu drona.
- Młodzież, zaangażowana w projekt wcieliła się w role lokalnych przewodników, prowadzących widza przez kolejne ciekawostki, które kryje kolonia Ficinus. Prace nad filmem były dla uczniów okazją do zmierzenia się ze stresem, ale też do zapoznania się z trudnościami pracy montażysty - mówił Przemysław Noparlik.
Otwarta premiera filmu odbyła się w listopadzie 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Kubiny. Film dostępny jest w portalu YouTube. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia!
W filmie wystąpili:
- Weronika Hołysz,
- Alicja Kresowska,
- Oliwia Kwaśny,
- Aleksander Musik,
- Julia Nazimek,
- Ilia Nazarenko,
- Natalia Piksa,
- Zuzanna Szydłak,
- Emilia Wojtała,
- Paulina Włochowicz.
- Narrator: Emilia Wojtała
- Zdjęcia: Zuzanna Szydłak
- Zdjęcia z drona: Marek Kawęcki "Echa Kadru"
- Montaż: Stanisław Staszkiewicz i Jacek Milej
- Scenariusz: Przemysław Noparlik
- Wsparcie techniczne: Oliwier Bielak i Filip Juszczak
- Muzyka: Bensound.com
Kolonia Ficinus - zabytkowe osiedle robotnicze w Rudzie Śląskiej
Osiedle robotnicze Ficinus powstało w latach 1860 - 1867 r. dla pracowników kopalni Gottessegen, założonej przez bytomsko-siemianowicką linię rodziny Henckel von Donnersmarck. Nazwa Ficinus pochodzi od nazwiska radcy górniczego i dyrektora generalnego dóbr hrabiego Henckel von Donnersmarcka – Georga Ficinusa, inicjatora budowy osiedla.
Kolonia składała się z 16 budynków, w każdym znajdowały się cztery mieszkania, a w nich przedsionek, kuchnia i mały pokój. Ficinus miał charakter kolonii wiejsko - przemysłowej. Za budynkami znajdowały się zabudowania gospodarcze – przeznaczone do hodowli drobnego inwentarza oraz niewielkie pola uprawne.
Budynki Ficinusa w niczym nie przypominają ceglanych śląskich familoków. Niezwykłość osiedla polega na użyciu jako budulca naturalnego piaskowca, pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów.
Ficinus jest obecnie najstarszym zachowanym zespołem budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Tworzy Szlak Zabytków Techniki od 2006 roku, czyli od początku jego istnienia.
Obecnie w wyremontowanych zabytkowych budynkach mieszczą się lokale handlowe i usługowe. W 2020 roku w budynku przy ul. Kubiny 24 miasto otwarło bibliotekę.