Wiadomości z Rudy Śląskiej

MOPS w Rudzie Śląskiej pozyskał ponad 2,3 mln zł z funduszy unijnych

 • Dodano: 2020-11-09 13:15

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej pozyskał ponad 2,3 mln zł z funduszy unijnych na aktywizację społeczno-zawodową mieszkańców. W ramach tych działań grupa 120 osób z rewitalizowanych obszarów miasta pod okiem animatorów lokalnych, pracowników socjalnych i asystentów rodziny będzie pracowała nad powrotem do życia społecznego.

Realizacja projektu potrwa do grudnia 2022 roku

Środki unijne na podobne przedsięwzięcie zostały przyznane jeszcze Rudzkiej Agencji Rozwoju Inwestor (600 tys. zł), a także Stowarzyszeniu Św. Filipa Nereusza (770 tys. zł).

- Kolejny strumień środków unijnych popłynie do naszego miasta! Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej pozyskał ponad 2,3 mln zł na projekt aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców. Pieniądze na podobne działania przyznane zostały jeszcze Rudzka Agencja Rozwoju "Inwestor" Sp z o. o. (prawie 600 tys. zł) , a także Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza (ponad 768 tys. zł), choć to ostatnie będzie mogło liczyć na pieniądze dopiero po przesunięciu odpowiednich środków - napisała prezydent Grażyna Dziedzic. - Dziękuję pracownikom wszystkich wspomnianych instytucji, że wychodzą poza ramy codziennych obowiązków i szukają różnych możliwości wsparcia mieszkańców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. To bardzo ważne, żeby obok rewitalizacji przestrzeni miejskiej, która podnosi komfort życia, dbać też o aktywizację lokalnej społeczności - dodała.

Projekt pod hasłem " Ruda Śląska – koPALnia możliwości" obejmuje społeczności lokalne rewitalizowanych obszarów miejskich: Nowy BytomChebzie oraz Ruda - Godula - Orzegów. Adresowany jest do osób:

 • pozostających bez zatrudnienia,
 • bezradnych w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i w prowadzeniu gospodarstwa domowego,
 • seniorów w wieku 60+
 • czy osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

- Naszym celem jest pozytywna zmiana dotychczasowego stylu życia osób biorących udział w projekcie, co umożliwi im powrót do życia społecznego i podjęcie zatrudnienia – wyjaśnia Krystian Morys, dyrektor MOPS. – Z kolei u seniorów pogarszająca się kondycja psychofizyczna przyczynia się do postępującej izolacji społecznej, więc niezbędne jest ich ożywienie, zaangażowanie w zmianę otoczenia, prowadzące do wzmocnienia więzi społecznych i przeciwdziałania dyskryminacji społecznej – dodaje dyrektor.

W ramach projektu realizowane są trzy programy aktywności lokalnej

W ramach projektu realizowane są trzy programy aktywności lokalnej (PAL), tj. na osiedlu Kaufhaus dla mieszkańców Nowego Bytomia i Chebzia, a także w Rudzie dla mieszkańców tej dzielnicy oraz dla osób borykających się z bezradnością opiekuńczo–wychowawczą ze wszystkich obszarów rewitalizowanych.

Dla potrzeb PAL animatorzy lokalni prowadzą cykliczne zajęcia świetlicowe, których celem jest wzrost aktywności społecznej i integracja mieszkańców m.in. poprzez:

 • nawiązywanie relacji sąsiedzkich,
 • organizowanie grup zadaniowych,
 • wspieranie inicjatyw,
 • kształtowanie umiejętności komunikacyjnych i spędzania czasu wolnego
 • czy też działania kulturalne i sportowe.

Każdy z uczestników projektu podpisze kontrakt socjalny

- Planujemy podpisanie 48 rocznych kontraktów z przedstawicielami rodzin wieloproblemowych oraz 72 kontrakty z pozostałymi uczestnikami na cały okres realizacji projektu – wyjaśnia Krystian Morys.

W ramach kontraktów przewidziana jest również intensywna praca socjalna oraz pomoc asystentów rodzin. Asystenci będą prowadzić treningi budżetowe, higieniczne i żywieniowe służące nabyciu umiejętności prawidłowego dysponowania budżetem domowym, dbania o higienę własną, dzieci i czystość mieszkania, a także utrwalające nawyk systematycznego przygotowywania posiłków odpowiednich dla wieku dziecka. 

Realizacja projektu „ Ruda Śląska – koPALnia możliwości” kosztować będzie 2 720 326,28 zł. Dofinansowanie w wysokości 85% (2 312 277,33 zł) pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Z tej samej puli pieniądze otrzymała też Rudzka Agencja Rozwoju "Inwestor"

Z tej samej puli, co MOPS, prawie 600 tys. zł otrzymała też Rudzka Agencja Rozwoju "Inwestor" na projekt "Ku Lepszej Przyszłości!”. Jest on skierowany do 36 osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym zamieszkałych w Rudzie Śląskiej oraz miastach i powiatach ościennych (Bytom, Chorzów, Katowice, Świętochłowice, Zabrze, powiat gliwicki, powiat mikołowski). W ramach projektu uczestnicy otrzymają wsparcie w postaci wysokiej jakości szkoleń, indywidualnych konsultacji zawodowych i psychologicznych, pośrednictwa pracy, akcesoriów związanych z kreowaniem wizerunku (np. kuferek kosmetyczny), staży. Okres realizacji projektu zaplanowano od stycznia 2021 do grudnia 2022 r.

Pieniądze zostały też przyznane Stowarzyszeniu św. Filipa Nereusza

Ponad 768 tys. ma być przeznaczone na projekt "Dobrodzielnia!”, dedykowany co najmniej 48 osobom.

- Wierzymy, że pomoże on kobietom - zwłaszcza młodym mamom, które w ostatnim czasie pozostawały bezrobotne - w zdobyciu nowych umiejętności, tak by mogły podjąć pracę na miarę swoich możliwości i połączyć wychowywanie dzieci z aktywnością zawodową – wyjaśnia Alina Szulirz, przewodnicząca Stowarzyszenia.

Rodziny będą mogły liczyć na wsparcie psychologa, doradcy zawodowego oraz animatora, który będzie opiekował się dziećmi w czasie, gdy mamy będą uczestniczyć w wybranym przez siebie kursie czy szkoleniu. Projekt uzyskał wymaganą liczbę punktów i spełnił kryteria wyboru w ramach konkursu, jednak Stowarzyszenie otrzyma dofinansowanie dopiero po przesunięciu wolnych środków.

Komentarze (13)    dodaj »

 • rampampam

  Pujdom datki na festyny,ine organza,kola,jakieszgromadzenia,niby emerytow,wyczieczki,gwizwazdki,wigilje we halem,,bylejakiestowaszyszenia ino pieniądze wyciagajom,ja potem ty kasy jest malo ,dla potrzeb biednych,itak to jest.

 • boluś

  A tyn bakszysz System z podległych jednostek dlo Vicków' Czysto Poezja ! Kcesz utrzymać ? Lebo awansować musisz wiedzieć kaj Tfuj szef mo dziurka do sranio i odważnie explorować.

 • Wjl

  Hahaha. To kpina z ludzi . Znowu kasa zostanie przewalona. Pracownicy dostaną nagrody i premie. Nasza pani prezydent ponoć bardzo dba o MOPS w Rudzie Śląskiej. Niech pani zainteresuje się pracownikami z MPGM fizycznymi co pi 30 latach zarabiają po 2 tyś. Tam trzeba kontrol CBA . Dla mnie ta pani jest skończona. Ale koryto pełne to może odejść

 • grajdoł

  Idom swienta bedom 13ki,zyski,premie swiąteczne,ale zczego odkogo izaco ciekawe.

 • boluś

  Stale od lat te same żłoby w zarządach ,radach nadzorczych itp. w MPGMie kluczowe nazwiska to Myrcik, Majer, Krótki, Waćko i Stania choć go tam pono łod downa niy ma? Filnij kiela se płacom za godzinno przerwa na kawa' w "robocie" roz na m-c w MPGMie ? Te kontakty/wymiana lebo ułatwiynia noszych żuli z Żorami budzom pewne podejrzynia. Pyrsk

 • Marta

  Znowu będą difinansowywać patologię. Brak słów.

 • boluś

  A niych tam ' zaczołch' to i dokończa! Te sympy i niyroby z tych blisko trzech baniek z 99% pewnościom niy powonchajom ani zeta. No może z wyjątkiem Cygonów. Styknie czytać i rozumieć'

 • boluś

  Pociongnyli cycka Unijnego,dołożyli z kasy Miasta' podzielyli na bardzo interesujące projekty? Terozki se wypłacom !

 • Ryl

  Teraz MOPS może nakarmić tymi pieniędzmi tych sepów i nieroboli co całymi dniami stoją i żebraja pod MOPS_em

 • boluś

  Stary'lepij być sympem i niyrobolem niż cymbałem' ta kasa niy trafi do' bez ciebie wzmiankowanych' yno "barzij" potrzebujoncych. Patrz fto dysponuje i na co?

 • mieszkaniec ze betonioków

  Aco zegołymi przystankami na Bykowinie osiedlu,ludziom na głowy woda sie leje,ale na [...]y kasa jest, fstyd nad fstydy,jakto tak morze byc długo.

 • trol

  Dajcie patolom te 2 banki to na wielki post wytrzezwieja.

 • boluś

  Teroz zacznie sie Wielkie Darcie Kasy'już widza jaj skorzystajom z tego Ci do kierych je to pono skierowane'animatotorzy 'psychologi,doradcy zawodowi i kuferki kosmetyczne. No te marne 15% z budżetu miasta!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również