Wiadomości z Rudy Śląskiej

Myślę, że mieszkańcy widzą zmiany zachodzące w mieście - prezydent Grażyna Dziedzic

  • Dodano: 2016-01-06 07:00, aktualizacja: 2016-08-25 14:16
O inwestycjach w mieście rozmawiamy z prezydent Grażyną Dziedzic.
 
Początek roku to okazja do spotkania oraz podsumowania 2015 roku. 
 
Moim zdaniem dla Rudy Śląskiej to był dobry rok. Rozpoczęliśmy wiele inwestycji, które krok po kroku sprawiają, że w naszym mieście żyje się coraz lepiej. Myślę, że mieszkańcy to widzą. Na pewno wiele udało nam się zrobić w zakresie drogownictwa – mam tu przede wszystkim na myśli rozpoczęcie budowy drugiego etapu trasy N-S, która ma połączyć Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4. Trochę przeciągnęły nam się wprawdzie procedury przetargowe, ale za to realizacja robót idzie pełną parą. Inwestycja jest już na półmetku i w znacznym stopniu wyprzedzamy harmonogram robót. Jeżeli w dalszym ciągu prace pójdą tak dobrze, jak do tej pory, to drugi etap N-S-ki zakończymy pod koniec tego roku, czyli pół roku przed terminem. Myślę, że jest to do zrobienia.
 
W 2015 roku dużo zainwestowaliśmy w unowocześnienie miejskich budynków. Poddaliśmy termomodernizacji 11 placówek oświatowych, w 12 zamontowaliśmy urządzenia monitorujące zużycie energii oraz ociepliliśmy filię biblioteki w Bykowinie. Rozpoczęliśmy też termomodernizację szpitala w Goduli. Chciałabym, aby do końca tej kadencji wszystkie placówki oświatowe w Rudzie Śląskiej były ocieplone, bo obniży to koszty ich utrzymania. 
 
Mam dużą satysfakcję z wykonanych w starym roku inwestycji sportowych i rekreacyjnych, bo dzięki temu w Rudzie Śląskiej mamy obiekty na miarę XXI wieku. Myślę tu przede wszystkim o rewitalizacji basenu letniego w Nowym Bytomiu, zadaszeniu nad lodowiskiem w Orzegowie, budowie zaplecza socjalno-szatniowego na Burlochu, czy montażu oświetlenia na tamtejszym boisku. Moim zdaniem najlepszą ocenę tym inwestycjom wystawiają sami mieszkańcy, którzy bardzo chętnie odwiedzają te obiekty. Sam basen w ciągu niespełna dwóch miesięcy, przez które był otwarty tego lata, odwiedziło ponad 56 tysięcy osób. Natomiast przez nieco ponad miesiąc od otwarcia lodowiska w Orzegowie skorzystało z niego około 11 tysięcy osób. To sama radość patrzeć, jak te obiekty tętnią życiem. Jestem przekonana, że równie dobrze sprawdzi się też nowy stadion lekkoatletyczny przy ul. Czarnoleśnej, który zamierzamy wybudować. 
 
 
Myśli Pani, że w tym temacie będzie zgoda Rady Miasta?
 
Mam nadzieję, że radnych uda mi się przekonać do tej inwestycji. Pierwszy krok został już zrobiony. Tuż przed Nowym Rokiem Rada Miasta przyjęła budżet miasta na ten rok, w którym są zapisane pieniądze na budowę obiektu lekkoatletycznego na miarę XXI wieku. Obecny stadion jest bardzo zniszczony, a mimo to stale jest on oblegany przez biegaczy. Na facebooku inicjatywa wybudowania nowego obiektu lekkoatletycznego ma duże poparcie internautów. W ciągu zaledwie trzech dni inwestycja ta zyskała poparcie ponad 2,2 tys. osób. To naprawdę dużo.
 
 
Jeżeli już jesteśmy przy tematyce sportowej, to w 2015 roku sukcesem zakończyła się organizacja pierwszego Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego. Rozumiem, że bieg zostanie powtórzony?
 
Tak, od 1 stycznia trwają już zapisy do kolejnego półmaratonu. Proszę sobie wyobrazić, że w ciągu pierwszych czterech dni zarejestrowało się już około 100 osób. To dobrze wróży, zwłaszcza, że do imprezy pozostało jeszcze ponad pół roku, bo półmaraton w Rudzie Śląskiej zostanie zorganizowany 6 sierpnia. 
 
Pierwszy bieg przeszedł nasze oczekiwania i zebrał bardzo pozytywne recenzje uczestników. Zainteresowanie nim było tak duże, że w dniu imprezy zabrakło nawet pakietów startowych. Przypomnę, że na starcie stanęło wtedy około 1000 osób. W tym roku zamierzamy znacznie "przebić" ten wynik. Cel, który sobie stawiamy to 2,5 tys. uczestników. Dziś nie mówilibyśmy jednak o sukcesie tej imprezy ani nie snulibyśmy tak śmiałych planów na przyszłość, gdyby nie znany rudzki ultramaratończyk August Jakubik. To on jest "dobrym duchem" tej imprezy.
 
Ponadto w tym roku chcemy też zorganizować cykl biegów pod nazwą "Bieg Wiewiórki". To z kolei pomysł Aleksandry Poloczek z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Impreza będzie się składała z 10 biegów odbywających się co miesiąc na trasach przełajowych w Halembie. 
 

Wiadomo już coś na temat trasy kolejnego półmaratonu?
 
Tak, trasa jest już ustalona. W tym roku start i meta będą na rynku w Nowym Bytomiu. Dalej trasa pobiegnie w kierunku Wirku. Będzie ona nieco trudniejsza, niż w 2015 roku, ale na pewno też ciekawsza. Chcemy też, podobnie jak w ubiegłym roku, zorganizować przy okazji półmaratonu zwiedzanie zabytków postindustrialnych. 
 
 
Jakie plany ma jeszcze miasto w zakresie zabytków poprzemysłowych? Co z wielkim piecem Huty Pokój? 
 
Chcemy go kupić. Mamy już wstępną deklarację właściciela pieca o jego sprzedaży. Obecnie prowadzimy z nim negocjacje. Ten unikatowy obiekt na stałe wrósł w krajobraz naszego miasta i warto go ratować od zniszczenia. W planach mamy udostępnienie wielkiego pieca zwiedzającym. To będzie dobra promocja naszego miasta. Jeżeli Chorzowowi udało się z Szybem Prezydent, to dlaczego nam ma się nie udać? Związek z przemysłowym charakterem naszego miasta ma też willa Florianka, którą w zeszłym roku odkupiliśmy od Huty Pokój. To piękny i reprezentacyjny obiekt. W najbliższych dniach będziemy rozmawiać o jego zagospodarowaniu
 

A co ma się tam docelowo znaleźć? 
 
Początkowo planowałam przenieść tam bibliotekę centralną. Obiecałam jednak radnym, że jeszcze będziemy rozmawiać o tej sprawie, dlatego też temat pozostaje otwarty. Mam pewne przemyślenia, ale najpierw chcę o nich porozmawiać z radnymi.
 

Widać sytuacja Rudy Śląskiej się polepszyła, skoro miasto stać na takie transakcje? 
 
Tak, najgorsze mamy już za sobą. Rok 2015 kończymy z dobrymi wynikami finansowymi. Obecnie mamy wysoką notę bezpieczeństwa bankowego. Jest to najlepszy dowód na to, że mądrze i oszczędnie dysponujemy środkami miejskimi, bo nie chcemy niepotrzebnie zadłużać miasta. Mieszkańcy mogą być spokojni. Jeżeli już decydujemy się na jakąś pożyczkę lub kredyt, to myślimy o konkretnych inwestycjach, które przyciągną do miasta większą liczbę inwestorów i tym samym przyczynią się do stworzenia atrakcyjnych miejsc pracy. Czasy "przejadania" pieniędzy w tym mieście już się dawno skończyły. 
 

Wiele osób martwi się kredytem, które miasto zdecydowało się wziąć w Europejskim Banku Inwestycyjnym? To duża kwota. Jaki jest wstępny plan na jej zagospodarowanie?
 
Rzeczywiście, kwota kredytu 309 milionów złotych robi wrażenie. Ale nie ma powodu do niepokoju. Te pieniądze będziemy pożyczać nie jednorazowo, ale w ratach rozłożonych na kolejne lata. Rocznie będzie to około 88 milionów złotych. Sam kredyt jest niskooprocentowany, bez prowizji, w związku z czym jego koszty są niewielkie. Co ważne, tego kredytu nie musimy wykorzystać w całości. Bierzemy go po to, by móc zdecydowanie szybciej realizować inwestycje, które będą finansowane z funduszy unijnych. Musimy pamiętać o tym, że obecny budżet Unii Europejskiej jest ostatnim, w którym przewidziano tak dużo pieniędzy dla Polski. To jest ostatni moment na realizację w Rudzie Śląskiej wielu unijnych inwestycji. A ponieważ rozlicza się je długo, to uznaliśmy, że najpierw sfinansujemy je z kredytu EBI. Te pieniądze wrócą do nas później, po rozliczeniu inwestycji. Bez kredytu nie bylibyśmy w stanie ich zrealizować, ponieważ zabrakłoby nam środków na tzw. wkład własny. Chcę podkreślić, ze solidnie przygotowaliśmy się do wykorzystania unijnych dotacji. Mamy bardzo długą listę różnego rodzaju projektów, które chcemy w Rudzie Śląskiej zrealizować. 
 

Jakie konkretne prace są ujęte w planie dofinansowania z tego kredytu? 
 
Od października 2016 rozpocznie się trzeci etap budowy trasy N-S. Powstaną również drogi dojazdowe do dwóch specjalnych stref ekonomicznych, które mają powstać w Rudzie Śląskiej. Mają się one znajdować przy ul. Chorzowskiej oraz przy ul. Bałtyckiej. W sprawie tej pierwszej radni dali już "zielone światło" i podjęli odpowiednią uchwałę. Oprócz dróg będziemy inwestować w inteligentne oświetlenie, monitoring, termomodernizację budynków, budowę hali widowiskowo- sportowej oraz stadionu lekkoatletycznego. 
 

Jak wyglądają plany budowy nowych mieszkań w naszym mieście? Na jakim etapie są rozmowy z inwestorami? 
 
W "pierwszym rzucie" do końca 2017 roku chcemy wybudować około 100 mieszkań komunalnych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Po dwóch rundach negocjacji z partnerami prywatnymi obecnie pracujemy nad treścią Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Następnie zaprosimy wykonawców do złożenia ofert. Prowadzimy też rozmowy z firmą, która będzie budować mieszkania w formule TBS na ul. Czempiela. Mówimy tu o 165 mieszkaniach, które mają powstać w dwóch etapach. Jest już pełen projekt, dokumentacja techniczna oraz pozwolenie na budowę. Założenie jest takie, że miasto ma pokryć 25% kosztów budowy trzech budynków, co przełoży się na to, że będziemy mogli wskazywać osoby do zasiedlania 100 mieszkań. Ponadto Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego Ruda Śląska jest udziałowcem, planuje w tym roku rozpoczęcie budowy 44 mieszkań przy ul. Tomanka w Orzegowie. 
 

Kolejna ważna sprawa to sprzedaż działek z bonifikatą pod budowę domów jednorodzinnych. Ile takich działek zostało sprzedanych w ubiegłym roku? 
 
Pomysł okazał się bardzo trafiony i spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. W 2015 roku w drodze przetargów w użytkowanie wieczyste zostało oddanych 28 działek. Było to 7 nieruchomości w Kochłowicach, 10 w Goduli, 10 w Bielszowicach oraz 1 w Wirku. Jeśli chodzi o plany na rok 2016, to miasto ma przygotowane do przetargu 92 nieruchomości: 54 w Kochłowicach, 4 w Goduli, 29 w Bielszowicach, 2 w Nowym Bytomiu oraz 2 w Wirku. 
 

Czy niepokojące są propozycje władz centralnych, jak cofnięcie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Czy istnieje obawa, że zabraknie miejsc dla przedszkolaków? 
 
Ciągłe zmiany nie służą szkolnictwu. W przypadku dobrego przygotowania szkoły, dzieci sześcioletnie radzą sobie bardzo dobrze. Dlatego też sądzę, że powrót do poprzednich rozwiązań nie jest dobry, zwłaszcza, że przez to może zabraknąć w przedszkolach miejsc dla 3-latków. 
 
Nie jestem też przekonana do pomysłu likwidacji gimnazjów. Poza tym martwi mnie rządowy pomysł powrotu do centralnego rozdzielania pieniędzy w służbie zdrowia. Jeżeli chodzi natomiast o zapowiadaną podwyżkę kwoty wolnej od podatku, to od razu muszę zaalarmować, że to rozwiązanie pozbawi Rudę Śląską dochodów w wysokości 36 milionów złotych. To nie są dla nas dobre nowiny. Te pieniądze mogłyby być przeznaczone na inwestycje. 

 
Dziękuję za rozmowę. 
 
Również dziękuję za spotkanie i życzę Pani Redaktor, użytkownikom portalu rudaslaska.com.pl oraz wszystkim mieszkańcom wszystkiego dobrego w Nowym Roku. 
 

Komentarze (71)    dodaj »

  • pep

    Po co się rozpisywać - najdobitniej sytuację pokazuje to, że Wiadomości Rudzkie są znów płatne.

  • Beata

    A skąd takie informacje? I od kiedy? Bo wczoraj były jeszcze bezpłatne egzemplarze w stałych punktach.

  • Norbilubi

    I dobrze jak ktoś będzie chciał to kupi a nie, że wszyscy będą płacić na dziedzicowe wieści. kiedyś zwane ptasimi.

  • renia

    Tam nasza władza jest cacy w każdym numerze.nie chodzi mi aby kogolwiek gnoic ale aby obiektywnie pisać o mieście,rządzących i zmierzlych urzednikach.Głos Zabrza i Rudy Śl jest dwa razy ciekawszy;)

  • 1-go Maja 326

    Petru na prezydenta RSL !

  • odyn

    To by dopiyro boła zamiana, to już wola oddać miasto we ręce niyrobolw.

  • mk

    Chorzowowi udało się... może tak w Chorzowie udało się...

  • lol

    Szkoda mi tych co głosowali na panią prezydent a teraz są zawiedzeni

  • marek

    głosowałem na p.Prezydent i jestem z niej dumny

  • PrawdziwaRudaSlaska

    To porównanie miażdży!!! NS budowa w latach 2010- 2016 przejezdne 1,7 km ( dwa obiekty inżynieryjne) kolejne 2 km ( także dwa obiekty inżynieryjne) budowa trwa, teren niezabudowany, jak już to trzeba wyciąć parę drzew, istniejące instalacje przemieniać. DTŚ w centrum Gliwic odcinek 5,2 km 14!!! Obiektów inżynieryjnych!!! Opóźnienia wynikające z prac archeologicznych- czas trwania budowy 3!!! Lata!!!

  • jeszczepracownik

    A co tam słychać z nowymi miejscami pracy w mieście.PEC sprzedany i teraz cisza nikogo nie interesuje temat.

  • tyjok

    a kiedy bedzie darmowa komunikacja miala byc w 2016roku

  • rudzianka

    oj widac zmiany,widac,podwyzka 3zl od osoby za smieci,jest nas 5cioro place 45zl miesiecznie za smieci a od stycznia 60zl po podwyżce i mam tylko jeden kontener,ktory oproznieny jest 2razy w miesiacu to paranoja chyba reszte smieci mamy jesc,

  • Krzysztof

    Jak najbardziej widzę zmiany, że ludzie dookoła mojego budynku pala śmieciami a straż miejska nic specjalnego z tym nie robi, a pani prezydent zamiast ocieplac szkoły powinna zadbac o to żeby budynki z MPGM podłączyć do sieci cieplowniczej bo wtedy przynajmniej oddychalo by się w naszym mieście powietrzem a nie smrodem z kominów, w których spalane jest wszystko oprócz węgla, zresztą zapraszam do bielszowic w wzdłuż ulicy Kokota na spacer panią prezydent to zobaczy pani o czym mówię.

  • hiczkok

    Redakcjo, zbadajcie obsługę inwestora w UM. Mamy w Rudzie firmę produkcyjną o bardzo dużym potencjale rozwojowym, ta firma ma starą siedzibę, która jej nie wystarcza, szuka działki pod inwestycję w nową siedzibę. Istnieje u nas człowiek od szybkiej obsługi inwestorów, numery telefonu do niego wiszą na bilbordach przy różnych przeznaczonych na sprzedaż działkach w mieście. Dzwoniono do niego, to kazał się wybrać do UM, zero inicjatywy i pomocy. Przedstawiciele firmy byli w UM i zostali zbyci tekstami typu "poszukajcie sobie sami na geoportalu...". Oczywiście pani Dziedzic nie odpowiada na wiadomości z zapytaniem czy to jest zgodne z jej polityką gospodarczą dla miasta, więc widocznie jest...

  • Zespół ds. Obsługi Inwestora

    Szanowny Panie,faktycznie od lipca 2015 r. w Urzędzie Miasta Ruda Śląska funkcjonuje Zespół ds. Obsługi Inwestora, którego zadaniem jest podejmowanie działań stymulujących aktywność gospodarczą miasta oraz popularyzujących i promujących miasto, jako dogodne i atrakcyjne miejsce do podejmowania działalności gospodarczej i inwestycyjnej, a także bezpośrednie wspieranie obsługi i świadczenie pomocy dla inwestorów chcących lokować swoje inwestycje w Rudzie Śląskiej. Wobec opisanego przez Pana zdarzenia, jako koordynator przywołanego Zespołu, bardzo proszę o kontakt w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Równocześnie ze swej strony zobowiązuję się w imieniu Zespołu do dołożenia wszelkich starań, żeby udzielić pomocy i wsparcia Inwestorowi, o którym Pan pisze.Pozdrawiam i zachęcam do współpracy.Agnieszka KubicaKoordynator Zespołu ds. Obsługi Inwestora UM Ruda Śląska32 244 90 00 wew.1260kom. 601 760 765fax.32 248 69 96

    • Zespół ds. Obsługi Inwestora
      2016-01-07 15:07
    • odpowiedz
  • ds

    Ja też widzę zmiany. Jak mi z dnia na dzień, coraz bardziej pękają ściany i sypią się tynki w domu. Na ulicy Wyzwolenia za chwilę będzie można rozgrywać zawody w skokach narciarskich. Reakcja miasta ograniczyła się do ustawienia znaków ograniczenia prędkości do 30 km/h. A czy to nie Pani Prezydent podpisała zgodę na roboty górnicze pod naszymi domami? O tym jakoś cisza. To kiedy mamy następne wybory? Mrówcza Górka niewątpliwie odwdzięczy się Pani Prezydent.

  • rex

    A jak wygląda Bielszowicka, niedawno przecież wyremontowana przez kopalnie!

  • smutny

    Pani Prezydent. Ja twierdzę że w Rudzie tworzy się ogromny syf. Po co place zabaw jeżeli młodzi wyjeżdzają za granicę i tam zakładają rodziny. Po co nam co kilometr supermarkiet gdzie każdy kombinuje jak przeżyć za parę złotych. Po co nam szerokie drogi jak pasy startowe dla samolotów gdzie za rogiem patrol z suszarką kontroluje czy nie przekroczyliśmy 50km/h. Po co nam zakłady pracy jak i tak pracodawcy wolą zatrudniać Ukrainców niż dać pracę swoim. Szczęśliwy mieszkaniec to nie taki co ma LEDy na słupie oświetleniowym. Kiedyś śląsk to był zadymiony ciemny region ale ludzi tutaj przyciągała praca teraz piękne czyste tereny i nieskazitelna władza sprawia że wszyscy opuszczają te tereny.

  • Ona

    Tyle inwestycji, ale czemu nikt nie pomyśli o zagospodarwaniu miejsc na parki? W tym mieście same centra handlowe... a żeby iść usiąść odpocząć miło spędzić czas to nic;/ czemu u nas nie buduje się obiektów typu Plamiarnia w Gliwicach? Parki wokół stawów?

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również