Wiadomości z Rudy Śląskiej

Na drzewach w Rudzie pojawiły się oznaczenia. Czy czeka je wycinka?

 • Dodano: 2023-02-14 13:30, aktualizacja: 2023-02-14 15:04

W minionym tygodniu mieszkańcy Rudy Śląskiej zaniepokoili się, widząc oznaczenia na kilkunastu drzewach znajdujących się przy ul. Mickiewicza. Zapytaliśmy w rudzkim magistracie o to, co stanie się z oznaczonymi drzewami.

Przycięcie drzew przy ul. Mickiewicza

Przy ul. Mickiewicza rudzianie dostrzegli niepokojące oznaczenia na kilkunastu drzewach. Niepokój wzbudziły kropki i krzyżyk namalowane zieloną fluorescencyjną farbą. Jako pierwszy na oznakowane drzewa zwrócił uwagę rudzki radny, Janusz Żurek, który poinformował o tym fakcie poprzez media społecznościowe.

– Kochani, jakiś czas temu na platanach na ulicy Mickiewicza pojawiły się kropki zrobione fluorescencyjną farbą. Każde oznaczenie farbą drzew w naszym mieście od razu budzi niepokój, bo zazwyczaj oznacza chęć ich wycięcia. Od razu po ich zauważeniu kontaktowałem się z Wydziałem Ochrony Środowiska UM, który odesłał mnie do MPGM-u. Uzyskałem tam informację, że oznaczenia na drzewach zrobiła firma zajmująca się pielęgnacją drzew w celu ich przycięcia i prześwietlenia, a w niektórych przypadkach w celu odsunięcie gałęzi od elewacji budynków. Drzewa z kropkami będą przycięte, lecz jedno młode drzewo zostanie wycięte (na zdjęciu oznaczone krzyżykiem - to raczej nie jest platan). Cała dokumentacja została już przesłana do Wydziału Ochrony Środowiska żeby nadzorował te prace – poinformował poprzez media społecznościowe radny Janusz Żurek.

Jak się okazuje, nie ma powodu do obaw. Oznaczenia „kropką”, które znalazły się na drzewach, oznaczają, że drzewa te zostaną przycięte. Łącznie przy ul. Mickiewicza oznaczono 13 drzew. 

– Na pewno usunięty zostanie posusz, ale możliwe, że także będzie wymagane cięcie pielęgnacyjne lub przycinka formująca drzewa – tłumaczy Agnieszka Piekorz-Hałczyńska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Przycinka drzew odbędzie się najwcześniej wiosną tego roku, kiedy na drzewach pojawią się już liście i pąki. Zostanie też wtedy podjęta decyzja na temat tego, jak zostanie ona wykonana. 

Jedno z drzew zostało oznaczone „krzyżykiem” i jak tłumaczy rzeczniczka prasowa, jest ono martwe. Miasto wystąpi do Marszałka Województwa Śląskiego o wydanie decyzji zezwalającej na usunięcie tego drzewa.

Przeglądu drzew w Rudzie Śląskiej dokonała firma zajmująca się pielęgnacją drzew.

Komentarze (10)    dodaj »

 • Adam

  Wszystko powycinają jak kopalnie zaleją betonem i będzie dobrze a z psami będziemy chodzic na dach i niewspominając o rodzinach z dziećmi na mazury będziemy jeździć ale zato zabki mamy haaaaaaa haaaaaa ząbek jest że 200 paranoja połączona z zenadą

 • Krotofil

  Ruda Południowa...Proszę zajrzeć na osiedle kwiatków..Przycinanie??!Drzewa znikają jedno po drugim..Dociera do nas betonoza Nowego Bytomia!

 • Mieszkanka

  A gdzie są radni jak drzewa zwalają się do ogródka i niszczą wszystko, raczej nikogo to nie interesuje. Pan radny to sobie chyba wyrabia renomę kosztem osób tam mieszkających bez jakiejkolwiek konsultacji

 • Serzjaj

  Ciecie przeprowadza sie teraz a nie jak krążą soki kiedy liście juz sa! Co to za firma ze sie nie zna

 • Morfeusz

  U nas również miało być drzewo podcięte a drzewa już nie ma hehe.

 • Gość

  Powiem tak drzewa rosną szybko i jeśli rośnie w osiedlu i blisko bloku lub budynku warto przyciąć a nawet wyciąć i skorygować posadzenie nowego w dogodnym miejscu. Minister Szyszko wydał dobra decyzję o możliwości wycinki kruchych olbrzymów i zastąpienia ich bardziej parkiwymi# ale komuchy lubią nas mieć w biurokratycznym uścisku i skasowali jego decyzję. Szkoda. Dziś drzewka są piękne różnorodne. Nie tylko topole lipy i dęby, co rosną jak oszalale a potem trzeba kasy na coroczne przycink. Szkoda kasy to nie jest oo gospodarsku! Pozdrawiami

 • mieszkaniec

  wielkie HALO bo drzewa zaznaczone tylko jak w czasie wichury takie drzewo narobi szkody to jest duże HALO czemu nic nie zrobione żeby do tego typu zdarzeń nie doszło,co trzeba przyciąć co trzeba wyciąć i jest porządek a odpady dać ludziom co nie mają na opał

 • Rudzianka

  W tym mieście nie robi się niczego z głową. Gdyby urzędnik pomyślał i zadbał o przyrodę to i katastrof ze spróchniałym i drzewami można by uniknąć. Problem w tym , że zdrowe wycinane są na widzi mi się.. dlatego ludzie larum podnoszą. Dział ochrony środowiska istnieje tylko z nazwy. Ruda Śląska będzie miastem autostrad, dróg szybkiego ruchu, szeregowej zabudowy i betonu.. może kiedyś nie będzie potrzebny żaden urząd.. ludzie się stąd wyprowadzą..

 • bez cienia

  U nas też już były takie przycinki drzew. Z rozłożystego ogromnego drzewa zostały dwa małe konary.

 • Pola

  Będą przycinać przy poziomie gruntu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również