Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nadzwyczajna sesja RM - czy opłaty śmieciowe i podatki od nieruchomości wzrosną?

 • Dodano: 2019-12-09 11:30, aktualizacja: 2019-12-09 12:32

Na wniosek prezydent miasta Grażyny Dziedzic dziś o godzinie 17 odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, na której dyskutowane będą trzy uchwały związane z opłatami i podatkami w Rudzie Śląskiej.

Radni podejmowali temat już kilkukrotnie - za każdym razem propozycje prezydent były odrzucane

Do tej pory radni Rudy Śląskiej nie zgodzili się na podwyższenie stawek związanych z odbiorem śmieci, nie zgodzili się również na podniesienie opłat targowych ani podatków od nieruchomości. Prezydent miasta próbuje przeforsować w radzie miasta projekty podwyżek, bo jest to jeden z niewielu sposobów, jakie pozostały rudzkiemu magistratowi, na zwiększenie wpływów do kasy miasta, w której już teraz zieje budżetowa dziura.

O tym, że podwyżka opłat jest nieunikniona już wielokrotnie przekonywał wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer. Na jednej z jesiennych sesji zapewniał, że prezydencki obóz będzie wnosił projekty uchwał do skutku, a więc do momentu, w którym radni zagłosują za ich przyjęciem.

Jest to spowodowane tym, że mamy trudną sytuację finansową. Chcę poinformować wszystkich, że ta trudna sytuacja finansowa nie jest spowodowana, jak czytam w mediach, "nieodpowiedzialną polityką finansową obecnych władz miasta, która doprowadziła do takiej sytuacji". Szanowni Państwo ta trudna sytuacja finansowa dotyczy wszystkich samorządów w Polsce, a spowodowana jest tym, że w tym roku zostały zmienione ustawy dotyczące podatku PIT, wynagrodzeń nauczycieli i płacy minimalnej - mówił na jednej z poprzednich sesji Krzysztof Mejer.

Poprzednia nadzwyczajna sesja związana z tematem opłat odbyła się 22 listopada - wówczas radni odrzucili proponowane podwyżki. Więcej na ten temat w artykule: Konflikt na linii radni - władze miasta wciąż trwa!

Czy prezydenckiemu obozowi uda się tym razem przekonać radnych do sowich projektów? Przekonamy się już dzisiaj wieczorem.

Więcej informacji na ten temat już wkrótce na RudaSlaska.com.pl.

Zobacz także

Komentarze (40)    dodaj »

 • WXY

  Stawka za śmieci segregowane jest na poziomie tych niesegregowanych, bo wystarczy przejechać po RŚL i zobaczyć jak mieszkańcom ta segregacja idzie.....oczywiście dzięki jaśnie panującym. Miasto od momentu wprowadzenia ustawy nie zrobiło kompletnie nic, żeby zaktywizować mieszkańców i zmotywowować do segregowania śmieci ..... 0 programów informacyjnych, 0 modernizacji infrastruktury, 0 inwestycji na rzecz efektywności ..... w myśl zasady byle Kowalski z Nowakiem zapłacili, a my się o te pieniądze zatroszczymy razem ze spółką oczyszczającą ! Pani Dziedzic i Panie Majer do kogo ja mam wyciągnąć łąpę, żeby wam żyło się lepiej? Proponuję, aby zrobić audyt jak to jaśnie rządzący wywiązują się z obowiązków ustawy, jak dbają o środowisko i dopiero potem ustawić się w kolejce po należną zapłatę.

 • claude

  Programów informacyjnych akurat miasto wydało dużo, łącznie z aplikacją na telefony. Sęk w tym, że wszyscy mają to w tyle. Segregować się nie chce i już. A najgorzej to już takie coś przewalczyć z seniorami i ich tekstami w stylu: Kiedyś się nie segregowało i było dobrze.

 • Xyz

  Konkretnie jakie to programy? Broszurki z info jak to należy segregować? A do czego segregujemy na blokowiskach? Do pojemników które są wysłużone i miały ludzi do segregacji przyzwyczajać, stoją już od dekady! Dziś się kompletnie do tego nie nadają, kto ma ochotę segregować w mieszkaniu, potem przy kubłach, kiedy i tak wszystko trafia na punkt tym samym autem? Zapraszam szefostwo RSM które wzywa do cięcia dużych kartonów z IKEI w kawałki które się zmieszczą w otworek 20x35cm. Aplikacja? A to dobre, dla kogo dla wszystkich? Nie, dla punktów indywidualnych, bo kto by się przejmował syfem na osiedlach i tym gorszym sortem śmieci. Czas wprowadzenia apki to raptem 6 lat od pierwszej wersji ustawy!!! Brawo!!! Starszych ludzi bym się nie czepiał i z nimi nie walczył, skoro ta młodzież taka postępowa to może znajdzie dobre argumenty i ich przekona. To nie tak że się nie chce, tylko jak się dobrze rozejrzeć to ustawa śmieciowa od lat to fikcja nastawiona na zyski kasy miasta i firm obsługujących ten cyrk, bo z ekologią dalej to ma niewiele wspólnego, na co zwrócił uwagę NIK. Daleko nam do rozwiniętych gospodarek i ciężko nadrobić stracony czas. Pod względem eko-kultury ciagle bliżej nam wschodu, niż zachodu, kolejne nieudolne nowelizacje przepisów i poszukiwanie dobrych rozwiązań zdają się to tylko potwierdzać!

 • Mieszkanka

  Czas na wotum nieufności w stosunku do złodzieja mejera i jego służącej!

 • Rudzianin

  Ja mam pytanie do Totalnej Opozycji czyli u nas radnych PISU, jeśli Rada Miasta występuje z apelem do rządu o dodatkowe środki finansowe a ci radni tego nie popierają, to kogo oni reprezentują? bo na pewno nie mieszkańców. Czy aż tak boją się Kaczyńskiego?A co do śmieci to faktycznie mamy jedne z najdroższych w okolicy a i tak mają być podwyżki. Coś tu nie gra.

 • pawel

  trzeba było rozsądnie wydawać a nie pokrywać teraz opłatami ze smieci i podatków - do dymisji się podajcei jak nie potraficie gospodarować

 • Obserwator

  Słyszałem, że Netflix zwrócił się do naszych władz z pytaniem o możliwość ekranizacji tego serialu, czy to prawda..?

 • Betty

  A czy za podniesieniem opłat za śmieci pójdzie jakieś sensowne przetwarzanie tych odpadów np. na energię? Tak jest w Skandynawii i smoku tam nie ma ani śmietników

 • ryl

  Smogu tam nie ma bo tam durś wieje

 • Nowak

  Nie

 • Lokator

  Wywalcie jeszcze więcej pieniędzy w błoto typu przebudowa wielkiego pieca!!!

 • Gość

  Jak jest dziura w budżecie to trzeba ograniczyć wydatki i zacisnąć pasa i nie wydawać pieniędzy na głupoty. Nie powinno się wydawać więcej niż się zarabia.

 • Jorg

  Pinokio M. won na Kaszebe tam wciskać kit ludziom

 • rudzianin

  Świętochłowice - odpady segregowane - 18,90 zł, niesegregowane - 38 złKatowice - odpady segregowane - 21,30, niesegregowane - 42,60 zł Siemianowice Śląskie - odpady segregowane - 18,50 zł, niesegregowane - 29,50 zł Piekary Śląskie - odpady segregowane 20 zł, niesegregowane - 30 zł Dąbrowa Górnicza - odpady segregowane 20 zł, niesegregowane 40 zł. a my znowu najwięcej 29zł odpady segregowane o to nasza władza i jej gospodarność !!!!

 • pracownik grudniowy

  To kiedy referendum i odwołujemy prezydent?

 • Baba

  Działki rekreacyjne czyli między innymi ogródki- opłata śmieciowa z 42 zł na 120 zł z wniosku prezydent. Radni za. Emeryci i renciści dziękują.

 • olo

  A skąd taka informacja? W cenniku na 2020 jest zapisane 75 zł.

 • lok

  TO jest na rok czy na miesiąc te 120 zł

 • cyprys

  Koło działek bajzel smieci nie segregowane,razem trawa liscie szkło maras gruz ine odpady,czemu niedbacie oczystosc ekologia itd,ino lamentujecie,biercie sie za usprawnienie,anie fandzolenie

 • Grubernator

  Cyprys nie wkładaj wszystkich do jednego wora. Na naszych działkach jest porządek. Proponuję obejrzeć śmietniki przy cmentarzu na Porębskiej. Ale tam Mejer i Dziedzic nie miałkną słówka.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.