Wiadomości z Rudy Śląskiej

Najbliższy weekend w Rudzie Śląskiej. Co będzie się działo? [14-15 września]

  • Dodano: 2024-09-13 13:30

Przed nami kolejny weekend września. Pomimo niekorzystnej pogody, w Rudzie Śląskiej nie zabraknie okazji do spędzenia aktywnie czasu. Warto zapoznać się z kalendarzem imprez na najbliższe dni, które będą obfitowały w wydarzenia kulturalne i sportowe na terenie miasta. 

Weekend - 13-15 września


1. Rudzki Festiwal Dziedzictwa — Kop gdzie stoisz

Od 13 do 15 września w naszym mieście będzie można wziąć udział w cyklu bardzo ciekawych wydarzeń pokazujących, jak bogate jest nasze dziedzictwo. Stowarzyszenie TURuda opublikowało program 1. edycji Rudzkiego Festiwalu Dziedzictwa!

Kop gdzie stoisz!

1. Rudzki Festiwal Dziedzictwa organizowany przez stowarzyszenie TURuda odbędzie się we wrześniowy weekend, od 13 do 15 września. To wyjątkowe wydarzenie ma udowadniać, że nie ma miejsc bez tożsamości i historii. Podczas interesujących spacerów i spotkań, uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat dziedzictwa niepozornie wyglądających miejsc.

- Nie ma miejsc nudnych, nijakich, brzydkich. Są tylko przestrzenie nieodkryte, porzucone przez opowieści, zalegające pod złogami rutyny i banału dnia codziennego. To, co najcenniejsze często leży pod naszymi stopami. Wystarczy odrobina motywacji, wysiłku, skupienia a pod warstwami kurzu i kamieni odkryjemy niewyczerpane złoża bezcennej, bo niepowtarzalnej wiedzy - o nas samych. Nie ma miejsc nijakich – są tylko miejsca niekochane, a ten festiwal powstał właśnie z miłości do miejsca oraz dzięki ludziom, którzy szanują mądrość zamkniętą w rzeczach małych. Do tego lubią się tymi rzeczami dzielić oraz wymieniać – czytamy w opisie wydarzenia.

W ramach 1. Rudzkiego Festiwalu Dziedzictwa odbędzie się 10 spacerów i wycieczek, 2 koncerty, warsztaty oraz spotkania ze znamienitymi gośćmi.

Z dokładnym programem możecie zapoznać się poniżej:

13 września – DRUGO ZMIANA

  • 18:00-20:00 – Rudzki gotyk – Wycieczka inspirowana śląską demonologią oraz miejscowymi legendami i podaniami/ prowadzenie: Adam Kowalski (TuRuda) - start: Piekarok, Ruda, ul. Wiktora Bujoczka
  • 20:30-22:00 – Fajrant z Pieśniyczkom – Koncert tradycyjnych pieśni śląskich (i rudzkich) w wykonaniu Grzegorza Płonki / Rudy Kozioł w parku im. Augustyna Kozioła

14 września  - SOBOTNIO SZYCHTA

  • 10:00-12:00 – U Kozioła gro i buczy – Warsztaty rodzinne w parku Kozioła związane z rudzką tradycją muzykowania i nie tylko.
  • 10:00-14:00 – Ultra Hajer Szoł/spacer przodowników – Długa wycieczka szlakiem rudzkich i orzegowskich historii dla najtwardszych grubiorzy/prowadzenie: Jerzy Kasperek i Marek Kobierski (Towarzystwo Miłośników Orzegowa), Adam Kowalski (TuRuda) - start: Ruiny Zamku Rudzkiego/Domu Karola Goduli, ul. Bujoczka.
  • 12:00-15:00 – Ikarusem się jada na Szychta – Rekonstrukcja szychty szybiorza w szybie Mikołaj połączona z objazdem po koloniach i osiedlach robotniczych/ prowadzenie: Marian Porada (TuRuda), Andrzej Godoj (Muzeum Miejskie). BRAK MIEJSC
  • 15:30-17:00 – Baby patrzą u Ottoka - Spotkanie z Joanną Helander w I LO im. Adama Mickiewicza
  • 20:00-22:00 – Fajrant z Tarnowitzer Zicpolka Kapelle – Koncert i zabawa przy sobocie po robocie/Drink bar Ekipla ul. Wieniawskiego 4

15 września – NIEDZIELNO SZYCHTA

  • 10:00-12:00 – Familoki po Rudzku – wycieczka z Kamilokiem z projektu Familoki - start: ul. Zabrzańska 114 (przy rondzie Karmańskie, róg Wolności i Zabrzańskiej)
  • 12:30-14:00 – Ruda na sześciu łapach – czyli psi spacerek po zielonej Rudzie – wycieczka z czworonogami prowadzona przez Zuzannę Czyż i Kamila Nowaka z programu „Mikrokosmosy” - start: Park im. Augustyna Kozioła
  • 14:15-15:45 – Cwilingi rewolucji przemysłowej – Wycieczka z dr. Adamem Hajdugą – wiceprezydentem Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) - start: Piekarok przy ul. Bujoczka 24
  • 16:00 – 17:30 – Terenowe Archiwum X – czytanie tajemnicy terenu z prof. Zbigniewem Kadłubkiem i Krystianem Gałuszką – Dyrektorem MBP w Rudzie Śląskiej - start: pod Szybem Franciszek.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, na wybrane obowiązują zapisy.

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem prezydenta miasta Michała Pierończyka


8. PKO Bieg Charytatywny w Rudzie Śląskiej

Jedno z Waszych ulubionych charytatywnych wydarzeń sportowych - 8. PKO Bieg Charytatywny - odbędzie się już 14 września. Dzięki zaangażowaniu biegaczy Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na wybrany cel charytatywny. W tym roku będzie to wsparcie psychologii i psychiatrii dzieci i młodzieży.

PKO Bieg Charytatywny to bieg sztafetowy, w którym udział biorą 5-osobowe drużyny. Bieg odbywa się jednocześnie na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach w Polsce. Tegoroczna rywalizacja rozegra się w Białymstoku, Gdańsku, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Poznaniu, Oleśnicy, Rudzie Śląskiej, Krakowie, Warszawie, Inowrocławiu i Białej Podlaskiej. 

Sztafety wystartują o godzinie 10 i przez godzinę, zawodnicy będą starali się pokonać jak największą liczbę okrążeń. Każdy z nich będzie musiał pokonać przynajmniej jedno okrążenie. W każdym z miast w biegu może wziąć udział maksymalnie 100 drużyn. Udział w wydarzeniu mogą wziąć nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież w różnych kategoriach wiekowych. 

Prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk poinformował, że wraz ze swoimi zastępcami - Anną Krzysteczko i Jackiem Morkiem oraz biegaczką Zuzanną Radecką-Pakaszewską, weźmie udział w biegu. 

- My również zgłosiliśmy swoje drużyny. Wystartujemy jako Urząd Miasta Ruda Śląska oraz Gibkie Pierony. Teraz trzeba zacząć trenować... Cel jest szczytny, więc nie ma, że boli - napisał Michał Pierończyk.


X Bieg i marsz dla zdrowia psychicznego

Już 14 września na Burloch Arenie odbędzie się kolejna biegowa impreza w naszym mieście! Tym razem jednak nie liczy się czas, a dobra zabawa!

Przed nami Śląskie Obchody Dnia Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji rudzki MOSiR, Szpital Miejski oraz prezydent miasta Michał Pierończyk zapraszają do udziału w X Biegu i marszu dla zdrowia psychicznego. Wydarzenie odbędzie się 14 września na orzegowskiej Burloch Arenie. Bieg główny i trasa Nordic Walking obejmują dystans 5 kilometrów. Zarówno bieg, jak i Nordic Walking mają charakter rekreacyjny, nie będzie prowadzony pomiar czasu. Każdy z uczestników imprezy otrzyma dyplom i pamiątkowy medal. 

Plan imprezy 

  • 8:00-8:45 - wydawanie numerów startowych,
  • 9:00 - rozpoczęcie imprezy - rozgrzewka
  • 9:30 - start uczestników,
  • 12:30 - oficjalne zakończenie.

Rozgrzewkę poprowadzi Ewelina Dąbrowska-Kuśnierz – pedagog, terapeuta zajęciowy, instruktor Slavica Dance Fitness. Doświadczenie zawodowe zdobyła, pracując jako tancerz-pedagog w Śląskim Teatrze Tańca, instruktor fitness w Śląskim Centrum Kultury oraz uczestnicząc w różnego rodzaju warsztatach terapeutycznych i tanecznych czy tańcząc w licznych zespołach i formacjach tanecznych.


Europejskie Dni Dziedzictwa 2024

Zwiedzanie dwóch schronów bojowych znajdujących się na Szlaku Fortyfikacji Obszaru Warownego „Śląsk” będzie rudzką atrakcją tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku EDD w Polsce odbywają się po raz 32. pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”. W Rudzie Śląskiej będzie można odwiedzić schron nr 27 znajdujący się przy ul. 1 Maja 374 oraz schron nr 33 przy ul. Cynkowej.

 Jak co roku w drugi i trzeci weekend września odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Po raz kolejny ciekawe wydarzenia zostaną zorganizowane również w Rudzie Śląskiej – podkreśla Michał Pierończykprezydent Rudy Śląskiej. – Serdecznie zapraszam do zwiedzania Polskich Ciężkich Schronów Bojowych nr 27 i 33, które znajdują się na terenie naszego miasta. Będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat oraz całego Obszaru Warownego Śląsk – dodaje.

Zwiedzanie schronów bojowych

Zwiedzanie Polskiego Ciężkiego Schronu Bojowego nr 27 przy ul. 1 Maja 374, zorganizowane przez Stowarzyszenie Paramilitarne „Prochownia 1910”, odbędzie się w sobotę (14.09) w godz. od 13.00 do 18.00. W programie oprócz zwiedzania będzie można podziwiać wystawę artefaktów militarnych z okresu międzywojennego oraz II Wojny Światowej, a także spotkać się z rekonstruktorami przebranymi w mundury II Rzeczpospolitej, postrzelać z replik ASG do tarcz.

Tego samego dnia, dzięki Stowarzyszeniu na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium, będzie można zwiedzić również Polski Ciężki Schron Bojowy nr 33. Zwiedzanie będzie możliwe od godz. 15.00 do 18.00. Przy ul. Cynkowej nie zabraknie także wystawy artefaktów militarnych z okresu międzywojennego i II Wojny Światowej, a także rekonstrukcji historycznej.


Polski Ciężki Schron Bojowy nr 27 / fot. https://edd.nid.pl
 

Polski Ciężki Schron Bojowy nr 33 / fot. https://edd.nid.pl

Komentarze (2)    dodaj »

  • Marek

    Szkoda że nikt nie połączył tego ze zbieraniem podpisów po petycją STOP ŁAŃCUCHOM.

  • przeciw

    Kolejny [...]izm taki pies będzie biegał wolno i cię zagryzie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również