Wiadomości z Rudy Śląskiej

Napięta atmosfera w PGG. Zostanie wszczęty spór zbiorowy?

  • Dodano: 2019-09-05 14:30, aktualizacja: 2019-09-06 08:48

Organizacje związkowe działające w Polskiej Grupie Górniczej zwróciły się 1 sierpnia do zarządu spółki z żądaniem natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji płacowych. Najważniejszy postulat dotyczy podwyżek płac od 2020 roku o 12 procent.

Liderzy central związkowych początkowo zapowiadali, że jeśli do 1 września nie rozpoczną się rozmowy w sprawie wysuniętych przez nich postulatów, w PGG zostanie wszczęty spór zbiorowy. Termin ten został przesunięty na 9 września.

Organizacje związkowe działające w Polskiej Grupie Górniczej S.A. żądają pilnego spotkania w dniu 9 września 2019 r. o godz. 10 w celu zajęcia stanowiska przez Zarząd Polskiej Grupy Górniczej S.A. zgłoszonych postulatów z dnia 1 sierpnia 2019 r. Jeżeli stanowisko Zarządu nie będzie rokowało realizacji naszych postulatów, organizacje związkowe podejmą decyzję o rozpoczęciu procedury sporu zbiorowego - czytamy w piśmie wystosowanym przez związki zawodowe do Zarządu PGG.

Warto przypomnieć, że 1 sierpnia organizacje związkowe działające w Polskiej Grupie Górniczej zwróciły się do zarządu spółki z żądaniem natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji płacowych. Najważniejszy postulat dotyczy podwyżek płac od 2020 roku o 12 procent.

– Firma podobno ma się świetnie, przynosi zyski, planuje kolejne i załoga w podziale tego tortu chce uczestniczyć. Żarty się skończyły. Presja płacowa jest bardzo silna. Ludzie chcą, aby w ich domowych budżetach zyski firmy też były widoczne. Porównują się z górnikami z JSW, z innymi branżami i to porównanie wypada tak sobie. Dlatego chcą z tych zysków korzystać już, tu i teraz, a nie czekać na nie wiadomo co – mówił Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności.

Obok żądania dotyczącego 12-procentowej podwyżki płac w przyszłym roku, strona związkowa domaga się też przedłużenia zapisów porozumienia z kwietnia 2018 roku.

– Porozumienie gwarantowało dopłaty do dniówek w wysokości od 18 do 32 złotych, czyli ok. 450 zł miesięcznie na rękę. Obowiązuje ono tylko do końca roku. Chyba nie muszę mówić, co by się stało, gdyby nagle górnik dostała o 500 zł mniejszą wypłatę – dodaje szef górniczej Solidarności.

Strona związkowa domaga się też, aby ten tzw. dodatek gwarantowany z ubiegłorocznego porozumienia został włączony do sumy, na podstawie której naliczana będą nagroda barbórkowa i nagroda roczna, nazywane potocznie czternastką za 2019 rok. Ponadto w wystąpieniu do zarządu związkowcy domagają się wypłacenia pracownikom PGG rekompensaty za listopad i grudzień 2019 roku.

– Nie wgłębiając się w szczegóły, zwykle w tych miesiącach fundusz płac jest tak wydrenowany, że miesięczne wynagrodzenia górników, nie liczę tu "barbórki", są odczuwalnie niższe, stąd nasz postulat, aby to zrekompensować – wyjaśnia Hutek.

Napięta atmosfera w PGG. Zostanie wszczęty spór zbiorowy?

Komentarze (17)    dodaj »

  • Urzednik

    Ludzie musi się w końcu obudzić. To nie są lata 80ze możecie sobie dyktować warunki. Nasz węgiel jest za drogi!!!. Trzeba się cieszyć że mamy robotę bo za jakiś czas jak będziemy tak robić wszyscy wyladujemy w Urzędzie Pracy. Mam jeszcze 5 lat do emerytury i wątpię że dorobie A młodzi?!. Uciekajcie lepiej z kopalń.

  • Gróbiosz

    My gróbioże żondamy wincyj pieniędzy, bo nom się należy !

  • ryl

    zamknac - wyplacic ludziom za szkody gornicze - zrownac z ziemia i sprzedac tereny po inwestycle tym ktorzy znajsa sie na prowadzeniu firm a nie sztucznym kolesiom z zarzadu ktorzy potrafia (podobnie jak w ZUSie) obliczyc zyski od strat hehehehe paranoja i jeszcze sa wstanie sobie premie wyplacac

  • Alojz

    Jo bym górnikom dał podwyżka ,ale pod jednym warunkiem!Place tylko z tego co wykopią i sprzedają a nie sztuczne zmuszanie rządu do kolejnych dopłat z budżetu cb państwa!!!! Szczęść Boże!!!

  • Rafsze

    Człowieku jakie dopłaty do budżetu??? Tego zabrania UE. Państwo może dopłacać jedynie do zamykania kopalń. Poczytaj sobie ile kopalnie wpłacają do budżetu różnych podatków!

  • lol

    A te 8,5 miliarda rocznie to wom świynty Mikołaj dowo.Wystarczy wyguglować i już wiysz ile mocie gruby dugu u społeczyństwa.

  • ddd

    Wegiel coraz tanszy, koszty emisji CO rosna, a wydobycie coraz drozsze. Rachunek ekonomiczny sie klania, to sie po prostu nie oplaca. Pytanie, czy lepiej utrzymywac sztucznie miejsca pracy i zabierac innym. Czy lepiej spokojnie przebranzowic powoli pracownikow i zamknac nierentowne kopalnie.

  • kwiatowe

    Niech sobie gornik zarabia nawet 10tys na reke, ale w prywatnej firmie. Skoro to sie podobno oplaca to wara od panstwowej kasy i dotowania kopaln. Wegiel stanial na swiatowych gieldach ARA przez rok z 100 do 60 dolarow/tona. Wiec skad pieniadze na podwyzki?

  • Kkk

    Z [...]y

  • Nikos

    W firmach pracujacych dla kopalni zarabiaja duzo wiecej wiec chyba sie oplaca , type ze tam nie ma sztucznie napapowanej piramidki stanowisk , w ch...a was wszystkich ch robia , no ale Polak to glupek I niewolnik wiec nic w tym dziwnego ze cwaniacy na tym korzystaja

  • Dana

    Nie zapomnijcie o sekretarkach parzykawy oddelegowane do związków za 4 tysiące

  • Gornik

    Jest różnica i to dużo między PGG a JSW trzeba wyrównać nie oszukujmy się na budowie można zarobić więcej niż w PGG z 2 sobotami jedyne co mnie tam trzyma to 25 lat i emerytura

  • as

    a co ty w sobota robisz na tej grubie? bo na pewno nie robisz!

  • Tom

    Napięta atmosfera to będzie jak zamkną kopalnie.Związkowcy nie będą mieli kogo doić.Bez urazy dla ciężko pracujących górników.

  • Karminadel

    To wszystko wina Tuska!!! A tak na poważnie to ZZG nie przeszkadza wygaszanie kopalń? ZZG idzie teraz swoją utartą drogą, jest zysk musi być hajs na koncie, a inwestycje itp to nie ich problem! To samo było w 2008. No ale teraz rządzi dobry PiS, co robić?

  • Klops

    I tu cię zaskoczę albo pewnie nie.Niemtorzy uważają ze inwestycje i koszty ich nie interesują tylko zarobki,ale jedno bez drugiego nie istnieje.Strzelaj dalej z nazwami może trafisz

  • Karminadel

    Nie zaskoczyłeś. Poprostu jak się interesujesz choć trochę to tak samo było w 2008 czy 2009 roku a później trzeba było zaciskać pasa! Te kopalnie padają tylko i wyłącznie z winy związków!!!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również