Wiadomości z Rudy Śląskiej

Narodowe Czytanie po raz kolejny w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2018-09-08 22:45

Na wszystkich kontynentach czytano dziś "Przedwiośnie". Obok m.in. Belfastu, Chicago, Kurytyby,Sydney czy Shimonoseki, także Ruda Śląska włączyła się do akcji "Narodowe Czytanie". Tegoroczna edycja była wyjątkowa, bo Polska obchodzi 100-lecie niepodległości. 

Jak co roku Ruda Śląska włącza się do Narodowego Czytania. Z powodu deszczu czytanie odbyło się w Galerii „Czapla” przy Centrum Inicjatyw Społecznych.

W Narodowym Czytaniu w Rudzie Śląskiej udział wzięli m.in. wiceprezydenci Michał Pierończyk i Krzysztof Mejer, dr Iwona Skrzypczyk-Sikora, dyrektor SP nr 36 oraz Bronisław Wilk, wicedyrektor SP nr 40. Podczas imprezy zabrzmiały pieśni Fryderyka Chopina oraz Mieczysława Karłowicza w wykonaniu Joanny Dziwisz przy akompaniamencie Jolanty Jońcy.

Do Narodowego Czytania przyłączyła się również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, której filia znajduje się w Rudzie Śląskiej przy ulicy Tołstoja 13. „Przedwiośnie” odczytali tam uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4.

Tegoroczna lektura została wybrana ze względu na wyjątkową rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku - napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda. - Zachęcam jednocześnie do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Ufam, że wraz z Narodowym Czytaniem stanie się inspiracją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej. I jeżeli te nigdy niekończące się rodaków rozmowy umocnią w nas, współczesnych, poczucie wspólnoty, umocnią ducha i zachęcą do jeszcze lepszej pracy na rzecz dobra wspólnego, będzie to najlepszy możliwy sposób uczczenia i owoc jubileuszu – czytamy w liście Prezydenta RP.

Na liście 44. utworów Antologii Niepodległości znajduje się między innymi „Bogurodzica”, „Do matki Polki” i dwunasta księga „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Grób Agamemnona” Juliusza Słowackiego oraz „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą” Leopolda Staffa.

Przypomnijmy, że Narodowe Czytanie odbywa się w Polsce od 2012 roku. Pierwszą lekturą, którą wspólnie czytano był „Pan Tadeusz”. W kolejnych latach mogliśmy usłyszeć dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” oraz „Wesele”. W zeszłym roku Narodowe Czytanie w Rudzie Śląskiej odbyło się w Miejskim Centrum Kultury i zostało połączone z pokazem mody ślubno-weselnej, który przygotowała rudzka projektantka Grażyna Pander-Kokoszka.

Stefan Żeromski to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku, prozaik, dramaturg, publicysta i działacz społeczny. W swoich utworach często piętnował niesprawiedliwość społeczną, opowiadając się za potrzebą walki z krzywdą i cierpieniem. Wiele miejsca poświęcił tematyce niepodległościowej, nawiązując dialog z tradycją polskiej literatury patriotycznej. Był również inicjatorem powstania Polskiej Akademii Literatury, a także współtwórcą i pierwszym prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich, w roku 1924 założył polski oddział Pen Clubu. „Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Powieść została dwukrotnie przeniesiona na ekran, w 1928 oraz 2001 roku.

Narodowe Czytanie po raz kolejny w Rudzie Śląskiej

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również