Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończony. W Rudzie Śląskiej spisało się 120 645 osób, co daje 88,43% mieszkańców.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwał od 1 kwietnia do 30 września br. Jest to badanie statystyczne realizowane raz na 10 lat w niemal każdym kraju na świecie, zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, takich jak UE i ONZ.
- Spis powszechny to najważniejsze badanie i źródło danych, które pozwala zdiagnozować: "ilu nas jest", "kim jesteśmy" i "jak żyjemy". Spis powszechny obejmuje całą populację ludności i mieszkań danego kraju - czytamy na stronie GUS.
Jak wyjaśnia GUS, spisowi powszechnemu podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".
Udział w tegorocznym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań był obowiązkowy.
- Jest to związane ze strategicznym znaczeniem tego badania dla funkcjonowania systemów informacyjnych państwa, lokalnych samorządów oraz biznesu. Uzyskane podczas spisu powszechnego dane są opracowywane i przedstawiane w postaci agregatów danych o różnych przekrojach i na różnych poziomach podziału terytorialnego i administracyjnego kraju. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. W przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych - czytamy na stronie GUS.
Rachmistrzowi nie można było odmówić udzielenia informacji, ponieważ każde takie zdarzenie odnotowywane było jako odmowa udziału w spisie powszechnym i mogło skutkować karą grzywny.
- Grzywna za odmowę udziału w spisie powszechnym została przewidziana w art. 57 ustawy o statystyce publicznej, który stanowi: „kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie”. Kara może wynieść nawet 5 tys. zł. Ta sama ustawa – w artykule 56, przewiduje również nałożenie kary, w postaci grzywny lub ograniczenia wolności do lat dwóch, na osobę, która w formularzu spisowym poda fałszywe dane - czytamy na stronie GUS.
W Rudzie Śląskiej w spisie wzięło udział 120 645 osób
W Rudzie Śląskiej w Narodowym Spisie Powszechny Ludności i Mieszkań wzięło udział 120 645 osób, czyli 88,43 % mieszkańców. Daje nam to 1692. miejsce wśród 2477 gmin w Polsce i 113. miejsce wśród 302 gmin miejskich.
- Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy się spisali, a także rachmistrzom i innym osobom zaangażowanym w przeprowadzenie Narodowego Spisu Powszechnego! - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.
Dokładne wyniki zakończonego właśnie Narodowego Spisu Powszechnego 2021 zostaną opublikowane już w styczniu 2022 r.