Wiadomości z Rudy Śląskiej

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań: W Rudzie Śląskiej spisało się 120 645 osób

 • Dodano: 2021-10-01 15:00

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończony. W Rudzie Śląskiej spisało się 120 645 osób, co daje 88,43% mieszkańców.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwał od 1 kwietnia do 30 września br. Jest to badanie statystyczne realizowane raz na 10 lat w niemal każdym kraju na świecie, zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, takich jak UE i ONZ.

- Spis powszechny to najważniejsze badanie i źródło danych, które pozwala zdiagnozować: "ilu nas jest", "kim jesteśmy" i "jak żyjemy". Spis powszechny obejmuje całą populację ludności i mieszkań danego kraju - czytamy na stronie GUS. 

Jak wyjaśnia GUS, spisowi powszechnemu podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

Udział w tegorocznym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań był obowiązkowy. 

- Jest to związane ze strategicznym znaczeniem tego badania dla funkcjonowania systemów informacyjnych państwa, lokalnych samorządów oraz biznesu. Uzyskane podczas spisu powszechnego dane są opracowywane i przedstawiane w postaci agregatów danych o różnych przekrojach i na różnych poziomach podziału terytorialnego i administracyjnego kraju. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. W przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych - czytamy na stronie GUS. 

Rachmistrzowi nie można było odmówić udzielenia informacji, ponieważ każde takie zdarzenie odnotowywane było jako odmowa udziału w spisie powszechnym i mogło skutkować karą grzywny.

- Grzywna za odmowę udziału w spisie powszechnym została przewidziana w art. 57 ustawy o statystyce publicznej, który stanowi: „kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie”. Kara może wynieść nawet 5 tys. zł. Ta sama ustawa – w artykule 56, przewiduje również nałożenie kary, w postaci grzywny lub ograniczenia wolności do lat dwóch, na osobę, która w formularzu spisowym poda fałszywe dane - czytamy na stronie GUS.  

W Rudzie Śląskiej w spisie wzięło udział 120 645 osób

W Rudzie Śląskiej w Narodowym Spisie Powszechny Ludności i Mieszkań wzięło udział 120 645 osób, czyli 88,43 % mieszkańców. Daje nam to 1692. miejsce wśród 2477 gmin w Polsce i 113. miejsce wśród 302 gmin miejskich.

- Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy się spisali, a także rachmistrzom i innym osobom zaangażowanym w przeprowadzenie Narodowego Spisu Powszechnego! - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

Dokładne wyniki zakończonego właśnie Narodowego Spisu Powszechnego 2021 zostaną opublikowane już w styczniu 2022 r.

Komentarze (6)    dodaj »

 • fajerberga

  "Spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych" - czytamy. Zaś gdzie indziej można wyczytać, że za podanie nieprawdziwych danych - kara. No więc jak to jest: skąd państwo będzie wiedziało, że podałem nieprawdziwe dane? Ktoś to w ogóle będzie przeglądał? Bo dla mnie tłumaczenie, że będzie wiadomo, ilu jest np. niepełnosprawnych, ile dzieciaków, ile emerytów itp. itd. - te wszystkie dane państwo już dawno ma, tylko w różnych systemach typu US, ZUS, KRUS, NFZ itp. I teraz czekam z niecierpliwością na wieści, co z tymi, co spis olali. Pewnie nic...

 • Binia

  Aaa to dlatego woda w Rudzie zdrożała...

 • Mark

  Dobrze straszyli że tyłu się spisało. Teraz rząd będzie wiedział z czego mogą ich jeszcze okraść

 • Nowy Czytelnik

  Rząd PIS jest najlepszym rządem nie było i nie będzie lepszego takie moje zdanie

 • ***** ***

  Bosz co za dzban

 • boluś

  A co z Mejerowym Spisem Frajerów za Stówkę na Rudzie?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również