W poniedziałek, 31 marca, członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa i młodzież z IV LO przeprowadzili wiosenne porządki na zabytkowym cmentarzu parafialnym w dzielnicy.
Wiosenne sprzątanie cmentarza
Mimo początkowych obaw aura okazała się jak najbardziej sprzyjająca wiosennemu sprzątaniu. Zabytkowy parafialny cmentarz w Orzegowie uporządkowali przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Orzegowa oraz uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. HC Hoovera. W pomoc zaangażowały się aż 3 klasy: Ratowniczo-Policyjna 2E, Policyjna 2B i Społeczno-Artystyczna 3D pod opieką Magdaleny Wójcik. W ramach prac porządkowych z cmentarza zgrabiono i usunięto liście oraz połamane gałęzie.
Orzegowski cmentarz parafialny
Historia tego wyjątkowego cmentarza sięga 1894 roku. Jeszcze przed 1914 rokiem teren cmentarza powiększono w wyniku wzrostu liczby mieszkańców parafii. Nekropolia służyła intensywnie jako miejsce pochówku mieszkańcom do 1945 roku, później założono nowy cmentarz komunalny. Sporadycznych pochówków dokonywano tutaj jeszcze w latach 50. XX wieku.
- Orzegowski cmentarz jest miejscem, które łączy wszystkich mieszkańców naszej Małej Ojczyzny, niezależnie od narodowości, poglądów politycznych, czy statusu majątkowego. Spoczywają tu obok siebie: Powstańcy Śląscy, polscy i niemieccy nauczyciele miejscowych szkół, rzemieślnicy i handlowcy, robotnicy orzegowskich zakładów, urzędnicy oraz górnicy Kopalni Karol, działacze społeczni różnych opcji politycznych i narodowych - słowem cały przekrój orzegowskiego społeczeństwa z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku - czytamy na tablicy przed cmentarzem.
Na terenie nekropolii znajduje się wiele zabytkowych mogił, nagrobków i sporej wielkości grobowców należących do starych zamożnych rodów, pochodzących z terenów Górnego Śląska. O to, aby osobliwy klimat cmentarza stale się utrzymywał dba m.in. Towarzystwo Miłośników Orzegowa – jego członkowie stale opiekują się tym wyjątkowym obiektem i dbają o jego stan. Co roku w Święto Wszystkich Świętych organizują kwestę na rzecz prac związanych z poprawą stanu starego cmentarza.