Wiadomości z Rudy Śląskiej

Następne podwórka w Rudzie Śląskiej do rewitalizacji. Rozstrzygnięto przetargi

 • Dodano: 2019-03-14 08:15, aktualizacja: 2022-10-03 11:11

Realizowany przez rudzki samorząd unikatowy program renowacji podwórek wchodzi w decydującą fazę.

Właśnie rozstrzygnięte zostały przetargi na renowację kolejnych czterech takich przestrzeni. Chodzi o podwórka przy ul. Niedurnego 28 w Nowym Bytomiu, pomiędzy ulicami Hlonda, Bytomską i Grunwaldzką w Orzegowie oraz przy ul. Dąbrowskiego 7,9,11 i Strażackiej/Kałusa 18-28 w Wirku.

We wszystkich tych lokalizacjach utworzone zostaną miejsca spotkań dla mieszkańców, powstaną place zabaw bądź siłownie napowietrzne. Wybudowane zostanie także nowe oświetlenie LED-owe.

Będzie bardzo dużo zieleni

Kompleksową renowację podwórek rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Do 2020 r. zrewitalizowanych zostanie ogółem 11 podwórek. Na ten cel przeznaczymy ponad 7,4 mln zł, z czego prawie 4,1 mln zł zwróci nam Unia Europejska – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

W pierwszej kolejności rozpocznie się rewitalizacja podwórek przy ul. Dąbrowskiego oraz przy ul. Hlonda/Bytomskiej/Grunwaldzkiej.

Z czterech nowych lokalizacji przeznaczonych do rewitalizacji to dwie największe przestrzenie. Tu zakres robót dodatkowo powiększony zostanie o przebudowę sieci i przyłączy kanalizacji sanitarnej i deszczowej – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk. - Prace powinny się rozpocząć praktycznie od razu po podpisaniu umowy z wykonawcą i przekazaniu terenu budowy – dodaje.

W przypadku obu inwestycji roboty będą trwały 4 miesiące

W ramach inwestycji powstaną miejsca aktywności dla mieszkańców, nasadzone zostanie bardzo dużo zieleni – roślin ozdobnych, krzewów. Obie przestrzenie zostaną oświetlone nowoczesnym oświetleniem LED. Przy ul. Dąbrowskiego powstanie plac zabaw oraz miejsce aktywności dla młodzieży, natomiast w Orzegowie wybudowana zostanie siłownia plenerowa.

Kolejne dwie inwestycje - przy ul. Strażackiej 12/Kałusa 18-28 w dzielnicy Wirek oraz Niedurnego 28 w dzielnicy Nowy Bytom - realizowane będą latem.

W przypadku tych podwórek teren budowy przekażemy w lipcu, a wykonawca na rewitalizację tych miejsc będzie miał 4 miesiące – zaznacza Michał Pierończyk.

W przypadku tych lokalizacji zakres robot obejmie m.in. wykonanie ogrodzonych placów zabaw, miejsc spotkań mieszkańców, instalację ławek, stołów, siedzisk i koszy na śmieci, nasadzenia zieleni ozdobnej, a także wykonanie dojazdów i chodników oraz oświetlenia i odwodnienia terenu.

W ubiegłym roku w mieście zrewitalizowano trzy podwórka

Dwa w Wirku - u zbiegu ul. Sienkiewicza/Tuwima/Odrodzenia oraz przy ul. Krasińskiego 20, 22, 22a, a także w Nowym Bytomiu na osiedlu Kaufhaus przy ul. Podgórze 5-15. Obecnie trwa rewitalizacja podwórka w rejonie ul. Sobieskiego w dzielnicy Ruda.

Jest to znacznie większa przestrzeń niż tradycyjne podwórko, gdyż mowa tu o blisko hektarze terenu. Jest to obszar pomiędzy przedszkolem a parkiem – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Do 2020 r. w Rudzie Śląskiej zrewitalizowane zostaną jeszcze 3 inne podwórka – jedno w Wirku przy ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a oraz dwa w Rudzie – przy ul. Matejki 2–12 i przy ul. Matejki 7, 9/Górniczej/Wesołej.

Rudzcy samorządowcy działania związane z rewitalizacją miejskich podwórek rozpoczęli już w 2014 r. Wtedy odbył się cykl warsztatów w terenie z mieszkańcami, którzy zwracali uwagę na problemy, z jakimi borykają się w planowanych do rewitalizacji przestrzeniach, takie jak brak odwodnienia, brak infrastruktury parkingowej, problemy z chodnikami, brak oświetlenia, zły stan techniczny lub brak elementów małej architektury i infrastruktury dla dzieci.

Na tej podstawie opracowaliśmy w 2015 r. program renowacji podwórek, który obejmuje przestrzenie wokół budynków wielorodzinnych, głównie w starej zabudowie. W dalszej kolejności rozpoczęliśmy starania o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację tych przedsięwzięć i przystąpiliśmy do opracowywania potrzebnej dokumentacji projektowej – wymienia wiceprezydent Pierończyk.

Przy rewitalizacji podwórek chcemy wykorzystywać potencjał mieszkańców, którzy uczestniczą w tym procesie. Istnieje bowiem pewna prawidłowość, że im bliżej miejsca zamieszkania znajduje się dane przedsięwzięcie, tym nasze zaangażowanie jest większe – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

To właśnie aktywizacja i zaangażowanie samych mieszkańców jest wyróżnikiem rudzkiego programu renowacji podwórek. Projekt dotyczy w sposób bezpośredni ponad 3 tys. rudzian.

Mieszkańcy nie tylko biorą udział w konsultacjach. Staramy się angażować ich także w prace rewitalizacyjne. Dotyczą one głównie nasadzeń zieleni – tłumaczy Michał Pierończyk.

Część „społeczna” działań rewitalizacyjnych realizowana jest w ramach projektu „ Ruda Śląska stawia na podwórka”, którym zajmuje się RAR Inwestor Sp. z o. o. Projekt „miękki” zakłada aktywizację społeczno-zawodową, edukacyjną i kulturalną mieszkańców rewitalizowanych obszarów Rudy Śląskiej, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wymienionych podwórek.

Wartość projektu „Rewitalizacja wybranych podwórek i skwerów na terenie Miasta Ruda Śląska metodą partycypacyjną - etap 1” to 7 473 096,05 zł. Dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 wynosi 4 089 123,96 zł. Natomiast wartość projektu „ Ruda Śląska stawia na podwórka” to 819 365,40 zł, a dofinansowanie - 778 397,13 zł.

Rudzkie doświadczenia z zakresu renowacji podwórek wykorzystane zostały w publikacji Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach pt. „Kolorowe podwórka mikrorewitalizacja krok po kroku” poświęconej właśnie rewitalizacji podwórek. Przewodnik zaprezentowany został w październiku 2018 r. w Rudzie Śląskiej.

W mieście znajduje się 1667 podwórek o powierzchni blisko 370 ha. Najwięcej z nich znajduje się w dzielnicy Ruda - 380, co stanowi prawie 23 proc. ogółu. Tylko przy samych budynkach komunalnych znajduje się 650 podwórek o powierzchni prawie 105 ha. 88 z nich jest najbardziej predysponowanych do zagospodarowania. To tylko część danych wynikających z programu renowacji podwórek do 2030 roku, który opracowany został w 2015 r. w Rudzie Śląskiej. Oprócz konkretnych rozwiązań dotyczących zagospodarowania wybranych 11 podwórek jest swoistym kompendium wiedzy o pozostałych podwórkach w mieście – ich liczbie, typie oraz stanie technicznym. Program stanowi też podręcznik dobrych praktyk, z którego mogą korzystać również spółdzielnie mieszkaniowe, które zainteresowane są rewitalizacją podwórek na swoim terenie.


Źródło: UM Ruda Śląska

Komentarze (23)    dodaj »

 • Mieszkanka

  Nie ma to jak wszystko robić dla patologii, a potem się dziwić, ze normalni ludzie uciekają z tego miasta podczas gdy ludzie żyjący na zasiłkach dorabiają się kolejnych 500+ nie pracując, szerząc patologie. Gratulacje!

 • rudzianin

  Po twoim komentarzu widać że zaliczasz się do patologi ty pewnie nie korzystasz z 500+ mieszkanko tego Miasta żałosne

 • Paul

  Dokładnie na Halembie nawet nie ma gdzie się ruszyć usiąść na ławce co dopiero pospacerować i pobawic się z dzieckiem... ZAPOMNIANA dzielnica Halemba 1. :(

 • Padre

  Na Halembie jak zwykle NIC

 • Bartek

  Zabytkowe osiedle Staszica Kościelna zaniedbane i nikt o tym nie pamięta!!!! Najlepiej wyremontować miejsce dla patologii!!!

 • rudzianin

  Masz rację wszystko budują dla ciebie

 • YNY ze kontof

  Nie licz wszystkich swoją miarą pędzlu.

 • Furgoła

  Nowy Bytom ul. Furgoła, kiedy tam powstanie jakiś plac zabaw.

 • Wirek

  Przy familokach kaj najwiecej patologi i pijaczkowa a dzieci niyma to sie place zabaw robi...a na osiedlach np jankowskiego to sie garaze buduje na terenie starego placu zabaw w srodku osiedla chyba kogos popier....... I to micno ...

 • rudzianin

  Liczysz wszystkich jedną miarą zapraszam na Dąbrowskiego

 • Iks

  Rozumiesz słowo "FAMILOK"? Od słowa familia czyli rodzina. Rodzina, znaczy się miejsce gdzie przeważnie można spotkać dzieci... To gdzie mają place zabaw stawiać jak nie przy familokach??? Przy terenach przemysłowych?

 • Wirek

  Osobiscie ci moga pokazac familok kaj jest tylko jedna rodzina a najmlodsze dziecko nie korzysta z placu zabaw bo jest wiekowo za duze .Zeby plac zabaw byl wykorzystany musialo by sie tam kilka rodzin wprowadzic......

 • Krystyna,

  Teren był do kupienia ---trzeba było kupić i plac zrobić albo chodzić na zebrania RSM i przeciwstawić sie sprzedaży. Właścicielami są członkowie spóldzielni zrobili tak jak większość zagłosowała RSM powinna wszystkie tereny sprzedać skoro nie buduje mieszkań .

 • Więcej

  Tylko na ilu obradach RSM sprawa byla poruszana na 1 z 10 i kto wtedy bral udzial ...ilu lokatorow......

 • Jacek

  Prosze mi choc jeden papierek przedstawic ktory informowal mieszkancow osiedla o sprzedazy wymienianego terenu lub jego mozliwosci jego nabycia i wjakim terminie byla owa wiadomosc dostepna w przeciągu dwoch lat od daty rozpoczecia budowy....

 • Krystyna

  Nie było chętnych cena była wysoka -chyba 150,000 10 lat temu- za ile poszło niewiem ale to można sprawdzć ,,,,,ten temat był poruszany na kilku spotkaniach z P,DZIEDZIC,,,,

 • Jack

  Kilka lat temu na pytanie dlaczego garaze administracja odpowiadala ze Urzad Miasta podjol decyzje a w urzedzie ze to tereny RSM i tak zbywano ludzi przez pewien okres czasu i jeszcze innymi bajerami.....

 • ja genau

  czekom na rewitalizacja kempnego

 • Ziga z Wirku

  Beneficjenci Mopsu i 500+ będą mogli w końcu odpocząć i napić się na ul Kałusa i Srażackiej w normalnych warunkach.

 • Dave

  Przecież od dawna wiadomo że patola to najlepsi wyborcy. Dużo ich, nie potrafią samodzielnie myśleć i poleca na każdą złotówkę.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również