Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nie bądźmy obojętni. Nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych zagrażają środowisku!

  • Dodano: 2020-05-18 08:15, aktualizacja: 2020-05-18 06:27

Odpady niebezpieczne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Powstają zarówno w przemyśle, rolnictwie, jak i w gospodarstwach domowych.

Każdy kto jest świadkiem ich nielegalnego przewożenia czy składowania powinien zawiadomić policję telefonicznie pod numerem 997 oraz 112 lub wirtualnie nanosząc punkt na Krajowej Mapie Zagrożeń.

W ostatnich latach można zaobserwować bardzo niebezpieczne zjawisko polegające na wzroście liczby występowania tzw. "dzikich" wysypisk śmieci, nielegalnym transgranicznym przemieszczaniu odpadów oraz składowaniu odpadów niebezpiecznych na terenach opuszczonych obiektów, hal i magazynów.

Równie niebezpieczne są pożary składowisk odpadów

Odpady niebezpieczne stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Biorąc pod uwagę właściwości, mogą one być łatwopalne, drażniące, rakotwórcze, toksyczne, mutagenne, żrące, zakaźne czy szkodliwie oddziałujące na rozrodczość.W swoich gospodarstwach domowych również jesteśmy "producentami" takich odpadów. Są to m.in. zużyte baterie, akumulatory, rozpuszczalniki, zużyte lampy halogenowe, zużyte urządzenia elektryczne czy oleje i tłuszcze niejadalne.

Unieszkodliwienie groźnych odpadów może się odbywać wyłącznie w specjalnie przystosowanych do tego zakładach oraz pod ścisłą kontrolą. Dla niektórych dużych firm przemysłowych, problem stwarza szereg regulacji prawnych, której podlegają. Dlatego decydują się na nielegalną utylizację odpadów poprzez wywożenie je w miejsca do tego nieprzeznaczone, aby nie ponosić kosztów związanych z utylizacją kłopotliwych śmieci. Ofiarą tego przestępczego procederu mogą paść właściciele gruntów, hal, magazynów, którzy wynajmują swoje lokale pod taką działalność. Najczęściej wynajmują swoją nieruchomość i dopiero gdy najemca zalega z opłatami, dowiadują się, że na ich terenie znajduje się składowisko niebezpiecznych odpadów, których koszt utylizacji może wynieść nawet kilka milionów złotych, a najemca "zniknął". Dlatego przestrzegamy przed zawieraniem niejasnych umów z nieuczciwymi firmami i apelujemy o zwracanie uwagi na składowany towar. Podejrzenia powinny wzbudzić przede wszystkim różnego rodzaju beczki i pojemniki wypełnione cieczą nieznanego pochodzenia.

Również właściciele firm transportowych i kierowcy pojazdów dostawczych powinni wzmóc czujność, ponieważ przewożenie niebezpiecznych materiałów wiąże się z surowymi konsekwencjami. W myśl art. 183 § 1 kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Naruszenie tego przepisu skutkuje karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Każdy, kto jest świadkiem procederu nielegalnego składowania odpadów powinien zawiadomić odpowiednie służby. Przede wszystkim apelujemy do osób, które przebywają w rejonie mało uczęszczanych miejsc, obiektów leśnych, opuszczonych hal czy magazynów o zwracanie uwagi na wzmożony ruch w tym miejscu pojazdów ciężarowych, oraz obcych osób. Zgłoszenia można dokonać dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112, a także przez Internet wirtualnie nanosząc na Krajowej Mapie Zagrożeń punkt, w którym może dochodzić do nielegalnego pozbywania się śmieci i odpadów. Tylko wspólne działania pozwolą na wykrycie przestępstw popełnianych przeciwko środowisku naturalnemu.

Komentarze (18)    dodaj »

  • eko mleko

    Ciekawe gdzie ta spalarnia powstanie,wjakiej dzielnicy,aby szybko lufcik sie polepszył.

  • v12

    W Austrii w centrum miasta jest i problemu z zanieczyszczonym powietrzem nie ma. Ale dla niektórych osób postęp zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu.

  • Polska

    Bo w Austrii w miastach nie palą węglem, plastikami czy oponami jak u nas.

  • Kryminał

    Teren byłej kopalni Polska-Wirek tam zakopują odpady medyczne, afera z ludzką dłonią znalezioną w lecie przez psa.

  • boluś

    Na Rudzie je mnóstwo takich składowisk o których Urząd nie wiy i niy kce wiedzieć. Sporo dziwnych firemek powiązanych z politykami, samorządowcami byłymi i AKTUALNIE sprawującymi władzę. Wystarczy przypomnieć starania WŁADCÓW o dojazd od Mikołowa do składowiska na Halymbie. A jakie pikne wykwity na terenach po hałdach pogórniczych i pohutniczych .

  • Brud i smród!

    Centrum R.Sl Nowy Bytom Urząd Miasta ul.Niedurnego jest niby zlomowisko a tu wysypisko-gruzu,plastiku,styropianu,itp.ul.Stalowa przy HP.Następne wysypisko podejrzanych smierdzacych odpadow.Teraz z wysypiska wyjeżdżają ciężarówki zabrudzone z błota,szlamu.Na drodze w kierunku ronda leży tyle tego że asfaltu nie widać!

  • Realista

    Racja!! I po co straż miejska czy policja są?! Nieco deszczu i na tej mazi dojdzie do tragedii. Za Dziedzicowej Śląska Ruda miastem Bruda!!!!

  • Widziałem,pisałem

    Ktoś pamięta jaki krater był wykopany na terenie huty Pokój i to co tam zwożono i zakopywano.Potem zdziwienie, że Staw przyległy do huty jak i staw Marcin posiadał silnie trujące związki chemiczne.Ludzie przez wiele lat lowili i spożywali te smakołyki.Następny staw, naprzeciw stacji paliw ul.Asfaltowa.Widzieliście ten syf wysypany od strony Lipin z którego zrobiono wysoki wał.Może wszyscy widzieli tylko nie ochrona środowiska.Potem zdziwienie ileż to śmieci pozbyto się w taki sposób.Gdzie były służby? acha łapały bidoka który łowił te świecące rybki bo nie miał na kartę wędkarską.

  • Ino Hp

    Pamiętam ten krater.Pamiętam też jak była tako firma co kruszyla to i owo.A smród.Ło panie.A była też tako przy DKJ.A tam siedzi od OŚ szpec.Jak odpali ten piec a poszło z komina to zaro ich przenieśli na br.7 tak jechało aromatem.I wszystkie normy były wporzo.

  • MaxSegregatus

    Dlaczego jest tak jak jest? Trzeba wiedzieć, że w odróżnieniu od Polski - w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty obywatelskie za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. JEST TO TAK ZWANY SYSTEM NATURALNEGO MONOPOLU GMINNEGO OKREŚLANY JAKO "IN HOUSE". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach... Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”…Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to że wpuszczenie czynnika chciwości do usług komunalnych w odpadach generuje nieustający wzrost comiesięcznych opłat polskich rodzin – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców… Jeśli jedynym zadaniem gmin i ich związków jest ogłaszanie przetargów na wyłanianie tych co chcą wygodnie żyć z comiesięcznych opłat polskich rodzin - to mamy niekończący się wyścig cen według scenariusza, że najwięcej mają zarobić zagraniczne firmy - pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 … Elementami tego scenariusza są liczne pożary odpadów na składowiskach i w halach – bo to daje dodatkowe dochody od ubezpieczycieli… PORZUCONE „NICZYJE” ODPADY USUWANE NA KOSZT PODATNIKA z lasów i zagajników – TO TEŻ ZJAWISKO NIEZNANE W INNYCH KRAJACH EUROPY… Latające drony nad składowiskami i 24-godzinny monitoring śmieci – to wstydliwa specyfika polskiego systemu odpadów pod specjalnym nadzorem… Miejmy nadzieję, że w następnej kadencji rząd POsprząta również i to – i zajmie się implementacją unijnych zasad systemowych polegających na przejęciu gospodarki odpadami przez zakłady użyteczności publicznej non-profit i wyeliminowaniu czynnika chciwości - tak jak jest to w krajach których osiągnięcia wyznaczają standardy w tej dziedzinie dla całej Europy…

  • Piter z jeszcze białej Polski

    Ty MaxOchlapus, najlepiej jak PO "sprzątnie" Cię do tej starej uni, najlepiej do "białej" Szwecji ... buhaha

    • Piter z jeszcze białej Polski
      2020-01-29 09:29
    • odpowiedz
  • Rudziol

    To jak to jest mądra głowo że trafiają też do nas odpady z krajów które tak dobrze mają rozwinięty ten system?

  • Mieszkaniec

    Dokładnie. Niemcy i inne zachodnie kraje przenoszą swoje odpady do nas. Nie bez powodu Polska jest nazwana śmietnikiem Europy. Wtedy u sąsiadów czysto... Ciągle mówi się o mafii śmieciowej... Np. wczoraj był o tym poświęcony materiał w programie UWAGA.

  • jerzy

    to nie Niemcy przenoszą tylko pazerni Polacy je kupują

  • zulu

    Tak. Jak PO sprzątało mieliśmy okazję się przekonać podczas ich 8-letniej kadencji. Nigdy więcej.

  • zonk

    Śmieszni jesteście z tym "przez 8 ostatnich lat...". tak samo tchórzliwa gadka jak kulawego. Od 5 lat rządzi PiS i co ? Ceny za śmieci co rok to wyższe, nigdy nie było tyle pożarów składowisk i wwożenia trucizn do Polski co teraz. To są wasze "kochane" rządy. Byle wam 500 dali i już jesteście pod miotłą.

  • boluś

    od lat wiadomo fto siedzi w tych interesach,fto na tym robi kasa, fto wydaje decyzje a chytają ino płotki "psujące "interes!

  • Kris

    Mosz prowda chopie!!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również