Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nie mamy się czego wstydzić - wicemarszałek Aleksandra Skowronek

 • Dodano: 2014-04-04 09:45, aktualizacja: 2015-10-01 14:05

Rozmawiamy z Aleksandrą Skowronek, wicemarszałek województwa śląskiego. 


Jak Pani Marszałek ocenia starania Rudy Śląskiej w zakresie pozyskiwania środków unijnych?
Jeśli chodzi o pozyskiwanie przez miasto środków unijnych, to w latach 2000 – 2010 nie mamy się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie, możemy być dumni z tego ile udało się zrobić. Kładąc akcent na inwestycje, w ciągu dziesięciu lat zmieniliśmy Rudę Śląską. Stawialiśmy nie tylko na edukację i pomoc społeczną, ale też inwestowaliśmy w budownictwo mieszkaniowe, unowocześnianie infrastruktury drogowej, rozwijanie placówek służby zdrowia, oświaty oraz uzbrajanie działek pod przyszłe inwestycje.
Niestety od 2011 roku władze miasta nie pozyskują środków z Brukseli, trafiają one w dużej mierze do miast ościennych. Ruda Śląska, chcąc dotrzymać im kroku, musi się rozwijać i inwestować. Najważniejsze jednak, aby inwestycje nie obciążały wyłącznie budżetu miasta. Powinniśmy odważnie sięgać po środki unijne, mając nie tylko pomysły, ale też gotowe projekty zadań inwestycyjnych, które możemy zrealizować z ich dużym udziałem.
Dzięki staraniom poseł Danuty Pietraszewskiej w ostatnim czasie do miasta z funduszy unijnych wpłynęło 10 mln zł za przebudowę placu Jana Pawła II. Teraz pojawiła się szansa pozyskania zwrotu pieniędzy za wykonaną już inwestycję drogową "Przebudowa ul. 1 Maja na odcinku od ul. Klary do ul. Szyb Walenty", która była realizowana według projektu poprzedniego prezydenta. Warto walczyć o te środki bo może nam się zwrócić 85 procent wartości tego inwestycyjnego przedsięwzięcia. 
 

Czy miasto dobrze przygotowało projekty w zakresie kolejnych etapów budowy trasy NS?
Miasto na budowę pierwszego odcinka trasy N – S i dwupoziomowego węzła z ul. 1 Maja otrzymało w 2010 roku ponad 40 mln zł dofinansowania ze środków unijnych. Inwestycję w dużej mierze realizowały obecne władze miasta, jednak ze względu na rozbieżności z projektem i niezbędne poprawki ta drogowa inwestycja została oddana do użytku z kilkumiesięcznym opóźnieniem. W 2012 roku miasto rekomendowało projekt budowy kolejnych etapów trasy N – S do wsparcia w ramach RPO WSL 2014 - 2020. Jego część stanowi odcinek zgłaszany w perspektywie 2007 – 2013, który znalazł się na liście rezerwowej. Nie otrzymał jednak dofinansowania z oszczędności, bo władze Rudy Śląskiej nie były w stanie zadeklarować realizacji inwestycji w stosownym terminie. Chodzi tu o  projekt "Budowa odcinka trasy N – S od ul. 1 Maja do ul. Bukowej w Rudzie Śląskiej wraz z węzłem dwupoziomowym i budowa odcinka drogi od ul. Bukowej do ul. Ks. Niedzieli – ulica Nowobukowa".
 

Każde miasto musi mieć wizję rozwoju. Na czym według Pani swoją przyszłość powinna opierać Ruda Śląska? Do tej pory było to raczej wyłącznie górnictwo.   
- Górnictwo jest głównym bogactwem Rudy Śląskiej i nie można tego faktu nie zauważać. Jest też największym pracodawcą dla mieszkańców naszego miasta. Wizja rozwoju Rudy Śląskiej nie może jednak opierać się wyłącznie na tej dziedzinie gospodarki. Konieczne jest pozyskiwanie inwestorów, którzy będą tworzyli nowe miejsca pracy.
Niezbędne jest zatem uzbrajanie terenów inwestycyjnych, utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej czy wprowadzanie kolejnych ulg dla przedsiębiorców. Zatrzymanie w mieście młodych rudzian powinno być priorytetem władz miasta. Nie da się jednak tego uczynić bez budowy nowych mieszkań, tworzenia atrakcyjnych miejsc pracy oraz zagwarantowania miejsc w żłobkach i przedszkolach..
 

Czy miasta w województwie śląskim rozwijają się równomiernie czy któreś z nich mocno się wyróżnia?
Nie chcę oceniać stopnia rozwoju poszczególnych miast w regionie, gdyż jest to proces bardzo złożony. Nie ma jednak wątpliwości, że jest uzależniony od dochodów własnych gminy i aktywności w pozyskiwaniu środków unijnych. Gminy, które są liderami w zdobywaniu funduszy zewnętrznych rozwijają się dynamiczniej. W chwili obecnej miasta aglomeracji śląskiej są na etapie przygotowywania strategii rozwoju na najbliższe lata. Te ważne dokumenty z jednej strony mają dostosować ich sytuację do obecnych realiów, a z drugiej wskazać kierunki rozwoju na najbliższe kilkanaście lat. 

 
Dziękuję za rozmowę. 
 

Komentarze (60)    dodaj komentarz »

 • https://rudaslaska.com.pl/i-wyb

  od marca 2014 roku pełni funkcję wicemarszałka województwa śląskiego.Jak Pani chce pogodzić 2 funkcje??

  • https://rudaslaska.com.pl/i-wyb
   2014-10-14 21:09
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Tosia

  a ja z innej beczki:kto pamięta rok 2010?1.standaryzowanie oświaty2. zwolnienia sprzątaczek i woźnych lub zmniejszanie im etatów do głodowych pensji3. niewypłacenie nagród i funduszu świadczeń socjalnych itp4.zabranie wypracowanego zysku przychodni na rzecz szpitala5.jeszcze ciekawszy biznes plan dla szpitalaa kto za to odpowiadał ? nie czase ta pani na zdjęciu?

 • emeryt 69 lat

  Widzę,czytam i nie wierzę.Na tym forum piszą ludzie,którzy nie lubią postępu,porządku,dyscypliny Nie należę do żadnej partii.ale widzę w naszym mieście duże zmiany i myślę,że trzeba dać szansę p.Prezydent na kontynuację swojego dzieła,a potem Ją rozliczyć.Z pustego nawet Salomon nie naleje. Najpierw trzeba zmienić całą Radę Miasta (dosłownie całą )która podejmowała decyzje bez zgody mieszkańców (rondo na Halembie )Nie rozumiem nienawiści do SLD.Gdyby nie Gierek to na Halembie,Wirku -oś.Paderewskiego i jeszcze w kilku miejscach do tej pory biegały by zające.Były miejsca pracy,mieszkania,dzieci jezdziły na kolonie,rodzice na wczasy do własnych ośrodków,u lekarzy nie było kolejek,co rok można było jechać do sanatorium.niby nie było nić,a z głodu nikt nie umarł,nie było takiego bezrobocia.Może się rozpisałem,młode pokolenie się ze mną nie zgodzi,ale niech pogadają z rodzicami.Kiedyś na Śląsku było ELDORADO.A teraz ? To wszystko dzięki PO i PiS. ZGODA BUDUJE,A NIEZGODA RUJNUJE. POZDRAWIAM>

 • anty- komuch

  Szanowny emerycie, do listy sukcesów Gierka i jego ferajny dopisz jeszcze: zawalenie się "paru" domów, prześladowania opozycji, nietrafione inwestycje, kartki na mięso, cukier i inne produkty, gigantyczne kolejki przed sklepami. Styknie?a zmienić to trzeba, ale władze miasta w komplecie

 • wyborca22

  Nikt tu nie pisze o nienawiści do SLD, partia jak każda inna. Denerwujące jest tylko to, że pani prezydent krytykuje partie, a sama współpracuje z SLD jakby to nie była partia. Na dodatek będzie startowała pewnie z ich list do sejmu za rok. Tak mówi coraz więcej osób, więc chyba nie warto wybierać ją na prezydenta skoro ma uciec do parlamentu i to w przyszłym roku.

 • filozof

  Z wiekiem młodość to sama słodycz.

 • wyborca

  Też słyszałem, że Dziedzic ma startować na posła z SLD, w końcu dlaczego tak długo się z nią trzymają skoro wszyscy odeszli?

 • Piotr

  Pani Skowronek nawet do barazy prezydenckich nie trafi.Będzie daleko, daleko jak cała rudzka PO

 • Paweł

  A Ty co wróżysz z fusów? Juz kilkakrotnie na tym forum pisano coś o zaklinaniu rzeczywistości to naprawdę nie wystarczy żeby wygrać wybory.

 • wyborca

  Dziedzic nie tylko kuma się z SLD, ale jak mówią na mieście, z ich list w przyszłym roku wystartuje na posła. Po co więc wybierać ją teraz na prezydenta skoro chce iść do parlamentu i to z SLD. Porażka.

 • roman

  Mam nadzieję, że wygra. Wreszcie Ruda będzie miała normalnego prezydenta.

 • kaśka

  Zmierzy się, zmierzy i na dodatek myślę, że wygra, bo wszyscy przeciwnicy Dziedzicowej ją poprą. No a Dziedzic zostanie tylko SLD. Dziwne tylko, że twierdzi, że jest bezpartyjna...A SLD to niby co? Kółko różańcowe?

 • ciekawy

  Coś chyba nie tak? tu kuma się z SLD, dla pokazu chodzi do kościoła, żeby ludzie widzieli jaka pobożna.Jak tu takiej wierzyć ??? a w spowiedzi pani była? pani GD

 • alek

  Myślę że wicemarszałek Skowronek zmierzy się w drugiej turze z z obecną prezydent. ma dużą szansę na wygraną bo wszyscy ją poprą, a Dziedzicowej zostanie tylko SLD.

 • Papa Smerf

  Kto wie gdzie siedzi p.K ? Chcemy posłać Mu paczkę na Święta.

 • Smerfetka

  wpis świadczy o poziomie piszącego,wyroki w tym kraju wydają sądy. Chociaż....w tym mieście niekoniecznie.

 • XXL

  Stania zastał Rudę Śląską murowaną,a zostawił zadłużoną,zrujnowaną .

 • Chuck Norris

  Ludzie !!! Wszystko tylko nie zaraza z PO. W tych wyborach trzeba wyrzucić wszystkich spod szyldu Partii Oszustów!!!

 • a kuku

  Oj chciałaby dusza do raju, ale nic z tego.

 • lanek

  Pani Dziedzic musi odnieść się do wyborczych obietnic. Dużo ich było, a mało się zrobiło. czas na zmiany. Skowronek Wieszołek zmienia to miasto. Trzymam za nich kciuki

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.