- Kulturalne serce Rudy Śląskiej bije dziś w Chebziu – zaznaczył Krzysztof Gołuch, fotograf, rudzianin, a zarazem kurator wystawy "Nieznany Dworzec", którą otwarto uroczyście w Galerii Fermata mieszczącej się w Stacji Biblioteka na dworcu PKP w Rudzie Śląskiej – Chebziu.
W piątek, 25 stycznia miał miejsce wernisaż wystawy przygotowanej przez dwoje rudzkich artystów: Joannę Helander oraz Arkadiusza Golę. Na czarno-białych fotografiach uwiecznili obrazy przemijającego miasta, podlegającego nieustannej metamorfozie. Wystawę połączono z promocją książki "Nieznany dworzec", której tytuł nawiązuje do wiersza Ryszarda Krynickiego. Publikacja zaprojektowana przez Zofię Oslislo-Piekarską zawiera zdjęcia wykonane przez Helander i Golę, a całość dopełniają wiersze Krynickiego.
- Pomysł organizacji wystawy zrodził się kilka lat temu. Spotkaliśmy się z Joanną Helander i Ryszardem Krynickim w Krakowie. Podczas kolacji zaproponowałem, żebyśmy zrobili coś dla Rudy Śląskiej – miasta, z którego wszyscy pochodzimy. To nic, że już tam nie mieszkamy, ale nasze serce jest w Rudzie Śląskiej. Miasto urodzenia człowiek postrzega inaczej. Tak zaszczepiony pomysł stopniowo ewoluował aż do teraz, kiedy możemy państwu zaprezentować wystawę – powiedział Arkadiusz Gola, jeden z twórców wystawy, inaugurując wernisaż.
- Kiedy rozmawialiśmy o planowanej wystawie, nie było jeszcze pomysłu na rewitalizację dworca, ale jestem uszczęśliwiona, że do tego doszło. Jeszcze nigdy nie wystawiałam swoich prac w takim pomieszczeniu, które jest połączeniem dworca, biblioteki i galerii – podkreśliła Joanna Helander.
Wystawę, która powstawała przez pół roku, zorganizowano w zabytkowym, XIX budynku dworca PKP w Chebziu. Obiekt ten został niedawno kompleksowo zrewitalizowany za ponad 8 mln zł. Zmienił także swoją pierwotną funkcję. Nie bez kozery budynek nazwano "Stacja Biblioteka", ponieważ niebawem swoje zbiory przeniesie tutaj Miejska Biblioteka Publiczna.
- Będziemy tu wypożyczać książki i spotykać się w ramach różnych ciekawych imprez kulturalnych – powiedziała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.
Dodała także, że podczas adaptacji budynku dworca na bibliotekę nie zrealizowano zaledwie jednego z pomysłów dyrektora MBP.
– Jednej rzeczy panu dyrektorowi odmówiłam. Pan dyrektor Krystian Gałuszka wymyślił, że ten dach będzie szklany, a na to nie mogłam się zgodzić – dodała prezydent Dziedzic. - Proszę obejrzeć wszystkie fotografie i zaglądać tu jak najczęściej. Zapraszamy, bo rudzianie są bardzo gościnni – zaznaczyła.
Wystawę zainaugurowaną 25 stycznia można oglądać do 22 lutego 2019 roku. Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki.