Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Nieznany dworzec" – wernisaż wystawy w „Stacji Biblioteka”

 • Dodano: 2019-01-26 00:30, aktualizacja: 2019-01-28 11:57

- Kulturalne serce Rudy Śląskiej bije dziś w Chebziu – zaznaczył Krzysztof Gołuch, fotograf, rudzianin, a zarazem kurator wystawy "Nieznany Dworzec", którą otwarto uroczyście w Galerii Fermata mieszczącej się w Stacji Biblioteka na dworcu PKP w Rudzie Śląskiej – Chebziu.

W piątek, 25 stycznia miał miejsce wernisaż wystawy przygotowanej przez dwoje rudzkich artystów: Joannę Helander oraz Arkadiusza Golę. Na czarno-białych fotografiach uwiecznili obrazy przemijającego miasta, podlegającego nieustannej metamorfozie. Wystawę połączono z promocją książki "Nieznany dworzec", której tytuł nawiązuje do wiersza Ryszarda Krynickiego. Publikacja zaprojektowana przez Zofię Oslislo-Piekarską zawiera zdjęcia wykonane przez Helander i Golę, a całość dopełniają wiersze Krynickiego.

- Pomysł organizacji wystawy zrodził się kilka lat temu. Spotkaliśmy się z Joanną Helander i Ryszardem Krynickim w Krakowie. Podczas kolacji zaproponowałem, żebyśmy zrobili coś dla Rudy Śląskiej – miasta, z którego wszyscy pochodzimy. To nic, że już tam nie mieszkamy, ale nasze serce jest w Rudzie Śląskiej. Miasto urodzenia człowiek postrzega inaczej. Tak zaszczepiony pomysł stopniowo ewoluował aż do teraz, kiedy możemy państwu zaprezentować wystawę – powiedział Arkadiusz Gola, jeden z twórców wystawy, inaugurując wernisaż.

- Kiedy rozmawialiśmy o planowanej wystawie, nie było jeszcze pomysłu na rewitalizację dworca, ale jestem uszczęśliwiona, że do tego doszło. Jeszcze nigdy nie wystawiałam swoich prac w takim pomieszczeniu, które jest połączeniem dworca, biblioteki i galerii – podkreśliła Joanna Helander.

Wystawę, która powstawała przez pół roku, zorganizowano w zabytkowym, XIX budynku dworca PKP w Chebziu. Obiekt ten został niedawno kompleksowo zrewitalizowany za ponad 8 mln zł. Zmienił także swoją pierwotną funkcję. Nie bez kozery budynek nazwano "Stacja Biblioteka", ponieważ niebawem swoje zbiory przeniesie tutaj Miejska Biblioteka Publiczna.

- Będziemy tu wypożyczać książki i spotykać się w ramach różnych ciekawych imprez kulturalnych – powiedziała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Dodała także, że podczas adaptacji budynku dworca na bibliotekę nie zrealizowano zaledwie jednego z pomysłów dyrektora MBP.

– Jednej rzeczy panu dyrektorowi odmówiłam. Pan dyrektor Krystian Gałuszka wymyślił, że ten dach będzie szklany, a na to nie mogłam się zgodzić – dodała  prezydent Dziedzic. - Proszę obejrzeć wszystkie fotografie i zaglądać tu jak najczęściej. Zapraszamy, bo rudzianie są bardzo gościnni – zaznaczyła.

Wystawę zainaugurowaną 25 stycznia można oglądać do 22 lutego 2019 roku. Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki.


Źródło: Redakcja

Komentarze (25)    dodaj »

 • tygrys

  Jeśli nie dostosowali budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych to trochę wstyd. Zwłaszcza, że była mowa nawet o szklanym dachu

 • łonemielone

  Prędzej mojemu psu wytłumacze niż coniektórym tutaj piszacym budyne jest dostosowany a perony i przejsćie nie bo właścicielem nie jest miasto. Czy wy macie mózgi czy czytanie ze zrozumieniem przerasta wasze zdolności intelektualne ( mogę sie założyć ze tak)

 • Truth

  A zdajesz sobie sprawę że w środku jest winda żeby niepełnosprawni mogli skorzystać ? Proszę powiedz mi czy tak ciężko zrozumieć że perony są własnością PKP a budynek miasta ?? Czemu miasto ma sponsorować PKP po podejrzewam że bladego pojęcia nie masz ile by kosztowało to o co prosisz oraz jak skomplikowane bybto było że strony czysto budowlanej ?? Chcesz wind i innych cudów dla niepełnosprawnych pisz do PKP. Jak przez jakieś 100lat istnienia dworca, nie było podjazdów ani innych rzeczy i ludzie dawali radę. Nagle wszyscy się zaczęli przejmować mniej niż promilem populacji

 • 19/R20

  Na tym polega człowieczeństwo, ze ludzie przejmują się także promilem populacji.

 • seka

  A Chebzie to w ogóle jest w Rudzie?

 • Anna

  Od jakiś 60 lat :)

 • fafik

  Na tym portalu można się było pośmiać z dowcipnych, często złośliwych wpisów, ale z reguły w jakichś granicach, ale teraz moderatorzy postanowili walczyć z "mowa nienawisci" i pod artykułami po jednym, dwóch wpisach (lub najczęściej nic) a jak sie juz nabiera 12, to same pochwalne. I jak tu nie nienawidzić walki z mowa nienawisci??? :)

 • mira

  A może po prostu ten temat nie jest kontrowersyjny i nie ma się z czego śmiać?

 • wielebny

  Zaprawdę powiadam wam, bracia i siostry, nie narzekajcie! Nie narzekajcie, gdyż to dopiero pierwsze z otwarć! Przeciąć wstęgę, gdy książki już się tam znajdą! Bibliogród trzeba będzie uroczyście otworzyć! Pomieszczenia poświęcić, by diabelskie wyziewy z toalet się nie wydostawały! Sąsiedni budynek wyremontować! Imprez wystarczy na dwa-trzy lata, dlatego powiadam wam: nie narzekajcie!

 • waso

  Super.W każdej dzielnicy powinno być coś z czego można być dumnym i gdzie coś się dzieje,gdzie można przyjemnie spędzić czas wolny.Ciekawe kiedy coś zrobią w Rudzie, od której miasto ma nazwę .Można powiedzieć ,że jest Park Kozioła,ale tam coś się dzieje tylko 5 razy w roku ,na co dzień tylko budka z piwem.A Ruda Południowa ?-blaszak ,który stoi pusty od kilku lat ,a miejsce w centrum można było wykorzystać na jakąś inwestycję dla mieszkańców,chociażby skwerek z ławeczkami i stolikami do szachów,ping-ponga itp.posadzić jakieś kwiaty.

 • Rudzianin

  No jak to juz momy we krwi, do czegos sie doczepic obowiązkowo trzeba... bo inaczy sie niy do.

 • metropolia

  Policz jeszcze ile halembian jest na akwadromie ,a ile orzegowian na lodowisku , na Burlochu .Jak nie masz co robić to jeszcze sie wysil i dowiedz , ile na Górnik chodzi Zabrzan .

 • Jan

  A o niepełnosprawnych emerytach pomyśleli ,zorganizować dojazd ,,,?

 • truda

  jak mają emeryturę to chyba mogą sobie sami " ,zorganizować dojazd,,,?"

 • Chebziok

  Przede wszystkim to ten kto zainwestowal w to nie pomyslal o osobach niepełnosprawnych i rodziców z wózkiem.. A chodzi tu mianowicie o podjazdy dla wózków. Zeby ktos pomogl ci z wozkiem trzeba to wczesniej zglosic do pkp UWAGA 48 GODZIN WCZEŚNIEJ. Taka odpowiedz uslyszalem przez telefon. Tak wiec pani prezydent kilkaset zlotych trzeba jeszcze wydac

 • tom

  Może jeszcze niania do dziecka żeby mamuśka mogła z kolezankami poklachać:)

 • the truth

  ZTM, Taxi , Uber ? co jeszcze frytki do tego ?

 • Stachu

  Nie pomyśleli też o jednookich operatorach wózków widłowych. Potwory, normalnie.

 • Agata

  Cudna wiadomość. Jestem rudziałką z urodzenia ale nie mieszkam tam już 12 lat. To prawda, że Rudę zawsze ma się w sercu. Często ją odwiedzam i wiem jak się zmienia. Na lepsze, chociaż jestem już w drugiej połowie życia i zawsze w sercu będę mieć mój einfart moj plac siyń ...

 • Anna

  Ja także. Miasto swojego urodzenia zawsze wspomina się z sentymentem.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również