Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Stacja Biblioteka". Zakończyła się rewitalizacja zabytkowego dworca w Chebziu

 • Dodano: 2018-12-14 15:15

Zakończyła się kompleksowa rewitalizacja zabytkowego dworca w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Obiekt służy już podróżnym. Dostępna jest ogrzewana hala dworcowa i parking na kilkadziesiąt aut, który będzie otwarty w przyszłym tygodniu. Miejsce to, obok dawnych funkcji, zyskało też nowe przeznaczenie. Będzie to główna siedziba miejskiej biblioteki. Trwają przygotowania do zorganizowania przetargu związanego z jej wyposażeniem. Na warty ponad 8 mln zł projekt „Stacja Biblioteka” miasto pozyskało 95% dofinansowania.

Zakończyliśmy prace budowlane i przystępujemy do II etapu, czyli wyposażenia biblioteki. Najważniejsze jest to, że uratowaliśmy zabytkowy obiekt – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent miasta Ruda Śląska. - Przejmując budynek dworca wiedzieliśmy, że nie wystarczy jego wyremontowanie, ale kluczowy będzie pomysł na takie wykorzystanie obiektu, aby to miejsce „żyło” – dodaje Grażyna Dziedzic.

Kompleksowa rewitalizacja dworca polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W tym celu w głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię, tam też znajduje się wejście na antresolę. Ponadto powstała sala animacyjna, która będzie przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji.

W budynku są też pomieszczenia dla pracowników biblioteki.

Została odrestaurowana zabytkowa klatka schodowa, nitowane słupy żeliwne i ornamenty na sufitach. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w nowoczesne instalacje. Tak jak za dawnych lat w budynku będzie działać kawiarenka – wylicza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. - To co było przez kilkadziesiąt lat zakryte ścianami – nawy oraz historyczna konstrukcja kratowa - zostało odsłonięte i teraz jest widoczne dzięki zamontowaniu przeszklonych przepierzeń – dodaje.

Obok funkcji biblioteki obiekt zachował funkcję pasażerską. Będzie głównym punktem centrum przesiadkowego w dzielnicy Chebzie.

Zainstalowaliśmy tam ogrzewanie podłogowe, będą ławki dla podróżnych, dzięki czemu będą oni mogli poczekać na odjazd pociągu w komfortowych warunkach. Za budynkiem wybudowano nowy parking na kilkadziesiąt miejsc, z którego już od przyszłego tygodnia można będzie korzystać – wyjaśnia Piotr Janik. W budynku powstały całkowicie nowe ogólnodostępne sanitariaty, dostosowane również do osób niepełnosprawnych.

Niewątpliwie jedną z atrakcji odnowionego gmachu dworca będzie „bibliogród”.

To przestrzeń, która utworzona zostanie na zewnątrz budynku. Znajdzie się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Czytelnicy korzystając z biblioteki będą również i tam mogli spędzić wolny czas z książką w ręku – informuje Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Otwarcie nowej biblioteki planowane jest na przełomie I i II kwartału przyszłego roku.

Biblioteka zostanie wyposażona w oryginalny sprzęt biblioteczny. Znajdzie się tu wypożyczalnia ogólna wraz z mediateką, wypożyczalnia historyczna, kawiarnia/czytelnia oraz galeria Fermata Godula – mówi Krystian Gałuszka.

Koszt rewitalizacji dworca to ponad 8 mln zł. Miasto pozyskało na jego odrestaurowanie 95% dotacji. Środki zostały przyznane w ramach konkursu z działania „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Rewitalizacja dworca w Chebziu jest możliwa dzięki wykupieniu obiektu przez miasto od PKP. Transakcja miała miejsce w ostatnich dniach 2016 r. i kosztowała rudzki samorząd blisko 1 mln zł. Zespół stacyjny w Chebziu został wybudowany pod koniec XIX wieku. Na planach z 1901 roku widnieje już ukształtowany zespół zabudowań, w skład którego wchodzą: budynek główny, poczta, administracja, warsztat i zabudowania peronu Chebzie- Wirek. W latach 1900 - 1902, a następnie 1902 - 1906 nastąpiła dalsza rozbudowa i przebudowa dworca. Najbardziej charakterystycznym elementem zabudowań stacyjnych w Chebziu jest budynek dworca kolejowego. Jego elewacja została wykonana w formie pseudomuru pruskiego, założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową.

"Stacja Biblioteka". Zakończyła się rewitalizacja zabytkowego dworca w Chebziu

Komentarze (33)    dodaj »

 • ELA KIN

  nie za bardzo lubię czytać No chyba że o Universe a tak to Wolę obejrzeć Ojca Mateusza Na Wspólnej jakieś dobre śląskie filmy z dawnych lat O takie coś Czytam gazetę

 • giekar

  A co się stanie jeśli z tego obiektu, zarówno bibliotecznego jak i kolejowego będzie musiał skorzystać nie chodzący inwalida. Jest tam coś dla nich ? Winda, schody ruchome, winda przyschodowa ?

 • the truth

  Giekar, nie bedą na miesjcu moge ci powiedzieć ze wewnątrz budynku jest winda, zaskocze Cie widać je na zdjęciach. Z peronem pewnie bedzie większy problem bo, uwaga włąścicielem jest PKP a nie miasto i niestety nie możesz ruszac czegokolwiek na nie swojej własności

 • Marcela

  Fajnie że zrobili śliczną bibliotekę :) mozemy bedziemy sie nia cieszyć jakos miesiąc góra dwa. Błagam nie oszukujmy sie, że ludzie od razu to zniszczą. Wszystko bedzie umazane w grafitti bez odpowiedniej ochrony. Taka inwestycja ma sens w katowicach, gliwicach czy zabrzu, ale niestety nie w rudzie

 • HGW

  Z Chebzia jeździłem w latach 50-tych do Rozmierki .

 • yahu pawul - fryna

  Pięknie to wyglada już dziś - ale, ale, ale - bez ochrony 24h to zostanie zniszczone i nie koniecznie przez zamieszującą tam patologię, która jest w Rudzie w każdej dzielnicy. Należałoby jeszcze załatwić aby tam się teraz zatrzymywały wszystkie pociągi, łącznie z 'pendolinami' :-)

 • Rewitalizacja nr 158

  Jeśli dworzec nie będzie miał dozoru całodobowego błyskawicznie zostanie zdewastowany. Jeżeli tym projekcie nie uwzględniono ochrony obiektu to ponownie nasze rudzkie miliony złotych zostaną zmarnowane.

 • SEBAzKafałzu

  Dalej będzie trzeba zwiewać przed bandą z niebieskimi szalikami?

 • wit

  Do pełni szczęścia brakuje żeby na tej stacji zatrzymywały się wszystkie pociągi pospieszne. Chyba miasto 150 tys. na to zasługuje.Działaby wtedy kasa biletowa i byłoby bezpieczniej.

 • aDO

  Ta inwestycja, powinna się stać początkiem przemiany tej dzielnicy. Sami mieszkańcy powinni o to zadbać, iść do przodu i działać aby żyć w pięknym miejscu.

 • Podpis

  W pomieszczeniach biurowychy teź bedzie tak elegancko?

 • Taki ja

  Ciekawe czy tam będzie jakaś ochrona najlepiej 24h bo toż to teraz mekka dla meneli. I ciekaw jeśli już kto za ochronę zapłaci. Biblioteka czy PKP?

 • Marta

  To nie sa żle wydane pieniądze tylko przykrywka prawodopodobnych malwersacji finansowych dyr. biblioteki, pana G. Prokuratora wkrotce rozpocznie dochodzenie w tej sprawie i w koncu się dowiemy jak podatników pieniądze i dotacje są wydawane a winni zostaną podciągnieci do odpowiedzialności. Po tylu latach czas najwyższy żeby zmienic dyrekcje

 • zaprawem

  Do Marty , która nie jest Martą >a ty czasem nie masz chrapki na to stanowisko . Żeby to prokuratura nie rozpoczęła przypadkiem dochodzenia ale w twojej sprawie , bo takie bezpodstawne publiczne oskarżanie kogoś o malwersacje jest również wykroczeniem prawnym ,Na miejscu dyr. biblioteki zgłosił bym ten wpis do prokuratury w celu ustalenia jego autora .Od ustalania winy są powołane do tego instytucje a nie ty .

 • Wtf

  Co Ty bierzesz Kobieto?

 • Ania

  A wy to wiecznie narzekacie. Dworzec super i dobrze, że miasto inwestuje w takie miejsca.

 • nie

  zmarnowane pieniądze, sama patologia tam jest...

 • Baba

  Sam jesteś widocznie z patologii. Nawet nie wiesz, że na Chebziu mieszkają porządni ludzie. Wielu z nich, również ja, w tych starych kamienicach ma piękne mieszkania wyszykowane w najwyższych standardach. Ja kupiłam tutaj również swoje ogromne mieszkanie za grosze, dosłownie i bardzo dobrze mi się u mieszka. Więc trzym ryj i nie obrazaj.

 • Masakra

  Patologia to ty

 • Hol

  Na tym polega rewitalizacji

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również