Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowe obostrzenia na święta. Wraca nauka zdalna, zamknięte zostaną kluby

 • Dodano: 2021-12-07 13:45, aktualizacja: 2021-12-08 20:30

Nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Wraca zdalna nauka, będą obowiązkowe szczepienia, zamknięte zostaną kluby i dyskoteki. Część z nich ma wejść w życie już 15 grudnia. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej resort zdrowia poinformował o 19 336 nowych zakażeniach i 504 zgonach. 

- Niestety, wydaje się, że nie widać wyraźnych sygnałów na spadek tych zakażeń. Liczba zleceń wykonywanych testów utrzymuje się stabilnie od trzech tygodni, na tym samym poziomie - powiedział minister Adam Niedzielski. - Konieczne jest podjęcie decyzji co do zaostrzenia restrykcji - dodał. 

Nowe obostrzenia

Na środowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia poinformował o nowych obostrzeniach w związku z epidemią COVID-19. Kraska przekazał, że od 15 grudnia w transporcie zbiorowym wprowadzony zostanie limit do 75 proc.

Również od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

- Od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - To będzie test, który będzie weryfikował, czy dana osoba także jest zakażona – dodał Kraska.

Obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych

Od 1 marca resort zdrowia chce wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

- Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe – powiedział na konferencji prasowej Niedzielski.

Wskazał, że "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy". 

Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia poinformowali także, że pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. 

- Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie skierowany na ścieżkę formalną - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia odniósł się także do kwestii projektu ustawy, na mocy której pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19.

- Cały czas pracujemy (nad projektem) razem z klubem parlamentarnym PiS - zapewnił minister. - Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie - zgodnie z tym nowym ujęciem - miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy - podkreślił szef MZ.

- Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy - w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom - dodał. - Ten projekt dyskutujemy w tej chwili z klubem PiS, rozmawiamy z kierownictwem, z innymi interesariuszami i mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się ten projekt, że zostanie skierowany na ścieżkę formalną - dodał Niedzielski.

Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich

Kraska poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i szkołach średnich obowiązywać będzie nauka w trybie zdalnym. 

Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach podstawowych i szkołach średnich; po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnej - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym - podkreślił.

Z kolei żłobki i przedszkola - jak przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia - po 20 grudnia pozostaną otwarte.

Obniżone limity do 30 proc. obłożenia lokali

Od 15 grudnia obniżone zostaną limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia.

- Sytuacja epidemiczna zmusza nas do tego, abyśmy dokonali pewnych zmian jeśli chodzi o zasady epidemiczne i pewne obostrzenia, które do tej pory obowiązują - oświadczył Kraska.

Wskazał, że od 15 grudnia obniżone zostają limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach.

- Zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę - zaznaczył.

Dodał, że także od 15 grudnia zostają obniżone limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych.

- Tak samo jak poprzednio zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę - mówił.

Kraska dodał, że dodatkowo od 15 grudnia w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.

- Od 15 grudnia zamknięte są dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. W dniu 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem oczywiście osób, które są zaszczepione. One do tego limitu nie będą włączane - poinformował Kraska. 

Nowe obostrzenia

 • limit 75 procent obłożenia w transporcie zbiorowym.
 • limit 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
 • obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na Covid-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.
 • obniżenie limitów do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych; zwiększenie tego limitu może być tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
 • zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia; 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Komentarze (7)    dodaj »

 • Karl

  Testy dla zaszczepionych współdomowników chorującego ?! Jaki sens tego, skoro codziennie nie będą przeprowadzane, tylko raz pewnie ? Chyba zaczynają się gubić w tym wszystkim chłopaki...

 • B.B.

  Panie Niedzielski historia wypluje cię na śmietnik za to co czynisz z ogłupiałym społeczeństwem .

 • Kamila Kidawa

  Oby Cię diabli do piekła porwali ( gdzie twoje miejsce) ministrze choroby i nagłej śmierci , najpóźniej do końca tego roku.

 • Marian

  Po co wprowadzać restrykcje, wystarczy porządnie egzekwować te obecne. Wprowadzenie kolejnych nic nie daje. Zaraze przynoszą dzieci ze żłobków, przedszkoli i szkół. Co z tego że wszyscy będą chodzić w maskach i sie z nikim nie spotykać jak dzieci zarażają swoich rodziców. Zamknąć całą edukacje i statystyki zaczną spadać.

 • Ika11

  Też tak uważam

 • Nl

  Chodz do szkoły i pilnuj maseczek. Zapraszam.

 • Dej mu zdrowia

  Marian wstowej już..

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.