Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowe ogniska epidemiczne odry na Śląsku

 • Dodano: 2019-01-09 09:30

Od listopada minionego roku wzrosła liczba zachorowań na odrę w województwie śląskim do 22, a u kolejnych 22 osób stwierdzono objawy choroby – podał śląski Sanepid.

Zachorowania na odrę i podejrzenia zachorowań miały miejsce na terenach, który nadzorują Powiatowe Stacje Sanitarno Epidemiologiczne w Bytomiu, Cieszynie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Kłobucku, Lublińcu, Sosnowcu i Tychach oraz w Żywcu.W Gliwicach i Lublińcu odra pojawiła się już jesienią, ubiegłego roku, natomiast w Bytomiu – w drugiej połowie grudnia.

Wśród osób z podejrzeniem odry są takie, które nie przypominają sobie kontaktu z chorymi i nie wyjeżdżały za granicę. To pokazuje, że choroba szerzy się już w kraju - powiedziała Renata Cieślik-Tarkota z katowickiego sanepidu.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Przenosi się drogą kropelkową. Przebycie zakażenia wirusem odry daje odporność na tę chorobę na całe życie. Na szczęście, wraz ze wzrostem zachorowań, rośnie liczba chętnych na szczepienia. Warto wiedzieć, że osoby chore na odrę i mające jej objawy są często hospitalizowane, nie przez wzgląd na ciężki przebieg choroby, ale w celu odizolowania chorych i niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się choroby.


Źródło: Barbara Szłapka

Komentarze (6)    dodaj »

 • ehs

  Co na to antyszczepionkowcy?

 • Sd

  A co mają mówić? To samo-szczepionki są niebezpieczne i przynoszą więcej skutków ubocznych niż ewentualnie powikłania wywołane chorobą. I niestety jest to prawda...

 • geronimo

  Niestety jesteś w błędzie. To dzięki szczepionkom pokonaliśmy wiele chorób, a teraz jakaś banda kretynów chce nas cofnąć o 200 lat wstecz z powodu jakichś bzdetnych poglądów wyssanych z palca.

 • Robi

  Dziś mamy epidemię autyzmu,również dzięki szczepieniom. Oczywiście można kpić,że aluminium i rtęć wstrzykiwane niemowlakom nie mają wpływu na ich zdrowie ale kto rozsądny to przynajmniej poczyta...

 • Jano

  Zacznij coś czytać i szukaj prawdy. Polak zna się na wszystkim

 • JANO

  22 osoby -epidemia !!!!.A 25 000 na grożniejszą szkarlatynę i nicżadnej paniki? - bo nie ma szczepionki - nie da się zarobić to i cisza

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również