Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowe stawki podatku od nieruchomości w 2020 r.

 • Dodano: 2019-12-17 08:45, aktualizacja: 2019-12-17 08:48

Rudzcy radni zdecydowali się na ustanowienie nowych stawek podatku od nieruchomości. W przyszłym roku będą one wyższe od dotychczasowych o stopę inflacji. Oznacza to wzrost poszczególnych stawek od kilku do kilkudziesięciu groszy od 1 m² gruntu lub budynku.

Zgodnie z przyjętą uchwałą stawka podatku od nieruchomości za 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w przyszłym roku wyniesie 0,73 zł. To dwa grosze więcej niż dotychczas. Również o 2 grosze wzrośnie stawka podatku za 1 m² powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W ten sposób od nowego roku rudzcy podatnicy zapłacą 0,93 zł. Natomiast stawka podatku za 1 m² od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wzrosła o 0,56 zł i wyniesie 23,13 zł.

  2019 2020
grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (od 1 m2) 0,91 zł 0,93 zł
grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi (od 1 ha) 4,44 zł 4,55 zł
grunty pozostałe (od 1m2) 0,47 zł 0,48 zł
budynki mieszkalne (od 1m2 powierzchni użytkowej) 0,71 zł 0,73 zł
budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (od 1m2 powierzchni użytkowej) 22,57 zł 23,13 zł
budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym (od 1m2 powierzchni użytkowej) 10,56 zł 10,82 zł
budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (od 1m2 powierzchni użytkowej) 4,66 zł 4,78 zł
budynki pozostałe (od 1m2 powierzchni użytkowej) 7,86 zł 8,05 zł

Jak podkreślają władze miasta dzięki podjęciu na ostatniej sesji Rady Miasta uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości, przyszłoroczne wpływy do budżetu miasta z tego tytułu powinny być większe o ok. 1,3 mln zł.

– To kropla w morzu potrzeb. Kwota ta nie pokryje nawet w większej części wydatków związanych z podniesieniem pensji minimalnej w miejskich jednostkach, do czego od 1 stycznia 2020 r. zgodnie z prawem jesteśmy zobligowani – mówi Ewa Guziel - skarbnik miasta.

Powodem szukania dodatkowych dochodów przez władze miasta są zmiany w prawie, które dotyczą systemu podatkowego oraz podniesienia pensji minimalnej, a także podwyżek w oświacie. Tylko na pokrycie ustawowego wzrostu pensji minimalnej od nowego roku miasto musi zabezpieczyć ponad 9 mln zł. Z kolei na wzrost wynagrodzeń nauczycieli w 2020 r. miasto będzie musiało przeznaczyć 19 mln zł więcej niż obecnie, przy wzroście subwencji na poziomie jedynie 7,5 mln zł.

Zobacz także

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

 • boluś

  Ale w Firemkach sponsorujących Dziedc i jej wafelków SIĘ PRZELEWA'

 • pawell

  wzruszyłem się normalnie przy tej minimalnej w urzędzie, może trzeba zmienić prace albo wyjechać

 • nina

  No to wyjeżdżaj. Nikt tu płakać po tobie nie będzie..

 • Michał

  A dla nauczycieli na podwyżki mieli od razu wtedy Pani Dziedzic pierwsza popierała strajk a jak teraz nie ma kasy to nich ciemny lud płaci!!!

 • Belfer

  Michał to było tylko gadanie, jak to Grażyna ma w zwyczaju. Za tym nie poszły konkrety. Poprostu trzeba się było ogrzać w tej wrzawie. Teraz nauczyciele mają zerowe zaufanie do tej pani. Podobnie było z komunikacja miejska ta darmowa!

 • Michał

  Jeśli to prawda przepraszam,,ale teraz widzicie ile jest wart głos naszej władzy z p. Mejerem na czele,

 • wróżka Stasia

  Widziałam to już dawno, nie głosowałam na tę panią w wyborach.

 • sPOKO

  A SKOWRONKI ZA PAŃSTWOWE POMPUJĄ I POROBIENI WOŻĄ SIĘ SAMOCHODAMI

 • A..

  Macie swój PiS...

 • tyle w temacie

  ZŁODZIEJE!!ZŁODZIEJE!!

 • Karminadel

  Wstyd, że tak wielu pracowników miejskich jednostek zarabia ledwie minimalną krajową. Czym ci pracownicy są wobec prezesów tych spółek zarabiających po 20 kilka tys. zł + 25% premii!? Współczesna forma niewolnictwa!!! Wstyd Pani Dziedzic!!!!

 • the truth

  A jaki obowiązków i odpowiedzialność ma przeciętny urzędnik ? Odpowiada za co ? Ile razy urzędnik odpowiedział za swoje błędy ?? Nie bronie prezesów broń boże ale takie pieprzenie ze ktoś zarabia minimalną. Dla mnie jest to jednoznaczne z tym ze do niczego innego sie nie nadaje a jego praca ma taką wartość. Pamiętaj jak nie pasuje praca, za mało zarabiasz to ZMIEŃ pracę to jest proste jak konstrukcja cepa.

 • Jorg

  Jeżeli w jednostkach miejskich masz na myśli prezesów i urzędników to widzę że wiedzę masz szeroką. Jak masz dobrą pracę to się ciesz ale są zawody które muszą być i niestety takie zarobki niskie mają np. przedszkolanka jak masz małe dziecko to zwolnij się z pracy i wychowuj je sam jak np. będziesz w szpitalu to zrezygnuj z pielęgniarki i sam się radź i można tak wymieniać. Więc nie obrażaj tych ludzi by zmienili pracę.

 • Sprawiedliwy

  Pisz sobie co chcesz, mam to gdzieś. Prawda jest taka, że nauczyciele, górnicy, hutnicy, policjanci, lekarze i pielęgniarki itd. podwyżki wywalczyli. Teraz czas na urzędników państwowych i pracowników samorządowych. Biorąc pod uwagę wymagania jakie im się stawia i kilkuetapowy konkurs, żeby dostać pracę w urzędzie - zarobki powinny się zaczynać od 3000,- zł netto, a nie od najniższej krajowej. Tym bardziej, że prezesi spółek nie mają takich problemów. Jak w jednej spółce coś zepsują i wyssają wszelkie źródełka dochodowe, to w drugiej spółce dostają jeszcze większe pieniądze. W Polsce zawsze rządziły znajomości, a nie umiejętności - smutne to... Ktoś dostanie stołek to dziękuje wszystkim, którzy pomogli mu ten stołek dostać. Niestety dziękuje za publiczne pieniądze, a nie swoje.

 • daniel

  kolego the truthpamiętaj o jednym że może przyjść czas iz nikomu nie będzie odpowadac praca w piekarni bo małe zarobki i wtedy będziesz sam musiał sobie upiec chlebek , tylko gorzej jak rolnik tez będzie miał to w ..... i nie posadzi zboża tylko wyjedzie tyłki podcierać zachodnim emerytom

 • Karminadel

  Prawda taka, że jak coś sie sypnie to prezes nie poleci, a pracownik. Więc nie [...] o odpowiedzialności! Co to za wielka odpowiedzialność, że jest się posłusznym i wykonuje sie każdą zachciankę Grażyny? Ci prezesi co mieli odrębne zdanie, zostali zwolnieni. A czemu ludzie pracy nie zmieniają, to juz odrębne historie. Czasem jest obawa przed nieznanym, zobowiązania finansowe czy problemy rodzinne bądź zdrowotne. A czasem jest taki mobbing, że się człowiek czuje zerem. Pan rządzi!

 • Mamamuminka

  Dokładnie. Mobbing w instytucjach samorządowych w Rudzie Śląskiej kwitnie. Szczególnie w jednej

 • The Truth

  Straszne, po prostu straszne. Mało zarabiasz zmień pracę. Jak pracujesz za minimalną to widocznie tyle jest warta twoja prac.

 • Lis

  Nie każdy może być tak doskonały jak Ty. Więcej wyrozumiałości oraz empatii tego życzę Tobie The Truth ma święta. Obyś nigdy nie musiał być w sytuacji tych "nic nie wartych"

 • The Truth

  Lisku powiem ci tak sam pracowałem za minimalną, bez premii, bez multisportu i innych cudów, na samym początku mojej " kariery" i do pewnego momentu było spoko, ale niestety zmiany w życiu powodują większe potrzeby. Gdy kasa nie pasowała zmieniłem pracodawcę tak żeby się kasa zgadzała - bo po to się pracuje. A jako głowa rodziny muszę mieć na świeczniku potrzeby mojej rodziny. Wiec jak ktoś pisze ze biedny urzędnik mało zarabia to niech zmieni pracę - trzymie kciuki zeby sie udało. Pamiętaj każdy jest kowalem swojego losu, dlatego nie rusza mnie gadanie o tym ze ktoś mało zarabia.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.