Nowe technologie, czy coraz bardziej zaawansowany sprzęt elektroniczny, niejednego z nas przyprawia o zawrót głowy. Wielu ludzi spędza swój wolny czas przed telewizorem, urządzeniem, które z każdym rokiem wydają się być coraz bardziej skomplikowane. Wciąż słyszy się terminologię, która jest obca dla większości ludzi. Dlatego też wraz z przedstawicielem firm Elsat i Sileman, postanowiliśmy wyjaśnić Państwu czym jest Moduł CAM.
1. Czym jest Moduł CAM?
Moduł CI (z języka angielskiego Common Interface) – urządzenie umożliwiające odbiór programów płatnych, kodowanych w określonym systemie, który jest jednym z elementów systemu dostępu warunkowego.
2. Jak wygląda?
Moduł CAM, czasem zwany również modułem CI lub modułem dostępu warunkowego jest "kopertą dla karty dostępowej". Umieszczona w nim karta jest całkowicie w nim ukryta, co chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jedynym złączem modułu CAM jest złącze PCIMCIA.
3. Jak działa?
Na świecie stosuje się kilkanaście różnych systemów kodowań sygnału telewizji cyfrowej. Niezwykle trudnym byłoby wyprodukowanie odbiorników z każdym systemem kodowania. Problem ten rozwiązano wprowadzając moduł CAM. Urządzenie to jest "pośrednikiem" pomiędzy systemem dostawcy usługi telewizyjnej a odbiornikiem telewizyjnym. Najprościej opisując: moduł CAM tłumaczy sygnał od operatora na sygnał zrozumiały dla telewizora.
4. Zalety modułu CAM:
- brak wielokrotnej obróbki sygnału telewizyjnego (ponieważ robi to tylko telewizor), a tym samym lepsza jakość obrazu
- zmniejszenie wydatków na energię elektryczną ponieważ nie ma kolejnego urządzenia w postaci dekodera
- minimalna ilość przewodów za odbiornikiem (do pełnego działania wystarczy zasilanie telewizora i kabel z sygnałem telewizyjnym)
- pilotem obsługującym telewizję jest pilot z telewizora (nie otrzymujemy więc kolejnego pilota)
6. Czym się różni moduł CAM od dekodera?
Podstawowa różnica polega na tym że dekoder jest urządzeniem które może pracować samodzielnie, to znaczy, że na jego wyjściach występuje obraz który możemy oglądać dowolnym odbiornikiem telewizyjnym, natomiast moduł CAM możemy zastosować tylko wtedy kiedy pozwala nam na to konstrukcja naszego odbiornika. Należy zaznaczyć fundamentalną rzecz: moduł CAM nie jest dekoderem, to telewizor jest dekoderem (posiada wbudowany dekoder), moduł CAM pozwala nam tylko oglądać płatne kanały.
7. Jakie warunki trzeba spełnić aby moduł działał poprawnie?
Jedynym warunkiem jest jego poprawne umieszczenie w telewizorze. Po zainicjalizowaniu modułu przez telewizor (proces ten jest niewidoczny dla użytkownika ) ten przystępuje do pracy nie wymagając już żadnych czynności ze strony użytkownika.
8. Wymagania techniczne
Moduł CAM zastosować może każdy kto posiada odbiornik telewizyjny z gniazdem na ten moduł.
9. Jak prawidłowo zainstalować moduł CAM
Producent odbiornika telewizyjnego z całą pewnością uniemożliwił niepoprawne włożenie modułu CAM do odbiornika. Pamiętać należy że moduł ten trzeba nieco mocniej dopchnąć po włożeniu go do gniazda. Po umieszczeniu modułu CAM w odbiorniku należy do jego wnętrza wsunąć kartę dostępową w taki sposób by chip karty znajdował się od grubszej strony modułu (zazwyczaj oznaczonej kolorową nalepką z logiem producenta) i w kierunku złącza (w głąb modułu).
Autor: Paweł Bednarczyk Sileman Sp. z. o. o.