Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowoczesne pracownie do nauki zawodu

 • Dodano: 2018-03-08 10:30

Rudzcy uczniowie mogą już korzystać z nowoczesnej pracowni badań elektroakustycznych i nagłośnieniowych oraz ze studia nagrań.

Sale powstały w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Piotra Latoski, gdzie uczniowie kształcą się w zawodzie technik realizacji nagrań i nagłośnień. Zmodernizowane i wyposażone zostały też 3 pracownie do praktycznej nauki zawodu w branży elektrycznej, gastronomicznej i fryzjerskiej w CKPiDZ. Na projekty inwestycyjne i szkoleniowe w rudzkich szkołach zawodowych władze Rudy Śląskiej pozyskały ponad 3 mln zł. Kolejny milion dołożony został z budżetu miasta.

Stawiamy przede wszystkim na dzieci i młodzież. Cieszę się, że powstają nowe kierunki kształcenia, a my możemy zaopatrzyć uczniów w potrzebny sprzęt i zaplecze. Staramy się, by rudzkie technika i szkoły branżowe były dobrze wyposażone. To przyciąga do nich młodzież, która chce uczyć się w dobrych warunkach  – powiedziała prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Pozyskane dofinansowanie dotyczy czterech projektów. Dwa z nich - „Absolwent z atrakcyjnym zawodem” oraz „Program aktywizacji zawodowej dla realizatora nagrań i nagłośnień” – to tzw. projekty miękkie, czyli dotyczące szkoleń. Ich koszt wyniesie ok. 1,5 mln zł. Z kolei realizacja dwóch projektów inwestycyjnych powinna zamknąć się w kwocie ok. 2,8 mln zł.

Projekt adaptacji i wyposażenia pracowni badań elektroakustycznych i nagłośnieniowych wraz ze studiem nagrań z reżyserią dźwięku kosztował 444 tys. zł, z czego 270 tys. zł pochodzić będzie z dofinansowania. Jego wykonanie stworzyło warunki do nauki zawodu technik realizacji nagrań i nagłośnień dla 25 uczniów.

Z kolei na program aktywizacji zawodowej dla realizatora nagrań i nagłośnień w ZSP nr 4 miasto otrzymało ponad 320 tys. zł. W ramach tego projektu realizowane jest doradztwo edukacyjno – zawodowe, staże zawodowe oraz kursy certyfikowane dla wychowanków. Nauczyciele placówki uzyskają możliwość podniesienia swoich kompetencji poprzez udział w studiach podyplomowych, kursach czy szkoleniach. – Uczniowie mają przede wszystkim zapewnioną naukę zawodu w budynku szkoły, a dodatkowo pracownie mogą w przyszłości posłużyć jako stanowisko egzaminacyjne w zawodzie technik realizacji nagrań i nagłośnień, którego w województwie brakuje – podkreśla Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej. Wkład własny na realizację projektu wyniósł niecałe 19 tys. zł.

Inwestycje zostały w części przeprowadzone również w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej. Zmodernizowane i wyposażone zostały tam 3 pracownie do praktycznej nauki zawodów w branży elektrycznej, gastronomicznej i fryzjerskiej. W trakcie realizacji pozostają pracownie programowania obrabiarek sterowanych numerycznie oraz pracownia handlowa. Całkowita wartość tych inwestycji wyniesie blisko 2,3 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł pochodzi ze środków zewnętrznych.

Nowe inwestycje również otworzą możliwości odbycia staży i praktyk zawodowych oraz kursów certyfikowanych dla uczniów CKPiDZ.

Na realizację tych potrzeb pozyskaliśmy kolejne 1,2 mln zł, a wkład miasta wyniesie ok. 62 tys. zł – informuje Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty UM. Z projektu skorzysta ok. 150 uczniów kształcących się m.in. w takich zawodach, jak technik żywienia i usług gastronomicznych, sprzedawca, ślusarz, operator obrabiarek skrawających czy technik pojazdów samochodowych. – Pracownie specjalistyczne zapewniają adekwatne i praktyczne wykształcenie zawodowe zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy w branżach, na które istnieje od kilku lat duże zainteresowanie zarówno wśród młodzieży jak i pracodawców – podkreśla naczelnik Piecko.

Z projektu skorzysta również 26 nauczycieli nauki zawodu, którzy zyskają możliwość podniesienia kompetencji.

Projekty dofinansowane są z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Oś Priorytetowa XII Infrastruktura edukacyjna Poddziałanie 12.2.1 infrastruktura kształcenia zawodowego – ZIT oraz Oś Priorytetowa XI: Wzmocnienie potencjału edukacyjnego dla działania: 11.2. Dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy – kształcenie zawodowe uczniów dla poddziałania: 11.2.1. Wsparcie szkolnictwa zawodowego – ZIT.

W Rudzie Śląskiej funkcjonuje 15 szkół zawodowych. Jest to 6 techników, w których uczy się 1527 uczniów, 7 branżowych szkół I stopnia liczących 176 uczniów, 18 oddziałów zasadniczych szkół zawodowych liczących 353 uczniów, 1 szkoła przysposabiająca do pracy z 25 uczniami oraz szkoła muzyczna II stopnia z 82 uczniami. Spośród kierunków zawodowych wybieranych przez uczniów największą popularnością cieszy się technik informatyk, logistyk oraz klasy wielozawodowe.

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Stary

  Tak wlasnie jest w szkole na Klodnicy . Brak klawiszy w klawiaturze ale nauczycielowi to nie przeszkadza w postawieniu jedynki .

 • Młoda

  Bzdury ...moja córka chodzi na Kłodnicę do szkoły i ja nie mam powodów do narzekań.Jak się nie robi tak jak nauczyciel pokazał tylko po swojemu to jedynki łapie.

 • Kolo

  Szkoda że w innej szkole informatycy nie mają porządnych komputerów do nauki zawodu tylko stare badziewie, które co rusz odmawia posłuszeństwa. Ale żeby było śmieszniej nauczyciela zawodu to nie interesuje że komp nie działa i uczeń otrzymuje 1 kiedy nie z jego winy komputer zawodzi.

 • mama

  Szkoda, że przy SP 8 dzieci "topią się" w błocie - w mieście które stawia na nowoczesną oświatę nie są zaspokojone podstawowe potrzeby. Szkoły trzeba odmalować , zakupić nowe ławki i krzesła, wyposażyć w sprzęt sportowy, zadbać o nawierzchnię w koło budynku . Przede wszystkim!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.