Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowy Bytom: Proboszcz prosi o modlitwę i ochronę kościoła

 • Dodano: 2020-10-27 14:15

Proboszcz kościoła pw. św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu - ks. Jan Janiczek poprosił parafian za pośrednictwem mediów społecznościowych o modlitwę i przybycie na Plac Jana Pawła II "z różańcem w ręku w celu ochronienia kościoła". Apel ten związany jest z planowanym na dzisiaj protestem przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który odbędzie się w Rudzie Śląskiej. 

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Przypomnijmy, że w czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała dotychczas na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Orzeczenie TK sprawia, że aborcja będzie legalna tylko w przypadkach, gdy zagrożone jest życie czy zdrowie kobiety oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu lub kazirodztwa.

Strajk Kobiet w Rudzie Śląskiej

Orzeczenie TK wywołało fale strajków w całej Polsce. Już dzisiaj na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu zastrajkują też rudzianki.

- Protest kobiet przeciwko rządowi. Musimy walczyć o to, co próbują nam odebrać. Zachęcam do wzięcia transparentów. Zachęcam rudzkie rodziny do wyjścia i pokazania swojego sprzeciwu wobec barbarzyństwu! Proszę osoby biorące udział w proteście, aby miały zasłonięte usta i nos oraz o zastosowanie się do wytycznych obowiązujących w strefie czerwonej - czytamy na stronie wydarzenia.

Proboszcz apeluje o ochronę kościoła

Dzisiaj na facebook'owym profilu parafii pw. św. Pawła Apostoła pojawił się apel ks. Jana Janiczka. Proboszcz kościoła w Nowym Bytomiu poprosił parafian o modlitwę i przybycie "z różańcem w ręku w celu ochronienia kościoła".

- W związku z tym, że wielu parafian informuje nas o planowanej na dziś, tj. wtorek 27.10.2020 r. demonstracji na palcu Jana Pawła II, oraz o możliwej dewastacji naszego kościoła i terenu wokół niego - prosimy o modlitwę i w miarę możliwości o przybycie z różańcem w ręku w celu ochronienia naszej świątyni na godzinę 17.00. JESZCZE Z KWARANTANNY - ZATROSKANY PROBOSZCZ - czytamy na stronie parafii św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu.

Strajk Kobiet w Rudzie Śląskiej rozpocznie się o godzinie 18:15 na Placu Jana Pawła II.

Zobacz także

Komentarze (77)    dodaj komentarz »

 • Hardkorowiec

  Kościół jest wielki! Osiągnęliśmy to co najważniejsze - ochrone życia które zesłał Bóg. To nie są kobiety. To są zwykli mordercy. To tak samo jakbym ja zastrzelił kogoś na ulicy i przed sądem darł sie że to był mój wybór.Nadchodzi kres bezkarnego ludobójstwa.

 • Maria

  niech farosz prosi dziwisza by sie przyznał, by nie kłamał ludzi, za kilka lat nie bedą juz mieli w kosciołach naiwnych ludzi, sami sobie beda robili kazania bo koscioły beda puste, czas monarchi w polsce sie kończy

 • Rudzianka

  Sam uprawia politykę z ambony, a teraz wielce szuka pomocy. Skandaliczne zachowanie księdza z tej parafii, dziwne, że ktoś jeszcze słucha tych kazań o polityce. Wstyd!

 • Koleżanka ze szkoły.

  Janek módl sie o łaskę do Boga. Wróć do swoich ideałów z młodości. Zagubiłeś sie.

  • Koleżanka ze szkoły.
   2020-11-12 21:51
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Danuta

  monarchia koscioła w polsce sie kończy, ale wiara pozostanie, trzeba było wiele dekad by naród sie dowiedział co przez te lata wyrabiali i kto krył tych wszystkich którzy kryli tych co krzywdzili dzieci, wstyd mi że należałam do tej wiary

 • Ksiadz Jan

  Kobiety - Maryja jest z was dumna.

 • Ksiadz Jan

  Kobiety - Maryja jest z was dumna.

 • Adolf

  Teraz kobiety mają za dużo wolnego czasu na głupoty. Nie macie w domu nic do posprzątania czy ugotowania ?

 • Alojz

  Po lekturze komentarzy wniosek jest jeden: największymi obrońcami proboszcza i budynku kościoła są kibole i faszyści.Gratuluję.

 • wierzący

  a kiedys były taakie fajne czasy : pis rządził i kosciól a teraz .. ojj brakuje mi tamtych lat

 • Truda

  Odkąd na kościelnych ambonach zagościła polityka, kościół przestał być miejscem skupienia i modlitwy. Kościół ma ogromny udział w polaryzacji społeczeństwa a teraz jak trzeba brać odpowiedzialność za swoje czyny to płacz i zgrzytanie zębów. Mam nadzieję, że jest to początek końca kościoła w Polsce w obecnym kształcie. A pan panie farorzu takim nawoływaniem napuszcza na siebie ludzi.Wstyd.

 • Bogna

  Kochane feministki nadchodzi czas kiedy przestaniecie być prawdziwymi kobietami jednocześnie przeznaczonymi na żer nienawiści zatracenia społecznego , moralnego czy o to właśnie chodzi w nowoczesnym świecie , nie sądzę że takie jest przeznaczenie na tym Bożym Świecie.

 • Zorok

  Polska dla Polaków, księżyc dla księży

 • marekss

  Aleś ty gupi i pusty jak pustak

 • MM

  Księże Proboszczu, a gdzie nadstawianie drugiego policzka? Zamiast tego napuszczanie na protestujących bojówki z różańcami??

 • Marian

  z kobietami nie wygrają, mamy nową ere ,Mariankoniec pisu i koscioła w polsce, brawoo popieram, górnicy sa z wami kobiety

 • kwiatowe

  Kosciol sam sie opowiedzial po jednej ze stron, a teraz wielka trwoga. Swoja droga ja nie rozumiem jak autorytetem dla kogos moze byc facet w zlotej kiecce, ktory nie ma zielonego pojecia o zalozeniu rodziny i zwyklym zyciu.

 • nolan

  Biskupi zabiegali o zaostrzenie prawa aborcyjnego od lat. Teraz dostali to co chcieli, ale władzy chyba ten sojusz z ołtarzem się nie opłacił. A i Kościół dużo na tym straci. Trzeba było nie ruszać tematu.

 • egon

  jak by na to nie patrzeć, to już nie jest kościół powszedni, otwarty dla wszystkich. teraz to już tylko twierdza nazioli i fanatyków, ale wielebni ciężko na taki stan rzeczy pracowali. idzie fala młodośći i nic już jej nie zatrzyma.

 • Karl

  Jak jeszcze te idiotki będą szły drzeć ryje, to jo się przed farom stawiom w obronie świątyni przed tą chołotą... I litości nie będzie.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.