Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowy wymiar integracji społecznej. MOPS pozyskał 60 tys. zł na aktywizację mieszkańców

  • Dodano: 2019-07-26 06:30, aktualizacja: 2019-07-26 06:50

Nauka metod spędzania wolnego czasu z dzieckiem bez telefonu czy komputera, kształtowanie więzi rodzinnych, pomoc w powrocie na rynek pracy czy też warsztaty aktywizujące seniorów - to tylko niektóre założenia projektu, który będzie prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Na jego realizację rudzki MOPS pozyskał właśnie 60 tys. zł.  Planowane działania dotyczyć będą zrewitalizowanego niedawno obszaru hałdy w dzielnicy Wirek oraz okolicznych mieszkańców.

Rozpoczęcie realizacji projektu planowane jest w sierpniu i potrwa do grudnia 2019 roku

MOPS otrzyma  dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki pozyskanym pieniądzom prowadzony będzie projekt „Nowy wymiar Klubu Integracji Społecznej”.

Konkurs jest elementem programu „Od wykluczenia do aktywizacji. Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo”, w ramach którego miasta przystępują do realizacji innowacyjnych, nietypowych projektów łączących w sobie różne elementy z zakresu pomocy społecznej, rynku pracy, czy animacji środowiskowo–kulturalnej – tłumaczy Krystian Morys, dyrektor rudzkiego MOPS.  - Innowacyjność przedsięwzięcia polega na nadaniu nowej roli pomocy społecznej, która sięga po elementy sportu, kultury, czy też kreatywnego spędzania czasu wolnego jako metody pracy z dzieckiem i rodziną. Dostrzegamy, że do wykluczenia społecznego może dochodzić także poprzez ograniczony dostęp do dóbr takich jak kultura, sport, czy wypoczynek. Dóbr które przestały być luksusowe, ale należy umieć i chcieć z nich korzystać – dodaje.

W projekcie wezmą udział matki objęte wsparciem pomocy społecznej, dzieci, seniorzy i osoby bezrobotne.  

Do prowadzonych przez specjalistów  warsztatów dotyczących profilaktyki uzależnień, kwestii przemocy w rodzinie, czy pielęgnacji dziecka dołożyliśmy moduł nauki spędzania czasu z dzieckiem. Będziemy organizować zajęcia w różnych miejscach,  w tym na Górze Antonia, gdzie odbywać będzie się m.in. wspólne grillowanie, gry sportowe. Poza tym będą wyjścia do kina czy zoo. Naszym celem jest pokazanie, w jaki sposób można spędzać czas z dzieckiem w oderwaniu od telefonu czy tabletu. Chcemy popracować nad kształtowaniem więzi rodzica i dziecka – wyjaśnia Rafał Szpak z rudzkiego MOPS

Dla dzieci udział w projekcie oznacza  zajęcia w terenie: gry terenowe, podwórkowe, wyjścia do muzeum, kina. Założeniem projektu jest to, żeby młodzi nauczyli się korzystać z miejskich stref rekreacji, takich jak np. Góra Antonia.

Z pewnością wpłynie to pozytywnie na postrzeganie samego miejsca i mam nadzieję, ograniczy jego niszczenie – mówi Rafał Szpak. 

Dla seniorów MOPS przygotował warsztaty z „kijkami”.

Chcemy aby seniorzy zaczęli odwiedzać Górę Antonia, zachęcić mają ich do tego warsztaty z nordic wallking. Zaplanowanych jest 10 takich zajęć – mówi Anna Szymańska, kierownik Klubu Integracji Społecznej. 

Projekt zakłada też współpracę z osobami bezrobotnymi, dla których  będą odbywały się warsztaty w Klubie Integracji Społecznej, mające na celu  określenie ścieżki reintegracji zawodowej we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy.

Program łączy w sobie pracę z osobą dorosłą nad powrotem na rynek pracy, uczy i matkę i dziecko, jak spędzać kreatywnie czas, a także organizuje czas dzieciom i seniorom – podkreśla Krystian Morys, dyrektor MOPS.

Do realizacji projektu włączą się m.in Urząd Miasta, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Powiatowy Urząd Pracy, Ośrodek Terapii Uzależnień oraz Fundacja „Aktywni My”.

Przypomnijmy, że to właśnie niedawno zrewitalizowana hałda pod nazwą „Góra Antonia” i zamontowane tam urządzenia służące rekreacji spotkały się z aktem wandalizmu.

Naszą – dorosłych – rolą jest to, by przekazywać najmłodszym dobre wzorce oraz uczyć dzieci i młodzież szanować dobro wspólne – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.  – Myślę, że działania MOPS przyczynią się do  wzrostu świadomości okolicznych mieszkańców. Musimy reagować na akty wandalizmu i nie pozostawać na nie obojętni. Te inwestycje są realizowane za  pieniądze mieszkańców i dla mieszkańców – dodaje prezydent miasta.

Klub Integracji Społecznej jest działem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Prowadzi działania o charakterze aktywizacji społeczno-zawodowej, zajmuje się organizacją prac społeczno-użytecznych, wsparciem i pomocą osobom bezdomnym. W ramach Klubu prowadzone są także działania dotyczące profilaktyki uzależnień, udzielane jest poradnictwo i wsparcie.  

Komentarze (6)    dodaj »

  • Ginter

    Czyli wyrzucili 60 tys w błoto. Patole robić nie będą.

  • studentka

    Pomoc w powrocie do pracy? Ja mam pomysł! Zabrać zasiłki tym, którzy mogą pracować, dostali taką możliwość, a nie chcą się jej podjąć. Ofert pracy jest tyle, że aż głowa boli. Wtedy wartość pieniądza zostanie z pewnością bardziej doceniania.

  • Rudzianka

    Ciekawe ile osob po tych warsztatach uda sie zreintegrowac. Ospby od lat bezrobotne ktore sa na garnuszku panstwa nie beda zaintetesowani. Przyzwyczajeni do pobierania wszystkich + po coaja pracowac

  • truda

    A efekty będą takie jak w Bytomiu?

  • Tobi

    Bedzie po flaszce dla każdego beneficjenta

  • wodolej

    Wody niema co lac,bo deszczu brak,pewno czekac na wiatr.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również