RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Obchodzimy 120. rocznicę urodzin legendarnego rudzkiego dyrygenta Augustyna Kozioła

  • Dodano: 2022-08-04 10:45, aktualizacja: 2022-08-05 11:00

4 sierpnia 1902 r. w Rudzie urodził się Augustyn Kozioł - legendarny dyrygent górniczej orkiestry kopalni Walenty-Wawel. Największe osiągnięcia orkiestra pod batutą Augustyna Kozioła odnosiła po II wojnie światowej.

Augustyn Kozioł - legendarny dyrygent z Rudy Śląskiej

Augustyn Kozioł z zawodu był elektrykiem. Pracując w zawodzie, równocześnie kształcił się w Konserwatorium Muzycznym w Zabrzu. W latach 1920-26 odbył kurs kapelmistrza u Cieplika, również w Zabrzu. 

Zawodowo pracował jako elektryk w kopalni „Brandenburg”, w której od 1926 roku prowadził orkiestrę dętą założoną w 1922 r. W Latach 1927-1939 dodatkowo dyrygował chórami „Dzwon” i „Lutnia”. Dyrygowana przez niego orkiestra zdobyła uznanie już w latach trzydziestych, kiedy górnicy zadeklarowali na jej utrzymanie stałą miesięczną składkę z zarobku. Po drugiej wojnie światowej tradycję kontynuowano, potrącając każdemu pracownikowi 0,5 procent z zarobku. 

Orkiestra pod batutą Augustyna Kozioła odnosiła sukcesy

Największe osiągnięcia orkiestra pod batutą Augustyna Kozioła odniosła po II wojnie światowej. Już w 1948 roku zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Górniczych, przez co uzyskała miano Reprezentacyjnej Orkiestry Ministerstwa Górnictwa. Orkiestra zebrała wiele nagród regionalnych
i ogólnopolskich. 

Augustyn Kozioł był także kompozytorem. Za długoletnią pracę i duże zasługi dla krzewienia muzyki był wielokrotnie odznaczany. Augustyn Kozioł zmarł 2 października 1984 roku, a od 2001 roku w parku jego imienia odbywa się Festiwal Orkiestr Dętych pamięci Augustyna Kozioła.

Autor: redakcja
Źródło: Wirtualna Ruda Śląska / UM ruda Śląska

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.