Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Rudzie Śląskiej za nami!

  • Dodano: 2021-09-13 09:15

XX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych za nami! W parku im. A. Kozioła w Rudzie rozbrzmiewała wczoraj muzyka orkiestr; "Halemba", "Pokój" i Bielszowice". Nie zabrakło też występów młodych artystów z "Atelier Sztuki" i Amatorskiego Teatru "Pierro".  

- W parku im. A. Kozioła w Rudzie trwa Festiwal Orkiestr Dętych. Przy okazji święta orkiestr dętych chciałabym zaznaczyć, że rudzkie orkiestry mogą pochwalić się nie tylko długą historią, ale również wieloma sukcesami. Grały dla publiczności wielu polskich miast, jak również za granicą. Zespoły są laureatami różnych konkursów, a ich repertuar został uwieczniony na płytach. Obecnie orkiestry działają na zasadzie stowarzyszeń, jednak tak jak przez dziesiątki lat nadal łączą pokolenia i ludzi o tej samej, muzycznej pasji - napisała prezydent Grażyna Dziedzic. 

XX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych

Tegoroczne święto orkiestr rozpoczęło się o godz. 14:00. Na początku uczestnicy festiwalu mogli podziwiać występ artystów z "Atelier Sztuki" oraz Amatorskiego Teatru "Pierro", działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym im. G. Morcinka, pod kierunkiem Anny Morajko-Fornal i Grzegorza Dudziaka. Z kolei o godz. 15:00 nastąpiło uroczyste otwarcie festiwalu.

Jako pierwsza wystąpiła Orkiestra Dęta "Halemba" pod dyrekcją Piotra Szczygioła. Zespół ten powstał 1960 roku z inicjatywy Ryszarda Banika, Kazimierza Ćwieląga, Gerarda Rzepki i Jerzego Kościelnego. Jego pierwszym dyrygentem był Herbert Hahn, ówczesny koncertmistrz Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Funkcję kapelmistrza pełnił on przez 23 lata. W 1983 roku batutę przejął Jan Niesterok, a w 1986 roku Teodor Zając. Od 1991, przez 20 lat, orkiestrą dyrygował Norbert Gemander, a od 2012 roku funkcję kapelmistrza pełni Piotr Szczygioł.

Później dla publiczności zagrała Orkiestra Dęta "Pokój" pod batutą Jacka Kampy. Orkiestra ta powstała w 1922 roku, ale kiedy w 1968 roku połączono sąsiadujące ze sobą kopalnie "Wanda – Lech" i "Pokój", połączono również orkiestry obu zakładów. Z kolei w 1996 roku powstał jeden zespół złożony z orkiestr kopalni "Pokój" i "Walenty-Wawel", a grało w nim ówcześnie blisko 120 muzyków. To właśnie orkiestrą kopalni "Walenty-Wawel" dyrygował Augustyn Kozioł, którego imieniem został nazwany niedzielny festiwal. Po koncercie orkiestry "Pokój" będzie można podziwiać występ formacji mażoretek "Efekt".

Trzecią z orkiestr, która zaprezentowała się podczas festiwalu, była Orkiestra Dęta "Bielszowice" pod dyrekcją Zygmunta Kliksa. Warto przypomnieć, że w 2019 roku orkiestra ta obchodziła wyjątkowy jubileusz, czyli stulecie swojego istnienia. Wspomniana orkiestra na początku swojej działalności liczyła 15 muzyków, a jej kapelmistrzem był Pantaleon Bronny, zaś w 1936 roku batutę przejął jego syn – Fryderyk, następnie 27 lat później syn Fryderyka – Melchior. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Emil Czyż, Henryk Hahn i Herbert Hahn. W 1976 roku orkiestra kopalni "Bielszowice" została połączona z orkiestrą kopalni "Zabrze", a kapelmistrzem połączonego zespołu został Alfred Skutela. Natomiast od przeszło 20 lat orkiestrę prowadzi Zygmunt Kliks.

Po godz. 18:00 przed publicznością zaprezentowali się muzycy z "Trio Appassionata". Zespół tworzą Mirosław Krause, Grzegorz Krause oraz Marek Krause. "Trio Appassionata" to zespół kameralny z Rudy Śląskiej, który swoją działalność rozpoczął w marcu 2008 roku. Repertuar zespołu jest niezwykle bogaty i zróżnicowany. Zawiera opracowania muzyki klasycznej, fragmenty oper, operetek, musicali, największe dzieła muzyki filmowej, standardy jazzowe, artystyczne opracowania utworów rozrywkowych. Dodatkowo współpracuje on z wieloma znakomitymi artystami: wokalistami, instrumentalistami i tancerzami.

Tegoroczny XX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych został sfinansowany ze środków Fundacji PZU. Sponsorami imprezy są: Madej Wróbel Sp. z o.o. oraz Metropolis – Grunt to biznes.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Ywald

    A czymu ino Halymba na zdjynciach?

  • boluś

    Powinno stać MIYNDZYPLANETARNY' kilku ufoLudków sie tam kryncioło i kilku OBCYCH !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również