Wiadomości z Rudy Śląskiej

Obostrzenia w kościołach na święta wielkanocne. Episkopat podaje wytyczne

 • Dodano: 2021-03-26 13:15

"Zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych" – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, w Apelu o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas uroczystości religijnych.


Nowe obostrzenia

Rząd podał w czwartek nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Mowa o zamknięciu przedszkoli i żłobków, salonów fryzjerskich, kosmetycznych i części sklepów wielkopowierzchniowych, a także o wprowadzeniu nowych ograniczeń w miejscach kultu. W tych ostatnich obowiązują teraz nowe restrykcje: maksymalnie 1 osoba na 20 m2, przy zachowaniu odległości min. 1,5 m. Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 27 marca do 9 kwietnia.


Abp Stanisław Gądecki zaapelował o przestrzeganie limitu uczestników zgromadzeń religijnych

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, przewodniczący Episkopatu poprosił, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. 

- Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów – napisał. - Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia – podkreślił przewodniczący Episkopatu w Apelu.


Publikujemy pełny tekst Apelu:

APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
O PRZESTRZEGANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA SANITARNEGO
PODCZAS UROCZYSTOŚCI RELIGIJNYCH

Obchody Wielkiego Tygodnia, kończące się Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, to – dla nas katolików i innych chrześcijan na całym świecie – najważniejsze święta. Kolejny już raz będziemy obchodzić je w okolicznościach pandemii.

W tym niełatwym czasie obejmujemy naszą myślą wszystkich chorych, ich rodziny oraz osoby, które poświęcają się służbie najbardziej potrzebującym. Wspominamy też tych, którzy odeszli do wieczności, zawierzając ich życie Miłosiernemu Bogu.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań mając na uwadze zdrowie i życie Polaków – zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych.

Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, proszę, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54).

Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia.

Wierzę, że dzięki odpowiedzialnej i solidarnej trosce nas wszystkich, przeżyjemy nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego pełni ufności i nadziei.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 26 marca 2021 roku

Komentarze (16)    dodaj »

 • boluś

  Ny ma im gańba po przeszło 2 wóch tysiach roków przestymczyj działalności jeszcze cokolwiek/komukolwiek zapodować?

 • Kościelny

  W Kochłowicach dla poprzedniego warunku /1wierny na 15m2/ była informacja że w kościele jednocześnie może przebywać 85 osób. Teraz dla obecnego obostrzenia /1wierny na 20m2/ wynika z mojego wyliczenia matematycznego że liczba ta powinna wynosić 64 osoby. Natomiast na stronce internetowej napisano, że ilość ta może wynosić 75 osób / o 11 osób więcej niż mi wyszło z wyliczeń/. Więc albo, albo. Ponoć kłamstwo jest grzechem. Więc niech ktoś mnie sprawdzi czy dobrze policzyłem, bo jeśli źle policzyłem, to przepraszam wszystkich zainteresowanych.

 • Ministrant

  Policzyłeś b. dobrze

 • Dobromir

  Wpuścić wszystkich chętnych bez limitu, zamknąć od zewnątrz, otworzyć za 2 tygodnie.

 • (nie)posłuszna owieczka

  Durni ludzie mimo dyspensy i tak biegają do kościoła, maseczki na brodach, kichnie to zostaje na ławce i kolejni tam siadają. Zdrowych Świąt.

 • Katoliczka

  Też jestem za zamknięciem kościołów Bóg jest wszędzie więc można się modlić o każdej godzinie dnia lub nocy obojętnie w jakim miejscu. Jeśli chodzi o ofiarę można przelać na konto parafii numer jest podany na każdej stronie internetowej parafii i sprawa załatwiona.

 • boluś

  No to bidulom kościelnym pozostało tylko śwyncynie własnych jaj'ejk

 • Tofik

  Jeszcze jajka ministrantów na osłodę

 • Krepel

  Jestem za zamknięciem kościołów na najbliższe dwa tygodnie ,sam jestem wierzący i modlitwa w domu mi całkowicie wystarczy ,ważniejsze jest dla mnie moje zdrowie i mojej rodziny,,ale przecież kościoły mają już puste skarbonki dlatego niech się szerzy korona w kościołach,a co tam byle kasa się zgadza dla kuribi biskupa

 • Ika11

  Akurat ten krzyczy co nawet 1 zl na tace nie dał jak nie chcesz dać to nie kup sobie piwko papierosy a Kościołowi daj spokój widać że jestes katolik praktykujacy nawet dobrze ze Bóg kara takich niedowiarkow a pieniądze jak daje to moja sprawa daje bo uważam że Kościół to my wspolnota i należy się np. oswietlenie kwiaty itp. Przeciez ksiądz z swojego nie musi dawać a panstwo tez nie daje koscioly sa budowane dzieki Ludzia

 • ksiundz

  Pojechałaś kobieto strasznie. Może to i za komuny państwo (czytaj społeczeństwo) nic nie dawało. Dziś to im sypie aż miło. Głosy trzeba sobie kupić a PiS wie że bez rydzeusza i jego radyjka to nie mają szans na wygranie wyborów więc kaska leci szerokim strumieniem, a że pieniądze nie PiSu tylko nasze to łatwo im się je wydaje na lewo i prawo.

 • Wrr

  Państwo też nie daje hihi. Daje - z naszych podatków. P.S. Słyszałaś o znakach interpunkcyjnych?

 • Krepel

  Fajnie ci Ika wali na ten pusty łeb

 • zajączek kic kic

  kraj w którym obostrzenia konsultuje się z EPISKOPATEM.... gorzej jak u arabów, kto u kogo w kapsie siedzi... ? powiem wam, JEDNA SZAJKA, smacznego jajeczka, daj Boże zdrowie, a INSTYTUCJE kościoła która ma niewiele wspólnego z wiarą oceń SAM (każdy własnym sumieniem)

 • Mietlorz

  Dopiero teraz się zorientowałeś? Lepiej późno niż wcale.

 • Torcida

  Dokładnie a niech ludzie się zarażają dalej w kościołach ,,byle skarbonka pełna

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również