Wiadomości z Rudy Śląskiej

Obostrzenia w kościołach na święta wielkanocne. Episkopat podaje wytyczne

 • Dodano: 2021-03-26 13:15

"Zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych" – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, w Apelu o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas uroczystości religijnych.


Nowe obostrzenia

Rząd podał w czwartek nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Mowa o zamknięciu przedszkoli i żłobków, salonów fryzjerskich, kosmetycznych i części sklepów wielkopowierzchniowych, a także o wprowadzeniu nowych ograniczeń w miejscach kultu. W tych ostatnich obowiązują teraz nowe restrykcje: maksymalnie 1 osoba na 20 m2, przy zachowaniu odległości min. 1,5 m. Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 27 marca do 9 kwietnia.


Abp Stanisław Gądecki zaapelował o przestrzeganie limitu uczestników zgromadzeń religijnych

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, przewodniczący Episkopatu poprosił, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. 

- Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów – napisał. - Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia – podkreślił przewodniczący Episkopatu w Apelu.


Publikujemy pełny tekst Apelu:

APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
O PRZESTRZEGANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA SANITARNEGO
PODCZAS UROCZYSTOŚCI RELIGIJNYCH

Obchody Wielkiego Tygodnia, kończące się Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, to – dla nas katolików i innych chrześcijan na całym świecie – najważniejsze święta. Kolejny już raz będziemy obchodzić je w okolicznościach pandemii.

W tym niełatwym czasie obejmujemy naszą myślą wszystkich chorych, ich rodziny oraz osoby, które poświęcają się służbie najbardziej potrzebującym. Wspominamy też tych, którzy odeszli do wieczności, zawierzając ich życie Miłosiernemu Bogu.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań mając na uwadze zdrowie i życie Polaków – zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych.

Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, proszę, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54).

Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia.

Wierzę, że dzięki odpowiedzialnej i solidarnej trosce nas wszystkich, przeżyjemy nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego pełni ufności i nadziei.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 26 marca 2021 roku

Zobacz także

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • boluś

  Ny ma im gańba po przeszło 2 wóch tysiach roków przestymczyj działalności jeszcze cokolwiek/komukolwiek zapodować?

 • Kościelny

  W Kochłowicach dla poprzedniego warunku /1wierny na 15m2/ była informacja że w kościele jednocześnie może przebywać 85 osób. Teraz dla obecnego obostrzenia /1wierny na 20m2/ wynika z mojego wyliczenia matematycznego że liczba ta powinna wynosić 64 osoby. Natomiast na stronce internetowej napisano, że ilość ta może wynosić 75 osób / o 11 osób więcej niż mi wyszło z wyliczeń/. Więc albo, albo. Ponoć kłamstwo jest grzechem. Więc niech ktoś mnie sprawdzi czy dobrze policzyłem, bo jeśli źle policzyłem, to przepraszam wszystkich zainteresowanych.

 • Ministrant

  Policzyłeś b. dobrze

 • Dobromir

  Wpuścić wszystkich chętnych bez limitu, zamknąć od zewnątrz, otworzyć za 2 tygodnie.

 • (nie)posłuszna owieczka

  Durni ludzie mimo dyspensy i tak biegają do kościoła, maseczki na brodach, kichnie to zostaje na ławce i kolejni tam siadają. Zdrowych Świąt.

  • (nie)posłuszna owieczka
   2021-03-27 09:14
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Katoliczka

  Też jestem za zamknięciem kościołów Bóg jest wszędzie więc można się modlić o każdej godzinie dnia lub nocy obojętnie w jakim miejscu. Jeśli chodzi o ofiarę można przelać na konto parafii numer jest podany na każdej stronie internetowej parafii i sprawa załatwiona.

 • boluś

  No to bidulom kościelnym pozostało tylko śwyncynie własnych jaj'ejk

 • Tofik

  Jeszcze jajka ministrantów na osłodę

 • Krepel

  Jestem za zamknięciem kościołów na najbliższe dwa tygodnie ,sam jestem wierzący i modlitwa w domu mi całkowicie wystarczy ,ważniejsze jest dla mnie moje zdrowie i mojej rodziny,,ale przecież kościoły mają już puste skarbonki dlatego niech się szerzy korona w kościołach,a co tam byle kasa się zgadza dla kuribi biskupa

 • Ika11

  Akurat ten krzyczy co nawet 1 zl na tace nie dał jak nie chcesz dać to nie kup sobie piwko papierosy a Kościołowi daj spokój widać że jestes katolik praktykujacy nawet dobrze ze Bóg kara takich niedowiarkow a pieniądze jak daje to moja sprawa daje bo uważam że Kościół to my wspolnota i należy się np. oswietlenie kwiaty itp. Przeciez ksiądz z swojego nie musi dawać a panstwo tez nie daje koscioly sa budowane dzieki Ludzia

 • ksiundz

  Pojechałaś kobieto strasznie. Może to i za komuny państwo (czytaj społeczeństwo) nic nie dawało. Dziś to im sypie aż miło. Głosy trzeba sobie kupić a PiS wie że bez rydzeusza i jego radyjka to nie mają szans na wygranie wyborów więc kaska leci szerokim strumieniem, a że pieniądze nie PiSu tylko nasze to łatwo im się je wydaje na lewo i prawo.

 • Wrr

  Państwo też nie daje hihi. Daje - z naszych podatków. P.S. Słyszałaś o znakach interpunkcyjnych?

 • Krepel

  Fajnie ci Ika wali na ten pusty łeb

 • zajączek kic kic

  kraj w którym obostrzenia konsultuje się z EPISKOPATEM.... gorzej jak u arabów, kto u kogo w kapsie siedzi... ? powiem wam, JEDNA SZAJKA, smacznego jajeczka, daj Boże zdrowie, a INSTYTUCJE kościoła która ma niewiele wspólnego z wiarą oceń SAM (każdy własnym sumieniem)

 • Mietlorz

  Dopiero teraz się zorientowałeś? Lepiej późno niż wcale.

 • Torcida

  Dokładnie a niech ludzie się zarażają dalej w kościołach ,,byle skarbonka pełna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.