Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od 2024 r. wyższe stawki podatku od nieruchomości w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2023-10-27 07:45, aktualizacja: 2023-10-27 07:46

Od 1 stycznia 2024 r. w Rudzie Śląskiej obowiązywać będą nowe stawki podatku od nieruchomości. Uchwała w tej sprawie została podjęta podczas wczorajszej sesji.

Podatek od nieruchomości - nowe stawki od 2024

W 2024 roku stawka za 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych wyniesie 1,15 zł, czyli o 15 gr więcej niż obecnie. W przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej stawka za 1 m² będzie wyższa od obecnej o 4,32 zł i wyniesie 33,10 zł. Natomiast stawka za 1 m² powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie z 1,16 zł do 1,34 zł. Podatek od gruntów pozostałych wzrośnie z 0,61 zł do 0,71 zł za 1 m².

Jak wygląda to w skali roku?

Dla właściciela mieszkania o średniej dla Rudy Śląskiej powierzchni, która według GUS w 2022 r. wynosiła 57,4 m2, nowe stawki oznaczają wydatki większe o 8,61 zł w skali roku, czyli 72 gr miesięcznie. Z kolei właściciel domu o powierzchni 100 m² z ogrodem o powierzchni 500 m² w skali roku zapłaci więcej 65 zł, co w przeliczeniu na jeden miesiąc daje 5,41 zł.

W przypadku przedsiębiorcy, który na swoją działalność wykorzystuje budynek o powierzchni użytkowej 50 m², roczna podwyżka wyniesie 216 zł, co miesięcznie daje 18 zł. Natomiast właściciel firmy w budynku o powierzchni użytkowej 250 m² i terenu o powierzchni 600 m² zapłaci rocznie 1188 zł więcej, czyli 99 zł w przeliczeniu na jeden miesiąc.

Ruda Śląska nie jest wyjątkiem w regionie, ponieważ podwyżkę stawek podatku od nieruchomości planują również chociażby Bytom, Gliwice, Katowice, Świętochłowice czy Rybnik.

- Matematyka jest nieubłagana. Przy rosnących wydatkach miasta musimy zwiększać również dochody, a podatek od nieruchomości to jedno z ich głównych źródeł – podkreśla Ewa Guziel, skarbnik miasta.

– Wzrost dochodów w 2024 roku w związku z uchwaloną podwyżką oszacowaliśmy na 11,1 mln zł. Tymczasem sama składka na komunikację publiczną w przyszłym roku wzrośnie w naszym przypadku o 21,6 mln zł – zaznacza.

Tegoroczne wpływy do budżetu miasta z tytułu podatku od nieruchomości zaplanowano w kwocie 109,4 mln zł.

Od 2024 r. wyższe stawki podatku od nieruchomości w Rudzie Śląskiej

Komentarze (16)    dodaj »

 • ojryży

  Idzie nowa władza .Będzie pięknie .Ryży pojechał dzień po wy/borach po te miliardy do Brukseli .Minął miesiąc , nie ma ani ryżego ani pieniędzy.

 • antypo

  do xyz Tak trzymaj , pisz wszędzie ,że jest 12 procent inflacji ,a za miesiąc jak będą POpaprańcy przy władzy napiszesz zgodnie zresztą z prawdą ,że jest 8 %. No musicie jakoś kombinować .Społeczeństwo czeka na sukcesy nowej władzy.

 • Feliks

  A premie ile wynoszą?

 • antypo

  Wkrótce się zacznie ,,piniendzy nima i nie beńdzie" ,,może są zakopane tu w Zakopanem",,Gdybym miał w sejmie przycisk niskie ceny, to bym cięgle na niego przyciskał",,Ja wam wójta nie wybierałem" itd.

 • ddd

  Urzad ma 27 roznych wydzialow, zajmuje kolejne budynki i sie ciagle rozrasta. Mamy 3 wiceprezydentow, mase miejskich spolek. Tam szukajcie oszczednosci nieroby na panstwowym wikcie.

 • boluś

  ZŁODZIEJSKO BANDA !

 • pytek

  15 procent podwyzki, powaznie , a inflacja grubo poniżej 10 procent ?????

 • Xyz

  10% inflacji masz tylko w tvp info i bajaniu Mateuszowatego

 • Er

  To początek reżimu Ryżego i europejskiego kołchozu, za rok wszystkie dodatki, rewaloryzacje i dopłaty znikną, benzyna będzie po 10 zł a co za tym idzie będzie drożyzna, bezrobocie wzrośnie, a gdy jeszcze przyjdzie euro (teraz po 4.50 a przed wymianą 5.50} ludzie stracą na wymianie , ceny w sklepach zostaną te same tylko w euro. Idzie bieda a prowadzi ją Ryży.

 • Jooobnyj się w leb

  Jaki dzban

 • Xyz

  Glupota powinna boleć

 • Binia

  Nie będzie prądu, zapanuje ciemność a z nieba będą lecieć...żaby!!! O zgrozo!!!

 • wyborca

  Prezydent Pierończyk raczej nie jest ulubieńcem rudzkich przedsiębiorców! Idą wybory na wiosnę! Może w końcu PiS przestanie się wygłupiać i postawi na kogoś innego niż Wesoły!? Pani Poloczek mając te ponad 16000 głosów do sejmu jest mocnym kandydatem!

 • Nigdy w życiu takiej prezydent

  A Pani Poloczek rozda wszystko UkraińcomBiedna Diana co jej zbiórkę utworzyłaOna pracuje,on pracuje i matka w domu pracujęChcieli wynajmować mieszkanie za 2500 tys niech płacą. Stać ich na to. Mogli wziasc kawalerkę Dlaczego nie pomyśli że zwykły Polak kowalski [...] za najniższą krajową. Ludzie mają kredyty pobrane na mieszkania. Ukraińcom wie jak zbiórki zakładać. Dlatego Pani Poloczek się na prezydenta nie nadajeWszystkie pieniądze przeznaczy na patole,które ciągle mają mało. Czy przystoi proponować pracę na czarno?z pominięciem urzędu skarbowego

  • Nigdy w życiu takiej prezydent
   2023-10-29 07:34
  • odpowiedz
 • kiwi

  Przy rosnących wydatkach, trzeba oszczędzać, a nie kazać przedsiębiorcom płacić za wydatki UM.

 • Bartek

  Nie tylko przedsiębiorcy będą płacić więcej. Podatek gruntowy poszedł w górę o 100%. Obciążenie zostaną członkowie każdej wspólnoty mieszkaniowej (którzy płacą to indywidualnie), działkowcy, właściciele domów jednorodzinnych, ale i zwykli członkowie spółdzielni, mieszkający w blokach (bo przecież ta nie weźmie opłat na siebie, tylko przerzuci na członków).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również