Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od dzisiaj można składać wnioski o rekompensatę za utracony deputat węglowy

 • Dodano: 2019-01-22 09:30, aktualizacja: 2019-01-23 22:22

Od dzisiaj (22 stycznia br.) można składać wnioski o rekompensatę za deputat węglowy. Osoby uprawnione mają na to 90 dni. Wypłata rekompensat ruszy 1 czerwca 2019 r.

Komu przysługuje rekompensata?

Opracowana przez Ministerstwo Energii ustawa przewiduje jednorazową wypłatę świadczenia rekompensacyjnego w wysokości 10 tys. zł. przez właściwe przedsiębiorstwo wypłacające. Jest to dopełnienie ustawy o rekompensatach za utracony deputat węglowy, która weszła wcześniej w życie, nie obejmując jednak swoim działaniem wszystkich uprawnionych do otrzymania świadczenia.

- O rekompensatę mogą ubiegać się osoby, którym przedsiębiorstwo górnicze zaprzestało wydawać bezpłatny węgiel w naturze lub w ekwiwalencie pieniężnym, a przedsiębiorstwo to prowadziło w dniu 31 grudnia 2011 r. wydobycie węgla kamiennego na podstawie koncesji - podaje Ministerstwo Energii.

Na podstawie ustawy z dnia 23 listopada 2018 roku, prawo do rekompensaty otrzymują osoby, które nie zostały objęte poprzednią ustawą. Zaliczają się do nich wdowy i sieroty po górnikach, którzy zginęli w pracy, lub zmarli jako czynni pracownicy kopalń. Szacuje się, że tych osób jest niespełna 25 tysięcy.

Co zrobić, aby otrzymać rekompensatę?

Aby otrzymać rekompensatę uprawniona osoba, jak poprzednio, będzie musiała wypełnić wniosek o rekompensatę i wraz z oświadczeniem oraz dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do rekompensaty złożyć w wyznaczonych punktach. Wypłaty świadczeń zaplanowane są od 1 czerwca 2019 r. do 31 grudnia 2019 r.

Wnioski można złożyć na terenie właściwej kopalni, gdzie podejmowane było zatrudnienie. Mamy więc kopalnie należące do JSW jak m.in. KWK Zofiówka, Borynia, Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, ale też SRK: Czechowice-Dziedzice, KHW, Zabrze, oraz w punktach Tauron Wydobycie (Centrum) czy Szyb Piłsudski. Pełna lista punktów znajduje się tutaj.

Szczegółowe informacje w sprawie rekompensaty

Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków oraz wymogów z tym związanych można uzyskać na stronach internetowych spółek (SRK, JSW, Tauron Wydobycie, LW Bogdanka) oraz Ministerstwa Energii.

Informacje w sprawie rekompensaty udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00 pod numerem infolinii 32 757 4554.

Pytania można również kierować na adres e-mail: rekompensaty@srk.com.pl

Pojawiły się głosy, że pierwsza ustawa była krzywdząca

Pierwsze rekompensaty z tytułu utraconego prawa do bezpłatnego węgla zostały wypłacone już w 2018 roku, na podstawie ustawy z października 2017. Wtedy rekompensaty otrzymało ponad 210 tysięcy osób, jednak pojawiły się głosy, że ustawa jest krzywdząca. Wszystko za sprawą ograniczenia osób uprawnionych m.in. do emerytów i rencistów przedsiębiorstw górniczych.

Od dzisiaj można składać wnioski o rekompensatę za utracony deputat węglowy

Komentarze (17)    dodaj »

 • lenka

  Czy ktos przegral sprawe w sadzie.Ja mam do zaplaty 1400 tak pisze na wyroku.Nie mam informacji o sposobie zaplaty od SRK.

 • ~ poziom

  A mój tata pracował w prg i rekompensaty nie dostanie. Pracował 25 lat na dole na kopalni. Konkluzja nasuwa mi się tylko jedna: ZŁODZIEJE

 • Ptak

  A gdzie mam złożyć wniosek jak moj mąż pracował w PRG Sosnowiec?

 • Em 41

  Po deputat nalezy sie zglaszac do PO

 • Olo

  Super zas bydzie pusto w przychodniach

 • ollo

  A co z tymi co dalej pracują i dostali propozycje niedoodrzucenia: podpisz albo wypad. Też dostaniemy rekompensatę?

 • nie chce socjalu

  Relikty PRL-u w postaci 10 000+... Pozostaje jeszcze powtórka ze szkoły podstawowej dla części społeczeństwa, że rok ma 12 miesięcy, a wiek emerytalny to 65 lat.

 • IGA

  Dziermolicie jedno i to samo ,aż głowa boli.

 • Pasożyt żenujący na podatniku

  Czy jak mój prapradziadek był Górnikiem to tez dostane rekompensate? Jak wszystkim to wszystkim!

  • Pasożyt żenujący na podatniku
   2019-01-22 17:08
  • odpowiedz
 • franek

  Co z obecnymi emerytami i rencistami, którzy utracili prawo do deputatu w latach 2015-2017 jeszcze jako pracownicy kopalni.Musieli podpisać, że zrzekają sie deputatu, bo wiadomo czym groziła odmowa...Kto ma taki sam przypadek, niech napisze, co o tym sądzi.

 • Krowiok

  Nas kopalnia wydymala nic nie dostaniemy

 • marcvin

  MÓJ TATA MA TAKĄ SYTUACJE.Troszkę to przygnębia

 • Ryl z Bielszowic

  Zgadzam się z Pana zdaniem !!! Niestety Ci górnicy zostali pokrzywdzeni.

 • Kolejarz

  Poco zdecydowaliście się na 10 000 w zamian za dobrowolne zrzeczenie deputatu ,więc teraz nie płaczcie górnicy daliście się wykiwać .kolejarze mają węgiel dożywotnio ,,,,,

 • Ika11

  A to ciekawe moh tata pracowal w kop. Bielszowice ale 3 lata przed emerytura maszynisci parowozow byli oddani pod kolej a nadal pracowal w kop. Bielszowice na powierzchni i nie otrzymywal deputatu a moha mama pi zmarlym mezu tez nie otrzymuje ani z kop ani z kolei i dostala odmowne dlaczego nie wiadomo a kolejarze otrzymywali to ciekawe

 • Iiii

  Tu chodzi o pracowników czynnych którzy musieli podpisać aneks że po przejsciu na emeryture nie będą się domagać kasy lub węgla

 • Brudny

  Tym Górnikom się to należy i nie ma godki na tyn temat. Chopy nie mieli wyboru, więc musieli to podpisać. Jak wszyscy to wszyscy mają dostać, ale niestety nie ma sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również