Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od jutra otwarty zostanie żłobek "Misiakowo" w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2020-05-26 13:30

Od jutra otwarty zostanie żłobek „Misiakowo” w Rudzie Śląskiej. Znane są już wyniki testów immunoserologicznych tamtejszego personelu. Wszystkie są ujemne. Ogółem żłobek dysponuje 45 miejscami, ale ze względu na konieczność zapewnienia ścisłego reżimu sanitarnego tę liczbę trzeba było zmniejszyć do 13. W pierwszej kolejności zapewniono opiekę dla dzieci, których rodzice są pracownikami systemu ochrony zdrowia i służb mundurowych.

Testy przeprowadziliśmy już wśród wszystkich 56 pracowników miejskich żłobków – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. - 5 testów jest wątpliwych, dlatego trzeba wykonać dalsze badania. Z tego powodu wstrzymujemy jeszcze decyzję o otwarciu placówki, która swoje lokalizacje ma Wirku i Orzegowie. Jeżeli ostatecznie okaże się, że nikt z personelu nie jest zakażony koronawirusem, to będziemy mogli uruchomić również i ten żłobek - dodaje.

W sumie wspomniana placówka dysponuje 109 miejscami dla dzieci, jednak będzie można ich przyjąć tylko 56 – 23 w Wirku i 33 w Orzegowie.

Jednocześnie testy prowadzone są wśród personelu miejskich przedszkoli. Do zbadania jest 919 pracowników. 373 osoby przeszły już testy, z czego znane są już wyniki od 140 - wśród nich 7 jest wątpliwych, dlatego będzie prowadzona dalsza diagnostyka.

Badania finansowane są ze środków miasta

Wykonanie testów wśród samych pracowników przedszkoli to na tę chwilę koszt około 150 tys. zł. To niemałe pieniądze, ale musimy mieć pewność, że nie narazimy dzieci na zakażenie koronawirusem. To miałoby fatalne skutki, bo prowadziłoby do dalszego szerzenia zakażeń wśród ich najbliższych, zwłaszcza rodziców i rodzeństwa – podkreśla odpowiedzialna za sprawy społeczne i oświatę wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Według ostatnich danych (stan na 26 maja 2020, godz. 13:00) w Rudzie Śląskiej odnotowano 240 przypadków potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Z tego 12 osób zmarło, a 41 zostało uznanych za ozdrowieńców. 388 osób w mieście poddanych jest kwarantannie, natomiast 483 pozostają pod nadzorem epidemiologicznym. 17 osób z powodu zakażenia przebywa w szpitalu.

Komentarze (7)    dodaj »

 • Mama

  Zapewnili zasiłek opiekuńczy. Nie będzie chętnych.

 • n4u

  To nie nauczyciele przenoszą wirusa tylko dzieci, robienie tych badań to strata pieniędzy. [...]ochron "bo od nauczyciela się nei zarazili", jeden bezobjawowy zarazi resztę, ci swoich rodziców, dziadków etc. Już jedno miasto otwarło żłobki, potem zaraz je zamknęło, mamy już dość problemów przez JSW. I górników.

 • B.B

  Co wy macie z górnikami , przebadano by sprzedawczynie i też byłyby ogniska, tak jak to było z początku ze służbą zdrowia hejtujecie ile popadnie na tyle osób co pracuje w górnictwie i ich rodziny to jest mało zakażonych nagle okazuje się że tylko w prywatnych firmach są zdrowi teraz będzie hejt na przeczkola bo też się okazuje że się zdarzają zachorowania co 3 osoba może być zarażona lub już to przeszła bezobjawowo, grypą też idzie się zarazić i umrzeć to jest poprostu kolejny wirus który już będzie z nami

 • Nic z tego

  Idąc tym tokiem rozumowania, to należałoby się przygotować na powtórne badania, powiedzmy po dwóch tygodniach. Nie ma to większego sensu.

 • Kolad

  Wyniki mówią same za siebie.. Nauczyciele izolowali się w domach, a nie chodzili po ulicach z maskami na brodach, jak inna grupa zawodowa przebadana tak licznie w naszym miescie..

 • Nauczyciel wychodzący

  większej bzdury nie czytałem Kolad

 • tomek

  no coż inteligencją nie grzeszysz. belfrze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również