Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od początku roku w mieście skradziono 25 samochodów - asp. Arkadiusz Ciozak

 • Dodano: 2016-04-27 07:30, aktualizacja: 2016-12-07 13:47

W minionych tygodniach głośno było w Rudzie Śląskiej o kradzieżach aut. Pytamy rzecznika rudzkiej komendy, jak duża jest skala problemu.

Rozmawia z nami asp. Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej.

Ile aut skradziono w ostatnim czasie w Rudzie Śląskiej?

Od początku bieżącego roku do połowy kwietnia z ulic Rudy Śląskiej skradziono 25 samochodów, natomiast w tym samym przedziale czasowym ubiegłego roku skradziono 24 samochody, czyli o jeden mniej. 

Nie jest to więc narastający problem?

Przy różnicy jednego samochodu nie możemy twierdzić, że ten problem narasta. Analizując zgłoszenia kradzieży pojazdów na terenie Rudy Śląskiej za okres pierwszych miesięcy bieżącego roku i porównując tę liczbę do analogicznego okresu ubiegłego roku, można stwierdzić, że kradzieże samochodów pozostają na takim samym poziomie.

Czy złodzieje preferują jakieś konkretne marki?

Tak. Można stwierdzić, że złodzieje upodobali sobie konkretne marki. Głównie przedmiotem kradzieży są samochody koncernów VW, Audi, BMW oraz w mniejszej skali Citroen. Złodzieje gustują w dwóch kategoriach samochodów - młodych i drogich oraz tych nieco starszych, które przeznaczane są na części.

W ościennych miastach jest mniej czy więcej takich procederów?

Na tle innych śląskich miejscowości Ruda Śląska nie jest wyjątkiem. Kradzieże samochodów to bolączka całej aglomeracji. Dodatkowym udogodnieniem dla złodziei jest rozwinięta infrastruktura drogowa, dzięki której w szybki sposób można wydostać się z miasta i pozostać niezauważonym. Przez nasze miasto przebiegają dwie trasy szybkiego ruchu, co znacznie utrudnia pracę policji.

Czy któreś dzielnice są dziś szczególnie narażone na kradzieże?

Najbardziej zagrożonymi kradzieżami są dzielnice Ruda, Wirek i Bykowina.

Co więc robić, jak uchronić się przed takimi procederami?

Aby uchronić się przed kradzieżą, zachęcamy właścicieli samochodów do montowania ukrytych blokad zapłonu, dodatkowych systemów antykradzieżowych czy mechanicznych blokad skrzyni biegów. Obecnie za dość niewielkie pieniądze można zakupić i zamontować w samochodzie lokalizator GPS, należy jednak pamiętać, że te najprostsze urządzenia dla doświadczonego złodzieja nie stanowią większego problemu.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Kamila

  Nic mnie nie dziwi już w Rudzie Śląskiej, zastanawia mnie tylko spokój ducha złodzieja, który o godzinie 15 z parkingu na ul.Paderewskiego wywozi samochód lawetą. Jak to możliwe, że 99,9% skradzionych samochodów nie odnajduje się. Czy w naszej Rudzie Śląskiej działa jakikolwiek monitoring? Czy policja zajmuje się jedynie wypisywanie mandatów za przejście w niedozwolonym miejscu przez jezdnie oraz kontrolą trzeźwości?

 • koannak

  Dla mnie patrole samochodowe to porażka, objadą poświecą i tyle. Zgłaszanie o dewastacjach pojazdów kończy się co jakimiś przejazdami po parkingach blokowych a "niszczyciele śmieją się do rozpuchu bo są schowani np. za śmietnikiem (moje gdybanie)- "jak sobie patrol przyjedzie o 19-tej to my sobie porozrabiamy póżniej"

 • koannak

  Dla mnie patrole samochodowe to porażka, objadą poświecą i tyle. Zgłaszanie o dewastacjach pojazdów kończy się co jakimiś przejazdami po parkingach blokowych a "niszczyciele śmieją się do rozpuchu bo są schowani np. za śmietnikiem (moje gdybanie)- "jak sobie patrol przyjedzie o 19-tej to my sobie porozrabiamy póżniej"

 • edek

  monitoring dróg wyjazdowych się kłania i skrzyżowań a4 i średnicy

 • Żydziol

  A ile milicja odnalazła? O. To to jest właśnie kwintesencja polskiej milicji ZERO POMOCY tylko KARAĆ. Dla mnie ta patologiczna służba może nie istnieć. 10000 lepszym rozwiązaniem byłoby prywatna ochrona na osiedlach, przynajmniej naprawdę dbali by o porządek i bezpieczeństwo i byli by odpowiedzialni za swoje czyny. A z milicją jest odwrotnie

 • Ada$

  Możesz sobie wynająć ochroniarza. Jak mieszkasz we wspólnocie to też możecie jak wszyscy się zgodzą. Nikt wam nie broni.

 • jak tu się nie śmiać ,)

  Proszę proszę nie kradną na Orzegowie,Chebziu.

  • jak tu się nie śmiać ,)
   2016-04-28 08:19
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ...

  kolejny debil, który nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Blokować takim dostęp do komentowania.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.