RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Odstrzał dzików w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2022-05-17 13:45

Podchodzą pod domy, wyjadają ze śmietników, niszczą trawniki, zdarza się nawet, że wchodzą na klatki schodowe. Są oswojone i przyzwyczajone do obecności człowieka. Mowa o dzikach, które rozpanoszyły się na dobre i utrudniają codzienne życie mieszkańców Rudy Śląskiej. Już nie raz pisaliśmy o tym problemie, a on wciąż jest aktualny. W związku z tym władze miasta zdecydowały się na odstrzał zwierząt. 

Z problemem dzików zmagają się przede wszystkim mieszkańcy Halemby, Kochłowic i Bielszowic. Poza tym, że nie boją się ludzi, to wyczuwają pożywienie. Dlatego apeluje się do mieszkańców, żeby nie wyrzucali odpadków poza teren swojej posesji, ponieważ stają się one łatwym pokarmem dla dzików.

Odstrzał dzików w Rudzie Śląskiej

Na sygnały mieszkańców odnośnie plagi tych zwierząt reagowały władze miasta. Od kilku lat na mocy decyzji Prezydenta Miasta prowadzony był odstrzał dzików. Władze miasta wydały decyzję o wykonaniu odstrzału redukcyjnego dzików w granicach administracyjnych miasta Ruda Śląska. Miasto zatrudniło myśliwego.

- Wszystko odbywa się zgodnie z prawem, odstrzał ma charakter wyłącznie interwencyjny, będzie prowadzony z zachowaniem środków ostrożności, nie ma mowy o polowaniach kół łowieckich - zapewnia wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer na antenie Radia Katowice.

Jak dodaje wiceprezydent Krzysztof Mejer, rozważane są także inne kroki. Na razie miasto nie zdradza szczegółów dotyczących nowego pomysłu. 

- W tej chwili będziemy analizować jeszcze jedno rozwiązanie, które jest podobno skutecznie wykorzystywane w jednym ze śląskich miast. Zobaczymy, może uda się to w inny sposób zorganizować, ale tutaj jeszcze musimy przeanalizować ten pomysł - mówił Krzysztof Mejer.

Miasto podejmowało próby odławiania i wywozu zwierząt

Poprzednio oprócz odstrzału miasto podejmowało próby odławiania i wywozu zwierząt do większych, odległych kompleksów leśnych, nawet w rejon Pszczyny. Jednak, jak wcześniej informowali przedstawiciele rudzkiego magistratu, okazało się to całkowicie bezskuteczne, ponieważ dziki po krótkim czasie wracały.

Warto pamiętać, że odławianie i odstrzał nie są jedynymi sposobami rozwiązywania problemu dzikich zwierząt w mieście. Równie ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad, m.in.:

 • nie wolno gromadzić resztek żywności poza pojemnikami przeznaczonymi do zbierania odpadów komunalnych;
 • nie należy wyrzucać poza obręb ogródków rekreacyjnych pozostałości roślinnych, w tym warzyw i owoców mogących stanowić pokarm dzikiej zwierzyny
 • oraz w rejonie siedlisk ludzkich nie powinno się dokarmiać dzikiej zwierzyny.
 • To chociaż w części powinno zmniejszyć problem.

Warto również pamiętać, że w przypadku spotkania z dzikiem należy przede wszystkim zachować spokój – nie prowokować zwierzęcia i nie straszyć go. Dziki nie atakują bez powodu. Mogą to zrobić w obronie swoich młodych lub gdy są ranne i obawiają się ataku ze strony ludzi. Nie powinno się także traktować dzika jako atrakcji i go karmić.

 

Zobacz także

Komentarze (48)    dodaj »

 • n4u

  podziękujcie władzom miasta co wycieły lasy, gdzid one mają łazić ?

 • Pola

  Momy takiego jednego dzika co sie panoszy po całym Śląsku, Krzysio z Kaszub sie zwie

 • Bunia

  Odstrzał musi być. Dzików jest po prostu za dużo

 • fajerberga

  Niektóre kobiety też za dużo rodzą a utrzymać nie potrafią bo robić się nie chce. Zaszyć im.

 • Przyrodnik

  Idiotyzm! To, że dziki podchodzą pod domy to wina ludzi! Lasy w okolicy są tak zamiecione, że to jest jakaś zgroza, dodatkowo wycina się i niszczy ogromne połacie lasów, a przecież zwierzęta muszą gdzieś żyć, rozmnażać się i jeść - w zamian nie oferuje się nic. Cała Ruda Śląska zalana jakimiś obrzydliwymi szeregowcami za pół miliona gdzie mieszka banda miernot, a żeby wybudować te kanciapy dla naiwnych to trzeba było wyciąć więcej i więcej lasu. Poza tym ludzie śmiecą, zostawiają wszędzie resztki jedzenia no i głodne zwierzęta pozbawione domu wchodzą do miast, żeby nie umrzeć z głodu. Co to ma niby być za rozwiązanie problemu odstrzał? Nie można ich wywieźć w głąb lasu? Poza tym co one niby takiego robą? Krzywda się komuś stała? Znowu jakaś stara heksa ma problem bo dzik z hasioka jej oszkrabiny zeżarł! Roboty się chycić to nie będą wam dziki łażąc po nocy przeszkadzać!

 • Ale

  Zgadzam się. Na Wirku, co wieczór albo jeden albo gromada chodzi od śmietnika do śmietnika, a wszystko przez to, że ich środowisko zostaje zrównane z ziemią. Gdzie mają szukać jedzenia? 90% drzew wycięte, bo będzie trasa...

 • Jorkowicz

  Niech przy okazji zrobią porządek z pijakami, pijącymi alkohol w leśnych krzakach. W lasku na Wirku przy kopalni narobili już taki bałagan butelkami, że to już prawie nie las, a wysypisko szkła. W ogóle jaka to przyjemność po iantaniego piwa w krzakach. Trzeba ich wypędzić wysokimi mandatami i częstszymi patrolami w tym miejscu. Szczególnie koło tych rur ciepłowniczych.

 • TLK

  Jak masz odwagę, to idz i wyproś ich lalusiu.

 • :/

  NIE ZABIJAĆ DZIKÓW !!!

 • Rysio

  Nie pierniczyć się z dzikami, do odstrzału

 • Paweł

  som się odstrzel jednego buraka będzie mniej

 • Frania

  Jak dzik wyjdzie na ulicę to go odstrzelić. To jak człowiek wejdzie do lasu to co z nim zrobić?

 • Sara

  To samo

 • Jorg

  Ludzie zrozumcie, że ten odstrzał jest niezbędny tu chodzi o redukcję ilości osobników a nie ich całkowitą eliminację. Jedna locha potrafi urodzić do 20młodych w 2miotach w ciągu roku. Dziki w naszych lasach nie mają naturalnych wrogów które by redukowały ich ilość. Jak nie będzie odstrzału to dziki będą wszędzie

 • boluś

  Tylko KRETYN mogł zlecić o tej porze roku i doby odstrzały dzików !

 • andre

  Jak dziki mają nie wchodzić w osiedla kiedy śmierdzące lenie zamiast wyrzucać śmieci do zamykanych śmietników zostawiają worki obok. To zaproszenie dla dzików. Przykładem może być śmietnik zlokalizowany pomiędzy Solidarności 13 a Międzyblokową 7. Tam zawsze rano jeden wielki rozpiździel. Szacun dla pani sprzątającej, że codziennie robi porządek i to bardzo. A lenie dalej zostawiają worki ze śmieciami obok. Może warto by zamontować kamerki i powlepiać trochę mandatów? Może to by nauczyło co niektórych że śmieci wrzucamy do śmietnika...

 • DzikJestDziki

  Człowiek to piękna istota. najpierw wycina lasy, niszczy i betonuje środowisko a potem zabija naturalnych mieszkańców :) Ja wolałem jednak łapankę i zsyłkę.

 • Stefek

  dziki zostały wywiezione "nawet w rejon Pszczyny i wróciły" no kto by pomyślał że taki gupi dzik może to zrobić, a może trzeba by je wywieść w bory dolnośląskie tam jest 1650km2 wolnego placu po rusach

 • Trololo

  Więcej Pannatoni, więcej zamkniętych osiedli domków przy lasach, więcej... Gdzie te ryje mają iść?

 • Kuba

  Najlepiej do rzeźnika! Dobry dzik to ten w pasztecie, a nie ryjacy po trawnikach i łażący po jezdni powodując zagrożenie.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.