Ograniczenie koszenia, zakładanie łąk kwietnych, gromadzenie deszczówki. To najnowsze działania miasta związane z utrzymaniem zieleni, mające na celu lepszą ochronę zasobów wodnych oraz minimalizowanie skutków długotrwałych okresów bez deszczu.
– Musimy przystosowywać się do zmian, jakie zachodzą w naszym środowisku. Problemy z naturalnymi zasobami wodnymi są jednym z największych wyzwań w zakresie ochrony klimatu, także i w Rudzie Śląskiej – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.
Ograniczenie koszenia miejskich terenów zielonych
Pierwszą z decyzji władz miasta jest ograniczenie koszenia miejskich terenów zielonych. Miasto skupiać się będzie głównie na pasach drogowych, tak aby w rejonach skrzyżowań zachowana była dobra widoczność. Natomiast w parkach, skwerach i zieleńcach będziemy kosić tylko otoczenie alejek i ścieżek, rejon małej architektury i strefy rekreacji.
- Wzorem innych miast ograniczamy koszenie. Skupiać się teraz będziemy głównie na pasach drogowych, po to aby w rejonach skrzyżowań zachowana była dobra widoczność, co jest niezmiernie ważne w kontekście bezpieczeństwa. Koszenie w parkach, na skwerach obejmować będzie jedynie najbliższe otoczenie alejek i ścieżek. Kosić będziemy teraz ich bezpośrednie sąsiedztwo, czyli pas o szerokości 1,5 – 2 m, a także otoczenie małej architektury. Pozostałe koszenia terenów zielonych realizowane będą interwencyjnie w razie potrzeby – zapowiada wiceprezydent Krzysztof Mejer. - Szacujemy, że tereny gdzie ograniczymy koszenie, albo przeniesiemy je na późniejszy czas obejmą ok. 44 ha – dodaje.
Zakładanie łąk kwietnych
Kolejne działanie rudzkich samorządowców mające na celu przeciwdziałanie skutkom suszy to zakładanie łąk kwietnych. Takie pilotażowe przestrzenie utworzone zostaną w trzech lokalizacjach:
- na terenach zielonych przy ul. 1 Maja w Rudzie na wysokości zjazdu z trasy N-S,
- na hałdzie przy ul. Niedurnego w Nowym Bytomiu
- oraz na terenach zielonych w Chebziu w rejonie stacji paliw.
- Planujemy założenie łąk kwietnych. Na początek w trzech lokalizacjach. Już niebawem przeprowadzimy wysiew, czekamy na odpowiednie warunki pogodowe, czyli perspektywę co najmniej kilku deszczowych dni - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.
Gromadzenie deszczówki
Pozostałe wdrażane działania w zakresie utrzymania i pielęgnacji miejskiej zieleni sprowadzają się do zmniejszania parowania wilgoci z gleby. Realizowane są one już od jesieni 2019 r. i polegają głównie na ograniczaniu wygrabiania zieleńców i skwerów. Dodatkowo częściej wykorzystywana jest kora, jako naturalny regulator wilgoci.
- Zastosowaliśmy korę niedawno na rondzie turbinowym przy ul. 1 Maja w Rudzie, gdzie także nasadzone zostały kolejne rośliny wieloletnie – wskazuje wiceprezydent Mejer. - Dodatkowo w kilku miejscach w specjalnych zbiornikach rozpoczęliśmy gromadzenie deszczówki, która wykorzystywana jest do podlewania kwiatów – dodaje.
W grudniu 2019 roku uchwałą Rady Miasta przyjęty został "Plan adaptacji Miasta Ruda Śląska do zmian klimatu do roku 2030". Dokument powstał w ramach projektu, w którym uczestniczą 44 największe samorządy w Polsce. Zawiera on pakiet rozwiązań, które pomogą zabezpieczyć miasto przed skutkami zmian klimatu. Głównymi zagrożeniami dla Rudy Śląskiej, spowodowanymi przez zmiany klimatu, są m.in.: upały, intensywne krótkotrwałe opady, nasilenie burz i wiatrów, smog, zanieczyszczenia. Dlatego plan ten wskazuje rozwiązania, które przygotują miasto do tych zmian poprzez realizację wybranych działań adaptacyjnych w czterech najbardziej wrażliwych obszarach, czyli w zakresie gospodarki wodnej, terenów zabudowy mieszkaniowej o wysokiej intensywności, transportu oraz energetyki.
Miasto w stałym utrzymaniu ma ok. 170 ha terenów zielonych, blisko połowa z nich to zieleń przyuliczna, jej łączna powierzchnia to ok. 80 ha. Blisko 60 ha to skwery i zieleńce, pozostałą powierzchnię stanowią tereny o charakterze parkowym.