Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trakt Rudzki się rozrasta. W Wirku zrewitalizowane zostaną dwie duże zielone przestrzenie

 • Dodano: 2020-04-08 10:00

Do końca października w Rudzie Śląskiej - Wirku zrewitalizowane zostaną dwie duże zielone przestrzenie. Chodzi o teren pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką oraz skwer przy ul. Tuwima.

W ramach zadania, które realizowane będzie w ramach II etapu budowy Traktu Rudzkiego,  powstanie m.in. ścieżka pieszo-rowerowa, siłownia zewnętrzna oraz pojawi się bardzo dużo zieleni.

Prace przy tej wartej blisko 3,8 mln zł inwestycji już się rozpoczęły

Podobnie jak cały Trakt Rudzki jest ona objęta dofinansowaniem unijnym.  

W ramach prac planujemy nasadzić ponad 140 tys. różnego rodzaju roślin. Tym sposobem zostaną uporządkowane kolejne tereny zielone, a przy okazji powstaną nowe miejsca do spędzania wolnego czasu w plenerze – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Pierwsza z przestrzeni, która będzie rewitalizowana, to ponad 2,6 ha skwer znajdujący się po obu stronach ul. Tuwima.

W części zachodniej utworzony zostanie skwer z placem do aktywnego wypoczynku. Będzie on wyposażony w urządzenia siłowni terenowej i stoły piknikowe. Obok niego powstanie plac wypoczynkowy z ławkami otoczony zielenią. Natomiast w części wschodniej, na skwerze Rudzkich Seniorów, planujemy wymianę nawierzchni oraz zainstalowanie kilku ławek – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk.

Również w tej części skweru odnowiony zostanie pomnik rudzkich nauczycieli pomordowanych w czasie okupacji w latach 1939-1945, który został wybudowany w 1948 r. Dodatkowo zostanie on również oświetlony. Rewitalizacja skweru przy ul. Tuwima obejmie także budowę oświetlenia.

Zainstalowanych zostanie 15 opraw LED

Przestrzeń w rejonie ul. Tuwima zostanie wzbogacona o dużo zieleni. Na skwerze nasadzonych zostanie ponad 100 tys. roślin. W większości będą to byliny oraz rośliny cebulowe. Dodatkowo w celu uzyskania izolacji akustycznej i wizualnej przewidziane są gęste nasadzenia drzew i krzewów  od strony ruchliwych ulic – Katowickiej i Odrodzenia.

Drugi teren w Wirku, który będzie na nowo zagospodarowany obejmuje odcinek od ul. Nowary do ul. Katowickiej.

Na długości ponad 300 m powstanie oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa, wzdłuż której zainstalowane zostaną elementy małej architektury takie jak ławki czy leżaki – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk.

Na tym odcinku powstanie także miniplac ze stołem piknikowym i stojakami na rowery. Wzdłuż budowanej ścieżki nasadzone zostaną krzewy, byliny,  a także rośliny cebulowe.

Pierwsze prace przy budowie nowego odcinka Traktu Rudzkiego rozpoczęły się przed kilkoma dniami.  Całość ma być gotowa do końca października.

Przypomnijmy, że Trakt Rudzki to ścieżka pieszo–rowerowa, która ma połączyć obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. W ramach projektu zrewitalizowanych zostanie łącznie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Trakt przebiegać ma od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej ma wieść ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie poprowadzi przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera, a następnie pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego.

Miasto w planach finansowych zabezpieczyło na ten cel ok. 16 mln zł 

Cały Trakt Rudzki gotowy ma być do 2021 r. W przyszłym roku prace obejmą m.in. rewitalizację Parku Dworskiego – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk. - Na realizację projektu pozyskaliśmy ponad 6 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – dodaje.

Pierwszy odcinek Traktu Rudzkiego od ul. Czarnoleśnej do hałdy przy ul 1 Maja został wykonany w 2018 roku. Zakończona jest też rewitalizacja samej hałdy, realizowana w ramach międzynarodowego projektu Lumat. Oprócz dofinansowania z tego projektu, miasto na rewitalizację hałdy pozyskało także środki unijne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z których to środków realizowany jest również Trakt Rudzki. W ubiegłym roku do użytku oddano także zrewitalizowany amfiteatr przy ul. Czarnoleśnej. Jest to strefa wypoczynku, w której znajduje się mini plac zabaw, pergola, ławki, leżaki, stoły piknikowe oraz mnóstwo zieleni.

Trakt Rudzki się rozrasta. W Wirku zrewitalizowane zostaną dwie duże zielone przestrzenie

Komentarze (25)    dodaj komentarz »

 • Wojciech Witek

  Jak nic nie robią - źle. Jak pojawia się wreszcie dobra wiadomość, że coś jest dla mieszkańców - też źle, bo za późno, bo maseczki, bo zniszczą, bo psy [...]ją... Nie dogodzisz.

 • Agnieszka

  Miasto mogłoby pomyśleć o zagospodarowaniu jakiegoś terenu na wybieg dla psów. Na Nowym Bytomiu wybieg jest daremny, między innymi chodzi o szkło!

 • al

  A ilu ludzi chodzi na te wybiegi? Każdy sobie robi wybieg przed blokiem. Zas.....ne trawniki to wizytówka właścicieli czworonogów (choć są tacy, którzy sprzątają za co szacun).

 • Lyjo

  Teraz to ny moga wylyź i moj Pimpuś sro na balkon.

 • Jagoda

  Dobry pomysl,ale czy nie za poz o jesli chodzi o pore roku?Gdyby zaczelo sie to 2 mce wczesniej to i mieszkancy by skorzystali jeszcze w tym roku w sierpniu.Przewidywane oddanie dla mieszkancow aktualnie to na pazdziernik,czyli jesien,zima siedzimy w domu,w tym czasie w parku urzeduje "wybrana" elita wirecka,która nie liczy sie z wlasnoscia wszystkich...Wiec na wiosne zastajemy skwer,który wymaga napraw itp.Chyba ze policja czy straz bedzie robic kontrole i przepedzac pijaczkow lub wandali ze stolow piknikowych.Bo nie obawiam sie stwierdzic,iz w Naszym miescie jest paskudnie,brudno,a kiedy cos zrobi sie dla mieszkańców,to niestety zbyt czesto jest to zdewastowane w szybkim tempie.

 • atos

  Robiom wybieg do psiarnie.

 • Pimpek

  Lepiej jakiś basen odkryty w Rudzie śląskiej by wybudowała a nie [...]y robić

 • Zuza

  Ruda jest tak brudna i zaniedbana az przykro patrzec

 • Ewa

  Przejedź sie do Chorzowa, Bytomia, czy Świetocholowic...a szybko zmienisz zdanie o brudzie w Rudzie

 • bob

  No i to są fajne wiadomości,a nie ino CZAJNAKORONA !!!

 • Realista

  A przy każdym leżaku jeden strażnik albo kamera

 • postny

  Parki modelujom,cmentarza ,wBykowinie oś,nieumiom zrobic,aini powoli na marsa jadom,to dopiero heca.

 • Ehhh

  Cmentarz nalezy do danej parafii

 • ja

  super będziemy oglądać zdjęcie na portalu naszego miasta... nie mają nic innego w tej chwili do zrobienia... paranoja

 • marekss

  A ile osób tam pracuje? bo z tego co wiem ,mogą maksymalnie 2, i dwa metry od siebie

 • Tydz

  Nie jeżeli chodzi o pracę na powietrzu.

 • Sandra

  Super sprawa, warto byłoby pomyśleć, żeby zagospodarować też miejsce na wybieg dla psów :)

 • kundel

  Bykowina ul szpaków,paniusie kundle na chodniki wyprowadzajom,pieski podczyjimis oknami srajom,ido siebie wracajom ,skond te nawyki przyjechały.

 • Verdi

  16 mln zł ? może za te pieniądze zafundować każdemu mieszkańcowi miasta maseczkę w skrzynce pocztowej ,wielorazowego użytku, po co komu teraz park, skoro nikt nie może po nim chodzić.

 • rudi

  Tak jest powinny być maseczkomaty.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.