Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ograniczenie koszenia i zbieranie deszczówki - w ten sposób Ruda Śląska walczy z suszą

  • Dodano: 2020-05-13 11:15, aktualizacja: 2020-05-14 11:08

Ograniczenie koszenia, zakładanie łąk kwietnych, gromadzenie deszczówki. To najnowsze działania miasta związane z utrzymaniem zieleni, mające na celu lepszą ochronę zasobów wodnych oraz minimalizowanie skutków długotrwałych okresów bez deszczu.

– Musimy przystosowywać się do zmian, jakie zachodzą w naszym środowisku. Problemy z naturalnymi zasobami wodnymi są jednym z największych wyzwań w zakresie ochrony klimatu, także i w Rudzie Śląskiej – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Ograniczenie koszenia miejskich terenów zielonych

Pierwszą z decyzji władz miasta jest ograniczenie koszenia miejskich terenów zielonych. Miasto skupiać się będzie głównie na pasach drogowych, tak aby w rejonach skrzyżowań zachowana była dobra widoczność. Natomiast w parkach, skwerach i zieleńcach będziemy kosić tylko otoczenie alejek i ścieżek, rejon małej architektury i strefy rekreacji.

- Wzorem innych miast ograniczamy koszenie. Skupiać się teraz będziemy głównie na pasach drogowych, po to aby w rejonach skrzyżowań zachowana była dobra widoczność, co jest niezmiernie ważne w kontekście bezpieczeństwa. Koszenie w parkach, na skwerach obejmować będzie jedynie najbliższe otoczenie alejek i ścieżek. Kosić będziemy teraz ich bezpośrednie sąsiedztwo, czyli pas o szerokości 1,5 – 2 m, a także otoczenie małej architektury. Pozostałe koszenia terenów zielonych realizowane będą interwencyjnie w razie potrzeby – zapowiada wiceprezydent Krzysztof Mejer. - Szacujemy, że tereny gdzie ograniczymy koszenie, albo przeniesiemy je na późniejszy czas obejmą ok. 44 ha – dodaje.

Zakładanie łąk kwietnych

Kolejne działanie rudzkich samorządowców mające na celu przeciwdziałanie skutkom suszy to zakładanie łąk kwietnych. Takie pilotażowe przestrzenie utworzone zostaną w trzech lokalizacjach:

  • na terenach zielonych przy ul. 1 Maja w Rudzie na wysokości zjazdu z trasy N-S,
  • na hałdzie przy ul. Niedurnego w Nowym Bytomiu
  • oraz na terenach zielonych w Chebziu w rejonie stacji paliw.

- Planujemy założenie łąk kwietnych. Na początek w trzech lokalizacjach. Już niebawem przeprowadzimy wysiew, czekamy na odpowiednie warunki pogodowe, czyli perspektywę co najmniej kilku deszczowych dni - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Gromadzenie deszczówki

Pozostałe wdrażane działania w zakresie utrzymania i pielęgnacji miejskiej zieleni sprowadzają się do zmniejszania parowania wilgoci z gleby. Realizowane są one już od jesieni 2019 r. i polegają głównie na ograniczaniu wygrabiania zieleńców i skwerów. Dodatkowo częściej wykorzystywana jest kora, jako naturalny regulator wilgoci.

- Zastosowaliśmy korę niedawno na rondzie turbinowym przy ul. 1 Maja w Rudzie, gdzie także nasadzone zostały kolejne rośliny wieloletnie – wskazuje wiceprezydent Mejer. - Dodatkowo w kilku miejscach w specjalnych zbiornikach rozpoczęliśmy gromadzenie deszczówki, która wykorzystywana jest do podlewania kwiatów – dodaje.

W grudniu 2019 roku uchwałą Rady Miasta przyjęty został "Plan adaptacji Miasta Ruda Śląska do zmian klimatu do roku 2030". Dokument powstał w ramach projektu, w którym uczestniczą 44 największe samorządy w Polsce. Zawiera on pakiet rozwiązań, które pomogą zabezpieczyć miasto przed skutkami zmian klimatu. Głównymi zagrożeniami dla Rudy Śląskiej, spowodowanymi przez zmiany klimatu, są m.in.: upały, intensywne krótkotrwałe opady, nasilenie burz i wiatrów, smog, zanieczyszczenia. Dlatego plan ten wskazuje rozwiązania, które przygotują miasto do tych zmian poprzez realizację wybranych działań adaptacyjnych w czterech najbardziej wrażliwych obszarach, czyli w zakresie gospodarki wodnej, terenów zabudowy mieszkaniowej o wysokiej intensywności, transportu oraz energetyki.

Miasto w stałym utrzymaniu ma ok. 170 ha terenów zielonych, blisko połowa z nich to zieleń przyuliczna, jej łączna powierzchnia to ok. 80 ha. Blisko 60 ha to skwery i zieleńce, pozostałą powierzchnię stanowią tereny o charakterze parkowym.

Komentarze (29)    dodaj »

  • Don

    I wycięte wielkie drzewa przy Hallera.

  • ola

    Wycinają bo to jest potrzebne do nadajników 5g

  • the truth

    I betonowy plac czerwony przed urzędem. Jakie to polskie budzenie się juz nie z ręką ale łokciem w nocniku

  • szlojder

    Władzy słuchac nie mondrowac,sie niepodoba to do lasa,tam pełno zieleni,idzie zamieszkac nawet.

  • mgx

    no własnie... wycinka drzew idzie w najlepsze. A to podstawowy element w walce z szusza :( Ograniczenie koszenia powinno wejść na stałe . Jestem za.

  • zgm

    Ciekawe jak byś wyglondoł z zakazym przycinano włosow na swojim baniaku .

  • mgx

    Jestem prawie całkiem łysy. Więc jak chciałeś być sprytny - to ci nie wyszło.Ale rozumiem, dlaczego piszesz o baniaku - każdy porównuje innych do siebie.Ja mam głowę , a ty baniak - i taka to różnica ( baniak jest pusty ).

  • Koala

    Brawo Pan radny z Kochłowic - to jego inicjatywa. Widać jak się chce - to można.

  • długopis

    W końcu jakieś sensowne działania. Brawo.Oby takich było więcej.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również