Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ograniczenie koszenia i zbieranie deszczówki - w ten sposób Ruda Śląska walczy z suszą

  • Dodano: 2020-05-13 11:15, aktualizacja: 2020-05-14 11:08

Ograniczenie koszenia, zakładanie łąk kwietnych, gromadzenie deszczówki. To najnowsze działania miasta związane z utrzymaniem zieleni, mające na celu lepszą ochronę zasobów wodnych oraz minimalizowanie skutków długotrwałych okresów bez deszczu.

– Musimy przystosowywać się do zmian, jakie zachodzą w naszym środowisku. Problemy z naturalnymi zasobami wodnymi są jednym z największych wyzwań w zakresie ochrony klimatu, także i w Rudzie Śląskiej – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Ograniczenie koszenia miejskich terenów zielonych

Pierwszą z decyzji władz miasta jest ograniczenie koszenia miejskich terenów zielonych. Miasto skupiać się będzie głównie na pasach drogowych, tak aby w rejonach skrzyżowań zachowana była dobra widoczność. Natomiast w parkach, skwerach i zieleńcach będziemy kosić tylko otoczenie alejek i ścieżek, rejon małej architektury i strefy rekreacji.

- Wzorem innych miast ograniczamy koszenie. Skupiać się teraz będziemy głównie na pasach drogowych, po to aby w rejonach skrzyżowań zachowana była dobra widoczność, co jest niezmiernie ważne w kontekście bezpieczeństwa. Koszenie w parkach, na skwerach obejmować będzie jedynie najbliższe otoczenie alejek i ścieżek. Kosić będziemy teraz ich bezpośrednie sąsiedztwo, czyli pas o szerokości 1,5 – 2 m, a także otoczenie małej architektury. Pozostałe koszenia terenów zielonych realizowane będą interwencyjnie w razie potrzeby – zapowiada wiceprezydent Krzysztof Mejer. - Szacujemy, że tereny gdzie ograniczymy koszenie, albo przeniesiemy je na późniejszy czas obejmą ok. 44 ha – dodaje.

Zakładanie łąk kwietnych

Kolejne działanie rudzkich samorządowców mające na celu przeciwdziałanie skutkom suszy to zakładanie łąk kwietnych. Takie pilotażowe przestrzenie utworzone zostaną w trzech lokalizacjach:

  • na terenach zielonych przy ul. 1 Maja w Rudzie na wysokości zjazdu z trasy N-S,
  • na hałdzie przy ul. Niedurnego w Nowym Bytomiu
  • oraz na terenach zielonych w Chebziu w rejonie stacji paliw.

- Planujemy założenie łąk kwietnych. Na początek w trzech lokalizacjach. Już niebawem przeprowadzimy wysiew, czekamy na odpowiednie warunki pogodowe, czyli perspektywę co najmniej kilku deszczowych dni - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Gromadzenie deszczówki

Pozostałe wdrażane działania w zakresie utrzymania i pielęgnacji miejskiej zieleni sprowadzają się do zmniejszania parowania wilgoci z gleby. Realizowane są one już od jesieni 2019 r. i polegają głównie na ograniczaniu wygrabiania zieleńców i skwerów. Dodatkowo częściej wykorzystywana jest kora, jako naturalny regulator wilgoci.

- Zastosowaliśmy korę niedawno na rondzie turbinowym przy ul. 1 Maja w Rudzie, gdzie także nasadzone zostały kolejne rośliny wieloletnie – wskazuje wiceprezydent Mejer. - Dodatkowo w kilku miejscach w specjalnych zbiornikach rozpoczęliśmy gromadzenie deszczówki, która wykorzystywana jest do podlewania kwiatów – dodaje.

W grudniu 2019 roku uchwałą Rady Miasta przyjęty został "Plan adaptacji Miasta Ruda Śląska do zmian klimatu do roku 2030". Dokument powstał w ramach projektu, w którym uczestniczą 44 największe samorządy w Polsce. Zawiera on pakiet rozwiązań, które pomogą zabezpieczyć miasto przed skutkami zmian klimatu. Głównymi zagrożeniami dla Rudy Śląskiej, spowodowanymi przez zmiany klimatu, są m.in.: upały, intensywne krótkotrwałe opady, nasilenie burz i wiatrów, smog, zanieczyszczenia. Dlatego plan ten wskazuje rozwiązania, które przygotują miasto do tych zmian poprzez realizację wybranych działań adaptacyjnych w czterech najbardziej wrażliwych obszarach, czyli w zakresie gospodarki wodnej, terenów zabudowy mieszkaniowej o wysokiej intensywności, transportu oraz energetyki.

Miasto w stałym utrzymaniu ma ok. 170 ha terenów zielonych, blisko połowa z nich to zieleń przyuliczna, jej łączna powierzchnia to ok. 80 ha. Blisko 60 ha to skwery i zieleńce, pozostałą powierzchnię stanowią tereny o charakterze parkowym.

Komentarze (29)    dodaj »

  • mieszkaniec

    polityka tej Pani jest nastawiona na wielkie oszczędnosci, ale nie ekologiczne tylko "jej budżetu" (- jak sama mowi: zapłacilam, pozyskałam) - potrzebuje pieniędzy na nagrody dla swoich zastepców i innych ulubieńców. Datego wycina drzewa od lat - tak samo krzewy - Ruda ŚL jest pod tym względem wyjątkowa! Ubyło nam szczególnie drzew ulicznych - najbardziej zasłużonych dla nas. Nie sadzi sie nowych. pozostały jeszcze tylko te trawniki - koszt koszenia odpada, co dalej?

  • Bogdan Thomalla, Zabrze

    Ja czegoś nie rozumiem. O co chodzi? Czy chcemy zatrzymać wodę w glebie, czy też chcemy aby woda z gleby parowała, tworzyły się chmury deszczowe i padał z nich deszcz. Jeżeli chcemy zatrzymać wodę w glebie to należy kosić roślinność jak najniżej i odwrotnie jak chcemy aby woda z gleby parowała to należy uprawiać chwasty i inne rośliny wysokie. Drodzy czytelnicy! Zbadano i oznaczono, że jedna roślina kukurydzy w ciągu swej wegetacji wyciąga z gleby i z niej wyparowuje 200 litrów wody. To taka przemysłowa beczka. Im większe rośliny tym większe parowanie, które zależy od rodzaju rośliny, temperatury otoczenia, wilgotności względnej otaczającej atmosfery i przede wszystkim od powierzchni tej rośliny (liście, łodyga, kwiaty itp.). Mała roślina niskie parowanie, duża roślina wysokie parowanie z niej i wysuszanie gleby.

  • Riko

    Piszę całkiem na poważnie : ciekawe czy pojawią się zakazy instalowania i napełniania przydomowych basenów wodą? Przecież do tego potrzeba również dużych ilości wody, a jeśli baseny miejskie i spa będą nieczynne , to tylko te miejsca zostaną ludziom do ochłody.

  • TAKI TAM

    Koszenie w strefach osiedlowych to zabieg typowo higieniczny{psie pamiątki,śmieci,puszki ,kondony,pety i wszelkiej maści dobra}. Do tego dochodzą przepisy przeciwpożarowe ,łąka chwastowa nie zawsze jest bujna od zieleni z czasem zamienia się w wysuszone chaszcze,a idiotów i ruchomości łatwopalnych nie brakuje. Pozostaje jeszcze sprawa zamiany {powtórnego przywrócenia koszenia}nie dość,że przybędzie mrowisk,szczurów ewentualnie mysz a także jeży {które w późniejszym czasie będą przelatywać przez kosiarkę wspomnę jeszcze o kle[...]h no i komarach. Mam nadzieje ,że w tym roku będzie cud i nie wysieje się barszcz Sosnowskiego .Aha pozostaje jeszcze koszt doprowadzenia terenu do względnego ładu.Zbędna oszczędność a problemów ogrom. Pozdrwiam

  • Ludzie z osiedla

    Wspaniała sprawa,cała Polska tak powinna postępować.Niestety w Goduli przy szpitalu,każdego dnia po kilka godzin codziennie,jest koszona trawa. Ogromny ryk kosiarek kilka godzin dziennie.Cierpia przy tym hałasie pacjenci,lekarze szpitala w Goduli oraz mieszkańcy bloków na osiedlu przy ulicy Lipa.Bardzo prosimy dyrekcję szpitala o zaprzestanie tego hałaśliwego koszenia.Na pewno przyroda na tym zyska oraz ludzie,którzy muszą żyć w tym hałasie.

  • Rudziol

    Będziemy cudownie zarastać chwastami i śmieciami pomiedzy nimi, super gratulacje pomysłu. Tylko nie rozumiem jednego, skoro ma być oszczędzanie wody to po co na basenie letnim od godz 22 czy deszcz czy zimno leje się woda z zraszaczy?. Rozumie latem jak upał ale teraz? ktoś nie pomyślał, drugi ustawił a trzecich to nic nie interesuje i to jest marnowanie wody!

  • Bladius

    Proponuje mandaty dla debili którzy rozjeżdżają trawnik przy hałdzie, parkując na zieleńcu

  • bbbbeka z nich

    a ja dla tych co przy kopalni bielszowice staja na zakazie i pasie zieleni

  • mietlorz

    Dobre sobie. Pod byle pretekstem wycinają drzewa potęgując efekt suszy. W Kochłówce czy Kłodnicy dalej płyną ścieki jak za "komuny". Teraz kilkoma łąkami chcą ratować "klimat"? W dodatku chcą zasypać rozlewisko w Kochłowicach. Obłuda.

  • bobo

    Tylko proszę póżniej nie płakać,że jest plaga kleszczy ! Szczególnie jak te chaszcze porosną,bo do trawy to daleko.

  • observer

    Pomysł dobry, ale...trzeba najpierw wyplewić/zlikwidować zachwaszczone trawniki, później zasiać "łąkę". Sama nie wyrośnie...Nie mylić "łąki" z dzikimi trawnikami.

  • XYZ

    Wycięte drzewa przed Biblioteką w Halembie a w zamian nic nowego nie posadzono!!!!!

  • Robi

    Spoko za nie długo posadzą kszoki z wiepszkami.

  • Marek

    Ogromna prośba dla władz naszego miasta o sadzenie nowych drzew...

  • error

    Gdybyś poprosił o wycięcie drzewa miałbyś załatwione jak w banku. Najlepiej duże ! A sadzić? Sadzimy....! W lesie na Halembie na przykład, i tuż przy drodze z Rudy na Czarny Las za tym bunkrem na górce. Bo wiesz ...w tych miejscach gdzie już wycinaliśmy to drzew już raczej nie chcemy, nawet jak gadaliśmy, że wycinamy bo bezpieczeństwo przechodniów było zagrożone. Tam gdzie mieszkasz najlepiej jak będzie łyso - to dla Twojego dobra....będziesz miał więcej światła ze słoneczka i komórka będzie Ci lepiej działać...naprawdę!

  • Swietłana

    Władze miasta likwidują drzewa dla lepszej komunikacji 5g

  • Don

    Jestem ciekaw, kto odpowiada za wycięte drzewa przy nowej hali na Hallera. Nikomu nie przeszkadzały i były zdrowe! Jedno zrobić, drugie zepsuć. Ktoś to powinien wytłumaczyć.

  • jo

    tam bedzie dodatkowy pas ruch dla wjazdu i wyjazdu z hall

  • Don

    To trzeba było tak zaprojektować żeby drzewa mogły zostać. Wyciąć łatwo, a te drzewa pamiętały jeszcze moich dziadków! Dewastujemy pod pretekstem rozwoju.

  • majk

    gdyny nie wirus ,gdyby nie próba oszczędzania, czegoś takiego by nie wprowadzono.zreszta te działania to ani kropla działań.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również