Wszystko drożeje – woda, odbiór ścieków, śmieci oraz ogrzewanie. Grupa Węglokoks wprowadziła nową taryfę, która przewiduje podwyżkę opłat za ciepło o nawet 150%. Instytut Gospodarki Nieruchomościami postanowił wystosować petycję do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, aby wywalczyć rekompensaty bezpośrednie za energię cieplną. Do akcji przyłączają się rudzkie spółdzielnie.
Ogromne podwyżki cen ciepła. Mieszkańcy oburzeni
Spółka Węglokoks wprowadziła nową taryfę ciepła – mieszkańcy spodziewali się, że ogrzewanie podrożeje, jednak nie sądzili, że aż tak. Podwyżki sięgają aż 150-180%! Z pretensjami ruszyli do swoich spółdzielni, które załamują ręce – informują, że nie mają żadnego wpływu na obowiązujące taryfy i nie czerpią żadnych korzyści z podwyżek cen. Sprawą postanowił zająć się Instytut Gospodarki Nieruchomościami, który dostrzegł, że czas podjąć realne działania.
- Bez zorganizowanego i uporządkowanego sposobu działania, wszyscy personalnie odczujemy na najbliższych zebraniach wspólnot mieszkaniowych oraz walnych zgromadzeniach skutki podwyżek cen energii oraz narastającą frustrację odbiorców końcowych energii. Wtedy będzie już niestety za późno – mówi Arkadiusz Borek, Prezes Zarządu Instytutu Gospodarki Nieruchomościami.
Działania podejmowane przez IGN mają na celu ochronę mieszkańców przed kolejnymi podwyżkami cen energii, a także zneutralizowanie ich wpływu.
Zapytaliśmy Spółkę Węglokoks o nową taryfę – póki co spółka w żaden sposób nie ustosunkowała się do sprawy.
Petycja Instytutu Gospodarki Nieruchomościami
Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłosiła, że przyłącza się do ogólnopolskiej petycji, którą Instytut Gospodarki Nieruchomościami skieruje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Do podpisywania petycji zachęcają lokatorów również MGSM „Perspektywa” oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej TBS.
- Petycja zawiera żądanie przyznania wyższych niż dotychczas i na przejrzystych zasadach rekompensat bezpośrednich za energię cieplną dla wszystkich właścicieli zbiorowych, w tym wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych, TBS-ów itp. począwszy od trwającego już sezonu grzewczego – czytamy w oświadczeniu Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Petycja jest dostępna do zapoznania się i podpisania we wszystkich Administracjach RSM oraz MPGM TBS, a także Dyrekcji RSM lub MPGM TBS. Treść dostępna jest również na stronie internetowej IGN – petycję można samodzielnie wydrukować, wypisać i zanieść do administracji.
Swój podpis na petycji można złożyć do 18 marca!