Wiadomości z Rudy Śląskiej

Opłata śmieciowa nie będzie podwyższona - to efekt burzliwych obrad Rady Miasta

  • Dodano: 2018-12-11 19:00

11 grudnia o godzinie 13 zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas której rozmawiano przede wszystkim o gospodarce odpadami w Rudzie Śląskiej. 

O zbliżającym się problemie potencjalnego wzrostu cen wywozu śmieci władze miasta sygnalizowały już od dawna, teraz jednak koszty składowania odpadów są już na tyle duże, że podjęto pod obrady uchwałę o wzroście tak zwanej opłaty śmieciowej w Rudzie Śląskiej. 

Wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer zaproponował  cztery rozwiązania dotyczące zmian wysokości opłat:
Według pierwszego modelu opłata będzie identyczna dla każdego gospodarstwa domowego –planowo miała wynosić około 23 złotych. Problem polega na tym, że opłata, która jednakowo traktuje wszystkich, jest demotywująca dla tych, którzy faktycznie odpady segregują, nie zachęca również do segregacji tych, którzy jeszcze tego nie robią.

Drugi system jest oparty na ilość zużytej wody – w tym przypadku wysokość opłaty byłaby ustalana na podstawie tego, ile wody zużywa gospodarstwo domowe, znowu jednak problem polega na tym, że wysokość wody nijak nie przekłada się na segregację śmieci, a raczej jest statystycznie będzie jedynie wyznacznikiem ilości osób mieszkających pod jednym adresem. Trudno tutaj mówić też o jakiejś sprawiedliwości, ponieważ nie zachęca do segregacji, a wręcz może zniechęcać.

W trzecim wariancie opłata byłaby ustalana na postawie powierzchni nieruchomości, z której odpady miałby być wywożone. Jak zauważył radny Witold Hanke, również jest to wysoce niesprawiedliwe, ponieważ w bliźniaczo podobnych nieruchomościach mogą mieszkać wieloosobowe rodziny, które generują sporo odpadów, albo osoby samotne, które śmieci wyrzucają odpowiednio mniej, zaś opłatę poniosą identyczną.

Czwarty wariant bierze pod uwagę ilość osób w gospodarstwie domowym i na tej podstawie byłaby wyliczana kwota do zapłaty.
Jak widać żaden z zaproponowanych systemów nie jest idealny, jednak jeżeli jakieś zmiany nie nastąpią koszty wywozu będzie musiało ponieść miasto, co odbędzie się kosztem innych inwestycji.

Na wzrost cen ma też przełożenie bardzo niski poziom segregowania śmieci przez samych mieszkańców. Wedle ustawy gminy, które nie przekroczą odpowiedniego progu procentowej segregacji śmieci, będą płaciły kary – ten próg procentowy z każdym rokiem rośnie. W tym powinien wynosić 30%, jednak większość mieszkańców nie przywiązuje wagi do segregacji, więc o uniknięciu kary nie ma mowy – a zatem trudno uniknąć wzrostu kosztów związanych z odpadami. Jeżeli dodamy do tego wzrost cen paliwa i przyszłoroczny, zapowiadany wzrost cen energii nawet o 60%, trudno się dziwić, że koszty gospodarowania śmieciami również wzrasta o kilkadziesiąt procent.

Radni jednak nie poparli proponowanej przez władze miasta uchwały, nie pomogły tez tłumaczenia, że podwyżka odbywa się w zasadzie w większości polskich gmin. Po ponad trzech godzinach burzliwej dyskusji w głosowaniu uchwała została odrzucona, a zatem opłata śmieciowa pozostanie na razie na takim samym poziomie – na jak długo? Czas pokaże.

Opłata śmieciowa nie będzie podwyższona - to efekt burzliwych obrad Rady Miasta

Komentarze (59)    dodaj »

  • ol

    Jak nie ma podwyżek ? przecież RSM przyniosła nową opłatę od stycznia będzie 14,50 a teraz jest 12 zł.

  • mari

    Nie rozumię łapek w dół. Płaciłam RSM do grudnia 60 zł- 12 zł/ os, a teraz 72.50- 14,50/ os.

  • Z Fryncity

    No właśnie, trzeba zacząć cenie od końca - czyli od takich januszy, którzy w[...]ie mają segregację! A firma żeby mogła więcej zarabiać to musi mieć większy zysk a nie tylko przychód, więc trzeba ich stawiać przed faktem dokonanym obniżenie im kosztów wynikających ze zwiększenia udziału segregacji. Więcej segregacji to mniejszy koszt, który da ten sam albo większy zysk przy mniejszym przychodzie, który jest tym co bezpośrednio dotyczy mieszkańców. Mieszkaniec w tym przypadku sam generuje koszt (zwiększony swoją głupotą) i jednocześnie sam jęczy kiedy za swoją głupotę musi płacić.

  • adam

    Dlaczego miasto nie wybuduje jakiegoś własnego zakładu utylizacji odpadów?

  • mieszkaniec-wyborca

    Bo miasto i jej władze zyją w schizofrenii najpierw nie chcieli spalarni czy tez jak zwia Ripok a teraz chcieli trzy budować!!

  • Julek

    Ilość wody... hmmmm kto segreguje ten wie, że trzeba myć wszystko co się segreguje, więc czemu nie. A ponadto wielu mieszkańców chciałoby segregować śmieci, lecz do teraz nie mają możliwości bo dzwony nie wszędzie są postawione co uniemożliwia i zniechęca niestety ludzi do biegania ze szkłem lub plastikami na koniec osiedla gdzie ewentualne stoi dany dzwon. Postawić i regularnie wywozić i gwarantuje, że procent segregacji się zwiększy.

  • Halemba

    25% budżetu miasta, prawie 200 mln pln idzie na pomoc społeczną. To chora sytuacja, proponuję tam poszukać pieniędzy.

  • Debil

    To są zadania ustawowe, gdzie chcesz szukać pieniędzy?

  • Z Fryncity

    A w której ustawie pisze, że konkretnie w RŚl ma być na MOPs ma być tyle ile jest obecnie?

  • Rudzianie to idioci

    Ci idioci z Rudy zawsze cię zminusują. Oni mają pojęcie o niczym ale chetnie sie wypowiedza swoja bezgraniczna madroscia.

  • JK

    Nasi radni nie mają pojęcia odnośnie ustawy śmieciowej ,a pan Wesoły szkoda gadać nie pogodził się do dzisiaj z przegranymi wyborami ,,a czy w jego programie wyborczym był temat śmieci .NIE ,ateraz udaje wielkiego znawcę .

  • andre

    Rudzki POPiS będzie robił wszystko by torpedować wszelkie propozycje P. Prezydent. No bo liczy się tylko partia i jej dobro. Mam nadzieję, że przy kolejnych wyborach PO i PiS dostaną czerwoną kartkę, bo im nie zależy na dobru mieszkańców.

  • Krystyna

    ZACZNIJMY SEGREGOWAĆ - przykład Niemców ale jesteśmy zacofani,nie dbamy o ekologię,teraz węgiel jest naszą zgubą to nie te czasy trzeba iść do przodu SENTYMENTY zostawić o górnictwie niestety zapomnieć

  • halembiorz

    Krycha może jeszcze ciapatych sprowadzać jak Niemcy ? !!!!!!!!!!

  • Z Fryncity

    Nie martw się o niemieckich ciapatych, patrz na tych lokalnych. Narobione ze 4 dzieciska bez ślubu - to i na każde po 500 na miesiąc, do tego co się da wydoić z MOPSu, a roboty się to nie złapie. Ty idziesz rano gnypić do roboty, żeby z wypracowanego przez Ciebie podatku dostali łatwą kasę, a oni przewracają się w tym czasie na drugi bok. Jak widać ciapaci miejscowi tak samo drenują budżet nic do niego nie wkładając, tak jak ciapaci w Niemczech. Tak że patrz na siebie...

  • ObserwatorW

    Oglądałem tą sesję i jestem zszokowany brakiem wiedzy radnych na temat tzw. ustawy śmieciowej. Radni zadawali pytania, na które sami powinni znać odpowiedź. Prezydent na te wszystkie pytania udzielał szczegółowej informacji. W niektórych momentach miałem odczucie, że to jest jakieś szkolenie, a nie sesja rady miasta. Głosując za tak ważną sprawą, ustawę powinni mieć w "małym palcu". Jak można decydować poprzez głosowanie o sferze o której wiedzę mają na poziomie przeciętnego mieszkańca. Ta sesja pokazała, że radzie miasta nie do końca zależy na dobru miasta i jej mieszkańców. Zrobią wszystko by utrudnić pracę pani Prezydent i jej współpracowników. Na sesji wiele razy padła informacja, że jeżeli opłata nie zostanie podniesiona to powstanie dziura w wysokości 14 mln. Ciekawy jestem skąd na to pójdą pieniądze. Chodzą słuchy, że "po tyłku" dostanie sport rudzki. Nic tylko pogratulować radnym wiedzy, odwagi oraz samodzielnych decyzji.

  • obserwatorX

    rozumiem ze chiałbyś podwyżkę?

  • Dyty

    Tylko utrzymanie ceny teraz odbije się na nas za jakiś czas. Daj Bóg, jeszcze w tej kadencji.

  • kontra

    rozumiem ze chcialbyś podwyżkę tak?

  • Dyty

    Nie, ale ona i tak nadejdzie. Im później, tym większa, teraz można by jej część zainwestować w nowoczesny zakład utylizacji, później ta część po prostu zjedzą kary.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również