Wiadomości z Rudy Śląskiej

Orzegów pięknieje z dnia na dzień - radna Agnieszka Płaszczyk

  • Dodano: 2016-10-26 14:00, aktualizacja: 2017-04-21 09:42

O działaniach w Radzie Miasta i zaangażowaniu w sprawy dzielnicy rozmawiamy z radną Agnieszką Płaszczyk.

Jest to Pani pierwsza kadencja w Radzie Miasta Ruda Śląska. Proszę przypomnieć mieszkańcom, w jakich komisjach Pani działa?

Działam w dwóch komisjach - Komisji Kultury i Komisji Sportu. Są to komisje stałe. W Komisji Kultury zostałam wybrana jej przewodniczącą. Sfera kultury w naszym mieście najbardziej mnie interesuje, jest to związane także z moim wykształceniem zawodowym i pracą, bo jestem kierownikiem CIS MBP Stary Orzegów. Realizuję się, pracując w tej komisji. Zajmujemy się opiniowaniem wniosków, uchwał, współpracą z instytucjami kultury, współdziałaniem z organizacjami pozarządowymi, wspieraniem działań związanych z ochroną dóbr kultury, opiniowanie sprawozdawczości z działalności poszczególnych instytucji, ich analityką finansową i działalnością merytoryczną. Jako przewodnicząca zajmuję się planowaniem tematyki poszczególnych spotkań, a także sprawozdawczością z naszych obrad.

Działanie w komisjach pozwala Pani lepiej dostrzegać problemy pojawiające się w tych sferach?

Z całą pewnością tak. Zupełnie inna jest perspektywa spojrzenia na to, co dzieje się w tej branży, ponieważ o wiele bliżej dotykamy tych tematów, znamy wszystkie bolączki danych instytucji oraz ich potrzeby. Dotychczas w związku z moją pracą skupiona byłam na działalności orzegowskiej placówki, dziś interesują mnie wszystkie podmioty kulturalne w mieście. Jako komisja obecnie koncentrujemy się na Muzeum Miejskim, które stoi przed ogromnym wyzwaniem związanym z jego powiększeniem i funkcjonowaniem jako nowoczesna placówka. Otrzymało bowiem pomieszczenia po komisariacie policji i czeka na ich adaptację. Muzeum będzie podążało w kierunku muzeów interaktywnych, które są dziś uwielbiane przez dzieci i młodzież, chętnie zwiedzają je całe rodziny, bo zapewniają one nie tylko edukację, ale i świetną zabawę.

Ma Pani ogląd na rudzką kulturę. Co Pani o niej myśli? Czy kultura w mieście jest na wysokim poziomie?

W naszym mieście jest wiele instytucji, które te kulturę tworzą. Choć to nasze marzenie, to nie mamy jeszcze w mieście teatru, nie funkcjonuje tutaj ponadregionalne muzeum czy opera. Mimo to program ośrodków kultury w mieście jest bogaty i urozmaicony. Chcąc wziąć udział we wszystkich imprezach i wydarzeniach, byłoby co robić każdego dnia. Mamy Miejskie Centrum Kultury oferujące coraz to więcej bardzo dobrych propozycji kulturalnych dla mieszkańców, jest także Dom Kultury Bielszowice, który zaprasza artystów znanych i lubianych w całym kraju. Dodatkowo prężnie w tej materii funkcjonują biblioteki oferujące bezpłatne spotkania kulturalne, edukacyjne. Mamy domy kultury dla dzieci, warto wspomnieć też o osiedlowych domach kultury, które przedstawiają bogatą ofertę skupiającą dzieci i młodzież. Mamy ciekawe propozycje sportowe. Nie ma możliwości nudzić się w Rudzie Śląskiej.

Czy po dwóch latach pełnienia funkcji radnej czuje się Pani spełniona w tej roli?

Jak na razie dostrzegam same plusy pełnienia tej roli. Bycie radną daje możliwość realizacji wielu zmian w mieście, a także wsparcia działań, na których zależy nie tylko mnie, ale wielu osobom. Mogłam przyczynić się do zorganizowania w Miejskim Centrum Kultury spotkań i wydarzeń związanych z obchodami Roku Tragedii Górnośląskiej. Udało nam się także przygotować obchody związane z Dniem Żołnierzy Wyklętych. Być może dotychczas takie wydarzenie także się odbywały, ale bardziej jako oddolne, mniejsze inicjatywy. Dzięki temu, że jestem radną, mogłam przyczynić się do tego, że wydarzeniom tym nadano większy splendor. Ta funkcja daje mi też możliwość realnego wpływu na kształt miasta. Możliwe są zmiany w budżecie miasta proponowane przez radnych. Jako komisja składamy wnioski umożliwiające pozyskanie środków na potrzebne i ważne według nas działania. W tym roku Komisja Kultury złożyła 9 takich wniosków.

Na co komisja chciała pozyskać środki?

W ubiegłym roku zgłosiliśmy wniosek dotyczący organizacji serii koncertów w Parku Kozioła pod nazwą Cztery Pory Roku. W tym roku były one realizowane i cieszyły się dużą popularnością. W roku 2017 na nasz wniosek także mają zostać przyznane środki na ten cel i podobny cykl spotkań w parku będzie organizowany. Złożyliśmy wniosek dotyczący przyznania środków na możliwość organizacji w mieście Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, który także spotkał się z przychylnością władz. Z aprobatą spotkał się też pomysł organizacji muzycznych piątków w Orzegowie. Chcieliśmy pozyskać środki na ekrany led-owe rozlokowane w mieście, które informowałyby mieszkańców o ofercie kulturalnej Rudy Śląskiej. Z naszej strony padła także propozycja odnowienia elewacji budynku CIS Stara Bykowina, oraz remontu muszli koncertowej w ogrodzie MCK. W przyszłym roku Kolonia Robotnicza Ficinus obchodzi 150 lat istnienia – chcieliśmy zorganizować uroczystość z tym związaną, co według naszych informacji zostało pozytywnie rozpatrzone. Naszą prośbą było też zabezpieczenie środków na wydanie monografii Rudy Śląskiej, bo jak wiemy nasze miasto nie doczekało się jeszcze naukowego wydawnictwa opisującego całościowo dzieje Rudy Śląskiej.

Funkcja radnego to także wsłuchiwanie się w potrzeby mieszkańców. Z czym Oni do Pani przychodzą?

Zgłaszane są mi sprawy związane z najbliższym otoczeniem, a także tematy bieżące. Dotyczą one różnych spraw, na przykład związanych z funkcjonowaniem ruchu ulicznego. Miałam zgłoszenie dotyczące ulicy Modrzejewskiej. Po takim zgłoszeniu składam interpelację. Żadna sprawa nie pozostaje bez echa. Niejednokrotnie sama zgłaszam w magistracie sprawy, które zauważam w mieście. Jedną z interpelacji dotyczyła zainstalowanie progu zwalniającego przy Szkole Podstawowej nr 36. Niestety otrzymałam odpowiedź odmowną, ale o niektóre rzeczy trzeba powalczyć. Takie interpelacje można ponawiać.
Najbliższy mój dyżur odbędzie się 9 listopada w Szkole Podstawowej nr 6 w godzinach 17-18, następnie 30 listopada w Szkole Podstawowej nr 40 o tej samej godzinie. Zawsze staram się być obecna podczas spotkań prezydent z mieszkańcami w okręgu nr 1, czyli Ruda, Godula, Orzegów Chebzie, a więc w terenie, który jest mi najbliższy. Praktycznie codziennie dostępna jestem w CIS Stary Orzegów, gdzie także można się ze mną spotkać i porozmawiać. Biblioteka jest miejscem spotkań, więc serdecznie zapraszam.

Jakie były Pani priorytety podczas kandydowania do Rady Miasta Ruda Śląska?

Zależało mi na tym, aby poprawić wizerunek dzielnicy Orzegów. Zanim zostałam radną, napisałam wniosek do budżetu obywatelskiego, bo uważam, że jest to forma demokratycznego uczestniczenia w życiu społecznym i daje realny wpływ na własne otoczenie. Wniosek dotyczył wybrukowania parkingu przy ulicy Czapli. Obecnie parking ten powstaje. Doczekaliśmy się z wieloma mieszkańcami, którzy popierali ten wniosek. To pokazuje, że warto zawalczyć. Parking to pierwszy etap rewitalizacji tego miejsca, ponieważ w planach jest także powstanie rynku orzegowskiego. Dlatego parking będzie nieco przesunięty. Sądzę, że to wszystko bardzo zmieni wizerunek tej dzielnicy. To pozwoli integrować życie społeczne mieszkańców. Dzięki działaniom obecnej prezydent Grażyny Dziedzic, Orzegów przeżywa teraz swoją drugą młodość. Wiele lat uważało się to miejsce za niedoinwestowane, zapomniane. Dziś powstają piękne obiekty takie jak Burloch Arena, odnawiane są kamienice, będzie wykonany rynek z fontanną i ławeczkami, powstał CIS skupiający i aktywizujący mieszkańców. Myślę, że wszystko w szybkim tempie zmienia się tu na lepsze. Dużo satysfakcji daje mi to, że jestem członkiem stowarzyszenia popierającego Prezydent Grażynę Dziedzic. Widzę tu wspólne zaangażowanie w dobro Orzegowa. Bez dobrej woli władz miasta i jego wsparcia dla dzielnicy nie osiągnęlibyśmy niczego. Wspólne działania sprawiają, że odczuwam satysfakcję i spełnienie w tym, co robię.

Które Pani zamierzenia jako radnej udało się już spełnić albo są w trakcie realizacji?

To parking przy ul. Czapli, o którym wspomniałam wcześniej. Wśród moich celów dotyczących pracy jako radnej zawarłam działania dotyczące poprawy wizerunku, ale i estetyki dzielnicy. To wszystko powoli następuje. Działamy też w sferze, która jest bardzo trudna do realizacji, ale systematycznie zostaje podejmowana. To kwestia profilaktyki uzależnień. To plaga związana z nadużywaniem przez młode osoby środków odurzających, tzw. dopalaczy.  Realizujemy to poprzez program profilaktyczny w Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów. To warsztaty dziennikarskie z zabarwieniem antyuzależnieniowym, spotkania z terapeutami, z osobami dającymi świadectwo i inne liczne działania skierowane do różnych grup wiekowych. Jestem głęboko przekonana, że tego typu profilaktyka ma znaczenie.

Często słyszy się w lokalnym społeczeństwie, że dzielnica Orzegów czy Chebzie, część Rudy określane są jako dzielnice trudne, mało atrakcyjne, z problemami. Zgodzi się Pani z tym jako radna, działając głównie w tej części miasta?

Uważam, że nie jest to prawdą. Oczywiście, że są problemy, ale gdzie ich nie ma? Poza tym sądzę, że w Orzegowie, bo z tą dzielnicą jestem mocno związana, mieszkają wspaniali ludzie działający proobywatelsko, udzielający się w lokalnych stowarzyszeniach, klubach. To osoby, które robią rzeczy niezwykłe, w dodatku nie liczą na jakikolwiek zysk. To jest najpiękniejsze. Mam styczność z Towarzystwem Miłośników Orzegowa i Stowarzyszeniem Nasz Orzegów, które założyłam. Organizujemy teraz cykl spotkań z Markiem Szołtyskiem znanym na całym Śląsku z pięknej godki i opowieści o historii regionu. Spotkanie jest możliwe dzięki grantowi, jaki stowarzyszenie pozyskało na realizację tego projektu, ale także dzięki darczyńcom z lokalnych firm! To niebywałe, jak działające na tym terenie od lat przedsiębiorstwa i firmy udzielają się w życiu dzielnicy i chcą jej dobra.

Czuje się Pani radną dzielnicy czy radną miasta?

Bardziej skupiona jestem na sprawach związanych z okręgiem nr 1, czyli Orzegowem, Godulą, Chebziem i Rudą. Trudno jest bowiem objąć swoim zasięgiem problematykę każdej z dzielnic. Te 4 dzielnice są mi najbliższe i najbardziej znane pod względem problemów, ale jestem radną całej Rudy Śląskiej. Na sesjach głosujemy na uchwały dotyczące całego miasta. Czuję się więc radną miasta.

Które decyzje Rady Miasta trwającej kadencji nie są według Pani trafne?

Większość z tych uchwał, które są podejmowane, są słuszne. Nie podoba mi się to, co obserwuję czasem podczas sesji, a związane jest z walką polityczną. Czasem dobre projekty uchwał są z góry torpedowane tylko i wyłącznie dla uzyskania celów politycznych. Obecny zarząd miasta, co widać po propozycjach uchwał, naprawdę chce dobra mieszkańców i naszego miasta.

Czy będzie Pani kandydować do Rady Miasta przy kolejnych wyborach?

Myślę, że będę próbowała. Decyzja leży po stronie wyborców. Chętnie poddam się tej ocenie. Będzie to sprawdzian także dla samej siebie.

Czego życzyć Pani na najbliższy czas?

Abym mogła kontynuować te działania, które rozpoczęłam. A przede wszystkim zdrowia i zwykłej ludzkiej życzliwości, bo to każdemu jest dzisiaj potrzebne, a szczególnie w tak trudnej pracy opierającej się na ludzkim zaufaniu.

Tego życzę i dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Komentarze (76)    dodaj »

  • Likco

    Kompetentna kobieta, bardzo aktywna. Żeby wszyscy radni tacy byli...

  • Eh

    Cała ruda sl jest rako pilno ze wygrała w ogólnopolskim plebiscycie na najbrzydsze miasto w Polsce.

  • Agnieszka Płaszczyk

    Bardzo dziękuję wszystkim za pozytywne komentarze. Każdemu jest potrzbne wsparcie i dobre słowo. Za merytoryczną krytykę także dziękuję, bo nawet anonimowa opnia jest istotna. Hejterom natomiast współczuję :)

  • Wyborca II

    Ha! Widzicie jak was kulturalnie załarwiła?! P. Agnieszko, to było świetne ;-)

  • koniec

    my tyż współczujemy tym którzy na Panią głosowali.

  • don Quijote de La Mancha

    Pracodawca obowiązany jest zwolnić radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów gminy. (art. 25 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym). Zgodnie z art. 80 kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, więc pracodawca nie ma obowiązku wypłacać wynagrodzenia za czas, gdy pracownik pełni obowiązki radnego. Radnemu przysługują diety (art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym) które powinny rekompensować wynagrodzenie utracone na skutek nieobecności w pracy ze względu na pełnienie obowiązków radnego. Jak jest w przypadku Pani radnej? Czy Pani wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej jest zmniejszane? Jak jest w przypadku innych radnych będących w podobnej sytuacji?

  • Rudzianin

    Oczywiście, można to sprawdzić. Np. można zobaczyć oświadczenie majątkowe. Z reszta jak sobie poogladasz wszystkie oświadczenia, to od tej Pani Radnej na pewno się odczepisz.Z reszta co to kogo obchodzi kto ile zarabia! Ile ktoś zarobi to zarobi. Jak tobie jest mało, to się chwyć czegoś dochodowego! Te oświadczenia to też bez sensu.

  • Cwaniak

    Ale pracap. Agnieszki nie koliduje z wykonywaniem obowiazkow radnej wiec sie to uchyla. Dziekuje :-)

  • marszałek

    tak jest zmniejszane zgodnie z paragr 56 ust 3 kodeksu pracy z dn, 2, marca 1986 roku w związku z artykuł . 3 z ustawy o wynagrodzeniach pracowników samorządu zawartej w zapisie 367 w dziale o wynagrodzeniach paragraf 3 z dn 4,maja 2006 w klauzuli o zatrudnieniach w zakładach państwowych opisanych w załączniku 5/6 z dn. 31 grudnia .Podobne informacje można znaleźć pod punktem 5 ustęp 3 gdzie w odrębnym załączniku występuje prawna wykładnia uchwały sejmu z dn 4.07 2016 .Tam to gdzieś znajdziesz .Poszukaj dobrze

  • don Quijote de La Mancha

    Tak ma wyglądać merytoryczna rozmowa? Z odpowiedziami udzielanymi przez trolle rzucające zlepkiem przypadkowych słów i wymyślonych na szybko przepisów, by dla laików zabrzmiało wiarygodnie? Słabo.

  • marszałek

    a kim ty jesteś ormowcem , ubekiem , kapusiem czy pracownikiem urzędu skarbowego ,że tak cię to interesuje .Boże jakie to żałosne .Merytoryczna rozmowa? jakim to trzeba być prymitywem ,żeby się kogoś publicznie anonimowo o takie rzeczy pytać .Masz problem z tym leć na policja ,brrrrrrrrrrr..

  • don Quijote de La Mancha

    Jestem podatnikiem więc pytam, na co wydawane są podatki. To o co pytam jest informacją publiczną. Jakim trzeba być prymitywem, by uważać to za atak na kogokolwiek?

  • obiektywny

    Osoba sympatyczna , wykształcona , miła , elokwentna , ambitna ,z dobrą prezencją zawsze z uśmiechem , choć jak każdy z nas nie pozbawiona pewnych słabości . Ludzka zawiść jest żałosna , jak wielu ludzi nie potrafi znieść ,że to ktoś taki. Może wprowadza was w kompleksy

  • orzegowianin

    Miła, fajna, i ogólnie się sprawdza w roli kierowniczki filii biblioteki, pod warunkiem, że zdarzy się, że akurat jest w pracy.

  • Ja

    Fajna, miła, kompetentna pani.

  • wyborca

    ale nie taka miła jak mareczek i jej przyboczna piękność która dba o swego pana wpisując tu pod różnymi imionami obelgi pod adresem Agnieszki Płaszczyk , poco ty chodzisz do kościoła kobieto ,a radny niech sie dalej takimi osobami otacza to daleko zajdzie

  • Jabadu

    Oczywiscie ze taka mila, nawet bardziej niz mareczek, tylko ta jego przyboczna pieknosc...

  • ExGodulanin

    Wielu Rudzian jest jednak zawistnych.Agnieszka Płaszczyk z tego co wiem , jest osobą ogólnie bardzo lubianą i szanowaną.Naprawdę bardzo się stara.Bardzo się angażuje w kulturalny rozwój tej trudnej dzielnicy jaka jest Orzegów.Agnieszka jest naprawdę bardzo pomocną osobą dla potrzebujących zwyczajnej pomocy i serdecznego uśmiechu.Pomimo tego , że poglądy polityczne Pani Agnieszki są skrajnie odmienne od moich ( życzyłem PiSowi sukcesów - a jestem apolityczny) - w pełni podpisuję się pod tym co robi dla dzielnicy to Kobieta !!!

  • Sebek

    Jakie są poglądy polityczne Pani Agnieszki, bo z tego co ja się orientuję to była-jest sekretarzem klubu gazety polskiej w Rudzie Śląskiej.

  • tutejszy

    Cóż, co Prezydent to promocja dzielnicy- Pan Howaniec dbał o Godulę- Pan Stania - Bielszowice i Strzelnica- Pani Dziedzic - promocja OrzegowaA co z dzielnicami centralnymi? Nowy Bytom - brak miejsc postojowych, pracownicy UM zajmują co rano ok. 60% miejsc w samym centrum, Park miejski - kiedyś woliery z ptakami, urokliwy staw ze złotymi rybkami i podświetleniem - dziś sukcesywnie wycinany ze starodrzewu (fakt, topole już się wyłamują) ale gdzie nowe nasadzenia? Miejsce balang i składowisko zbitego szkła, niebezpiecznego dla dzieci i zwierząt. Nieprzemyślana ścieżka rowerowa, którą gdyby ktoś w UM o tym pomyślał, można by poszerzyć o równoległy chodnik od ogródków aż do Netto, zlikwidować chodnik istniejący wzdłuż parku na tym odcinku a parking poszerzyć, zrobić parkowanie nie równoległe lecz prostopadłe do drogi to ilość miejsc parkingowych wzrosła by o min. 60%. Baaaardzo niebezpieczne zakończenie tej ścieżki rowerowej z wylotem bezpośrednio na ul, Parkową, bez żadnej barierki spowalniającej - aż cud, że tam jeszcze nikt nie wjechał wprost pod samochód.Wirek - wyburzony w centrum, nic się nie dzieje, na obrzeżach zamieniony w socjal i nocle[...]ię. Halemba - nie wiem nawet, czy P. Dziedzic zna inne miejsca w tej dzielnicy niż szkoły w których odbywają się tzw. spotkania z mieszkańcami, które i tak niewiele wnoszą. Kochłowice - trochę się ucywilizowały, nowe obiekty handlowe, usługowe i tu na szczęście pobliskie położenie Przystani i lasów daje mieszkańcom namiastkę relaksu. :( :( :(

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również