Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sytuacja w Radzie nie nastraja pozytywnie - radny Norbert Rózga

 • Dodano: 2017-02-22 19:00, aktualizacja: 2017-04-21 09:43

O roli radnego i trwającej kadencji rozmawiamy z radnym Norbertem Rózgą wybranym w okręgu nr 1.

Która to Pana kadencja w Radzie Miasta?

To moja trzecia kadencja w Radzie Miasta Ruda Śląska, choć nie pod rząd. Po raz pierwszy byłem radnym w latach 1994-98, następnie w latach 1998-2002, a także obecnie. W międzyczasie pełniłem funkcje, które uniemożliwiały mi bycie radnym. Startowałem z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Czy ta przerwa jakoś zmieniła Pana nastawienie do tej roli?

Do roli radnego nastawienie się nie zmieniło, natomiast do niektórych radnych czas ten zmienił moje podejście. Nie chciałbym używać takich określeń, ale jestem zbrzydzony zachowaniem niektórych osób zasiadających w Radzie.

Mógłby Pan rozwinąć tę myśl?

Zawsze mi się wydawało, że sala sesyjna Rady Miasta służy do uzgadniania poglądów. Nie jest to arena walki pomiędzy dobrem i złem. Mają tam powstawać najlepsze rozwiązania dla lokalnego społeczeństwa. Jeżeli ktoś dostaje się do Rady Miasta tylko po to, aby załatwić swoje prywatne interesy i uzyskać na przykład zatrudnienie dla swoich bliskich w miejskich podmiotach, a potem akceptuje każde rozwiązania proponowane na mównicy, jest to definitywnie złe.

Które decyzje podjęte w ostatnim czasie w Radzie Miasta są Pana zdaniem dobre, a z którymi mi się Pan nie zgadza?

Nigdy nie zachowywałem się w ten sposób, że będąc w opozycji, krytykowałem każdy pomysł władzy bez wyjątku. Jeżeli coś służyło dla dobra miasta, zawsze głosowałem za wprowadzeniem takich rozwiązań. Za rzecz złą uważam niespełnioną obietnicę bezpłatnej komunikacji dla wszystkich mieszkańców miasta. Moim zdaniem była to konkretna deklaracja Pani prezydent, która pozwoliła jej wygrać ostatnie wybory. Mieszkańcy uwierzyli w powodzenie tej propozycji, gdyż była argumentowana podjętymi z przewoźnikiem ustaleniami. Wiele osób ucieszyło się z takiego rozwiązania. Bezpłatna komunikacja dla młodzieży z podziałem na starszych i młodszych była już tylko próbą ratowania wcześniejszej obietnicy. To nie miało racji bytu. Pomysł ten bowiem dzielił młodych i nie pozwalał na równe przejazdy całej grupie. Ponadto nie taka była wyborcza deklaracja, co oburzyło społeczeństwo. Powinna powstać komisja złożona z sędziów, która kontroluje spełnienie wyborczych obietnic i w przypadku ich nierealizowania nakłada kary. Na szczęście jest też wiele dobrych decyzji, za którymi głosuję. To między innymi proces termomodernizacji szkół, budynków użyteczności publicznej czy budownictwo mieszkaniowe, choć to ostatnie to dopiero plany. Mogę zadeklarować wyborcom, że co do dobrych decyzji zawsze podniosę rękę "za".

Jakie założenia przyświecały Panu podczas kandydowania do Rady Miasta? Udaje się je spełniać?

To bardzo trudne pytanie, na które każdy radny będzie sobie musiał odpowiedzieć, robiąc swoisty rachunek sumienia. Od samego początku pracy w Rudzie Śląskiej, a razem z pracą w Radzie Miejskiej trwa to już ponad 30 lat, mam styczność z osobami niepełnosprawnymi, z działaniem na rzecz tych osób, pracą służącą znoszeniem barier stawianych wobec niepełnosprawnych. Jest to też jeden z moich priorytetów działania w Radzie Miasta. Druga sprawa to zrównoważony budżet miasta. Chodzi mi o wspólne tworzenie takiego miasta, którego wydatki na inwestycje są priorytetowe.

Co robi Pan oprócz pełnienia funkcji radnego? Czy to Panu pomaga w spełnianiu roli w Radzie Miasta?

Zdecydowanie mi to pomaga. Zawodowo związany jestem z Domem Pomocy Społecznej Złota Jesień w Świętochłowicach. Praca z osobami niepełnosprawnymi to poniekąd moje hobby. Chciałbym namówić innych radnych do włączania się w taką pomoc i do znoszenia barier, które inni wznoszą. Oprócz tego jestem pełnomocnikiem prezydenta ds. osób niepełnosprawnych. Interesuję się także ekonomią, w tym dotyczącą budżetów miast. W swoich działaniach stawiam na sprawy dotyczące zdrowia. Pracuję też w takiej komisji.

Jakie priorytety wyznaczyłby Pan dziś dla miasta?

Powinniśmy myśleć o tym, aby tworzyć alternatywne miejsca pracy dla ludzi związanych z górnictwem. Kołem zamachowym każdej gospodarki jest budownictwo mieszkaniowe, warto więc budować także nowe mieszkania, co w planach ma tutejszy magistrat.

Czym jest dla Pana rola radnego?

Najprostsza definicja to służba. Jeżeli ktoś wybiera się do Rady z określonymi sprawami do załatwienia i planem na zdobycie konkretnych dóbr, nie jest to służba i zachowanie godne radnego.

Jak można się z Panem kontaktować?

Nie prowadzę stałych dyżurów w określonych miejscach, lecz w spisie dyżurów umieściłem swój numer telefonu, pod którym jestem stale dostępny dla mieszkańców. W ten sposób nie ograniczam się do jednej dzielnicy. Mogą się do mnie zgłaszać mieszkańcy każdego miejsca w Rudzie Śląskiej. Dzwonią mieszkańcy nie tylko Rudy czy Orzegowa, ale także Kochłowic czy Halemby.

Z jakimi sprawami zgłaszają się do Pana mieszkańcy?

Najwięcej interwencji dotyczy osób niepełnosprawnych. Ostatnia sprawa, z którą walczę, to zabranie osobom niepełnosprawnym w Zakładzie Aktywności Zawodowej w naszym mieście 0,15 części etatu. Często rozmawiam z osobami poszukującymi zatrudnienia, pytają mnie także o sposób załatwiania spraw osób niepełnosprawnych - na przykład o warunki zatrudnienia takiej osoby czy procedury składania różnych wniosków. Są to także tematy parkingów, przejść dla pieszych i wiele mniejszych rzeczy, które są dla lokalnej społeczności bardzo ważne. Od tego są właśnie radni, aby zwracać uwagę na te małe sprawy dotyczące jednostek.

Jest Pan radnym wybranym w okręgu Godula, Orzegów, Chebzie, Ruda, lecz sprawy, które Pan porusza, w głównej mierze nie dotyczą konkretnie tych miejsc, lecz ogólnomiejskich spraw.

Nie skupiam swoich działań na poszczególnym rejonie. Chcę działać dla mieszkańców naszego miasta - jestem radnym całego rudzkiego społeczeństwa. Radni mają dyżury w swoich okręgach, ja otworzyłem drzwi na całe miasto, podając publicznie swój numer telefonu zamiast godzin dyżurowania. Cieszę się, że zgłaszają się z problemami także osoby z innych rejonów. To dla radnego pewien prestiż.

Zobaczymy Pana kolejną kandydaturę do Rady Miasta?

Prawdę mówiąc, nie wiem. Zastanawiam się nad tym. Sytuacja panująca w Radzie mnie zgorszyła. Mało dyskusji, więcej rozwiązań siłowych. Nie byłem przyzwyczajony do tego typu zachowania. Ogólnie rzecz biorąc, kadencję 2014-2018,w której jestem jednym z trybików, oceniam źle. Kiedyś, w latach 90. w Radzie toczyły się boje, ale doprowadzały one do pewnych kompromisów, najlepszych możliwych rozwiązań. Rozmowy były konstruktywne. Dzisiejsza sytuacja powoduje, że człowiek nie ma ochoty startować w kolejnej kadencji.

Czego mogę Panu życzyć?

Przede wszystkim zdrowia. Jeżeli ono jest, do wszystkiego można powoli dojść. Jeżeli mogę, życzyłbym sobie sukcesów w pomaganiu osobom niepełnosprawnym, a także w znoszeniu barier wobec tych osób.

Takie życzenia Panu składam. Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Zobacz także

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • Rudzianin

  Zwykła protekcja to jedno, a załatwianie intratnego stanowiska dla żony żeby mogła zarobić sobie na waciki w zamian za korzystne głosowanie to już inna sprawa i powinna zakończyć się z jednej strony utratą mandatu a z drugiej strony funkcji społecznej. Brawo dla pana Rózgi że w końcu ktoś się odezwał, bo dla innych kolesiostwo jest ważniejsze od dobra miasta

 • Barbara

  To co pan radny mówi to prawda i główni zainteresowani mówią o tym oficjalnie i bez skrępowania, przed konkursami już wiadomo kto będzie zatrudniony na jakim stanowisku a kto wyleci, tymczasem to oni (radni) powinni być wzorem i gwarantem praworządności. Każdy obywatel, który jest świadkiem przestępstwa ma obowiązek o nim powiadomić odpowiednie organy, zwłaszcza radny lub poseł, nie mówiąc już o przewodniczącym rady miasta z PIS, który akceptuje takie zachowania

 • PREZES

  Od HEBZIO zaczynaja zalewac RUDA SLASKO GUWNAMI to juz chyba koniec

 • debilu

  Chebzio...

 • Rudzianin

  Jestem skłócony z sąsiadem , ale dzień dobry mu mówię.(mimo innych poglądów ) A radny Rózga zachowuje się po chamsku na mównicy(krzyczy ),brak szacunku dla urzędników magistratu ( prezydentów )Jak się powiedziało A to trzeba i B. Skoro wie o przekrętach,o załatwianiu po znajomości etatów,mieszkań to powinien też głośno o tym mówić. Inaczej to fantazja i pomówienia.Obserwuję posiedzenia rady w tv. Sfera i widzę jaki ugodowy i do rany przyłóż jest ten człowiek niskiego wzrostu.Żenada.O finansowaniu kościołów nie wspomnę.

 • znajomy Rózgi

  Pan Rózga to piyrwszy szakeciorz w RM.On był już wszędzie,w PZPR towarzyszem,w SLD lewicowcem a teraz w PO obywatelem.Typowy koniunkturalista gdzie jest koryto tam jest radny Rózga.

 • marek

  Jestem za kadencyjnością radnych jak i prezydentów max 2 kkadencje . Rudzcy radni to już przyrośli do tych stołków.

 • wróbelek

  Dajcie wywiad z nowym doradcą, Godlewskim! Niech opowie jak i za ile doradza.

 • elemelek

  co cie obchodzi !

 • Niepełnosprawna mieszkanka

  Nie wierzcie temu człowiekowi w ani jedno słowo!!!! Co innego mówi , a co innego mysli. W wyborach wszelakich startował nie tylko z PO ale również z Uni Brackiej, Perspektywy i SLD to zależało tylko od tego kto akurat był przy władzy. Teraz krytykuje, a za wcześniejszego prezydenta przyklaskiwał każdej decyzji jaka by ona nie była. Pomysł z komisją do rozliczania obietnic dobitnie świadczy o poziomie intelektualnym tej osoby. Sama widziałam nieraz jak chamsko zachowuje się w stosunku do osób niepełnosprawnych to zalezy tylko od tego czy ma w tej osobie poparcie. Uchowajmy się na przyszłość przed takimi karierowiczami..........................

  • Niepełnosprawna mieszkanka
   2017-02-24 12:13
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • rzaz

  Co jak co ale z tym że widziałaś jak zachowuje się chamsko w stosunku do osoby niepełnosprawnej to tu chyba pojechałaś po bandzie. Przyjdź do ZAZ-u i porozmawiaj z pracownikami na jego temat to się dowiesz jak wszyscy tam na niego czekają.

 • 666

  Obietnica bezpłatnej komunikacji to jest gwózdz do politycznej trumny Pani Prezydent i ona dobrze o tym wie. To jej kadencja. Rudzianie nie sa glupi i takich mskaronow sobie wieszac juz wiecej nue pozwola

 • Poison

  E tam, już jest następny aktywny zarządca, Mejer.To on będzie następnym jeszcze lepszym to tylko kwestia czasu.

 • ella

  Powinna powstać komisja złożona z sędziów, która kontroluje spełnienie wyborczych obietnic i w przypadku ich nierealizowania nakłada kary - kogos poniosło i to zdrowo

 • Jo

  HA,HA,HA.

 • zawiedziony mieszkańiec.

  Był tak samo zgodny w głosowaniu jak 1.6 mln. przeznaczano na kościoły a mieszkancy mają wc na sieni,dla niepełnosprawnych w Rudzie też nie wiele co zrobił dla tech co leżą w domach ,od kilku lat niepełnosprawni dorośli?- nie ma forsy na turnusy rehabilitacyjne , a w urzędach siedzą córki wnuczki synowe itd część radny tylko tam siedzi głosu nie zabiera wcale a wychwalanie MOPS przez P DZiedzic to już kpina..

  • zawiedziony mieszkańiec.
   2017-02-23 07:57
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • joker

  Lecz Pan Radny głosuje z Panią Prezydentową

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.